Медведчук: Продовження запобіжного заходу внесено виключно, щоб перешкодити мені і моєму захисту скасувати незаконне кримінальне переслідування

Віктор Медведчук Фото з відкритих джерел

Прокурори у справі голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука внесли клопотання про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту виключно для того, щоб перешкодити опозиційному політику і його захисту скасувати незаконне кримінальне переслідування. Про це в ефірі телеканалу "Перший Незалежний" заявив голова політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктор Медведчук.

На його думку, хронологія подій, яка передувала сьогоднішньому судовому засіданню, є політично мотивованою, як і сама справа, і ґрунтується на голих судженнях звинуваченнях слідства. А кримінальне провадження, за словами Медведчука, характеризується тим, що є масові порушення його права на захист, гарантованого Конституцією України, у тому числі є несумісність з вимогами КПК, тих доказів, які є в матеріалах підозри, доказів, що проводяться у клопотанні про продовження запобіжного заходу, а також неврахування і обмеження його права на справедливий суд, виходячи з практики ЄСПЛ, які згідно з чинним законом в Україні повинні враховуватися при наданні повного комплексу, який може забезпечити йому, як підозрюваному, в цій справі права на справедливий суд.

Опозиційний політик нагадав, що 19 серпня був викликаний до ДБР, де йому оголосили повідомлення про підозру, яке, за його словами, практично нічим не відрізняється від матеріалів підозри 11 травня.

"Я продовжую наполягати, як і мій захист, що були допущені грубі порушення кримінально-процесуального закону. Більше того, коли ми говоримо сьогодні і це є предметом судового розгляду клопотання про продовження запобіжного заходу, я хочу нагадати, що кримінальне провадження щодо мене відбувається майже 6 місяців, починаючи з 11 березня 2021 року, коли було зареєстровано в ЄРДР скарги по відношенню до мене і мого колеги народного депутата Козака. За цей час, виходячи з аналізу та оцінки доказів, які були перераховані в матеріалах підозри від 11 травня в оновленій редакції - без істотних змін, я це підкреслюю - підозри від 11 серпня, а також матеріалів, на які посилається обвинувачення і прокуратура в клопотанні про продовження запобіжного заходу, всі ці докази, на мій погляд і тверде переконання, неприпустимими, такими, які зібрані з порушенням КПК, про що неодноразово говорилося в судових засіданнях, які були предметом розгляду запобіжного заходу. Більш того, нова редакція повідомлення про підозру була внесена, з моєї точки зору, з однією метою. Перешкодити мені і моєму захисту в оскарженні матеріалів підозри, оскільки, відповідно до вимог закону, матеріали підозри можуть бути оскаржені не раніше двох місяців після повідомлення про підозру", - зазначив політик.

Медведчук підкреслив, що це - єдина мета, яка "є політично вмотивованою, яка переслідується органами прокуратури та слідства".

"Наступного дня, 20 серпня, мені було повідомлено про завершення досудового розслідування. Це було незрозуміло для мене, адвокатів, які здійснюють мій захист, тому що, по-перше, органами слідства та ініціативи прокуратури термін був продовжений до 11 листопада 2021 року. По-друге, численні клопотання адвокатів, які в більшості були задоволені і органами прокуратури, і слідства, почали проведення низки слідчих дій, які необхідно провести і які не були реалізовані і виконані на 20 серпня 2021. Тому ці дії були незрозумілими на перший погляд. Але незважаючи на те, що ті дії, які не були виконані, але були задоволені прокуратурою і слідством, на них не звернули увагу і вони були проігноровані, а також незважаючи на те, що, перебуваючи в приміщенні ДБР 20 серпня, було оприлюднене відеозвернення генпрокурора за інформацією про завершення досудового розслідування і відкриття матеріалів для ознайомлення адвокатом, підозрюваним в порядку статті 290 КПК, висновок напрошується сам і є автоматичним. Все це робилося для того, щоб продемонструвати черговий піар-хід з боку звинувачення, а треба говорити, владі в цілому, до Дня Незалежності, а саме 20 серпня завершити розслідування, оголосити про це і відзвітувати в кращих радянських традиціях. До свята зроблена велика об'ємна робота, слідство завершено", - додав політик.

Він підкреслив, що має повне право стверджувати саме так.

"У першу чергу, дійсно, повертаємося до клопотань адвокатів, необхідно було провести роботу з метою, яка викладена в процесуальному законодавстві, а саме: всебічне, всеосяжне дослідження як обставин на користь обвинувачення, так і обставин, що виправдовують підозрюваного або спростовують характер і зміст обвинуваченого. Цього не було зроблено. Відповідно до задоволених клопотань адвокатів необхідно було звернутися за міжнародною правовою допомогою. І в процесі цієї міжнародної правової допомоги треба було з цим погодитися і прокуратурі, і слідству, встановити близько 50 свідків, виготовлення документів, запити і отримання інформації, встановлення свідків, а також отримання іншої інформації, яка могла б пролити світло в ті обставини, які в черговий раз обговорюються і перераховуються звинуваченням. Я хотів би нагадати, що всі ці клопотання захисту були пов'язані з тим, що матеріали підозри і ті, які були 11 травня, і оновлені, і матеріали про клопотання продовження запобіжного заходу, рясніють такими від сили, такими характерними рисами, як "в невстановленому місці", "в невстановлений час", "при невстановлених обставинах", "за участю невстановлених осіб". Саме тому захист за весь цей час фактично 4 місяці, починаючи з оприлюднення перших матеріалів підозри, провели в клопотаннях близько 20 експертиз. Була проведена велика робота з підготовки клопотань для виконання норм закону щодо об'єктивного дослідження всіх обставин, як у питаннях міжнародної правової допомоги, так і слідчі дії, які повинні були виконані в Україні. Але все це було проігноровано, і, як я сказав, 20 серпня було оголошено генпрокурором про завершення розслідування і відкриття матеріалів справи. Аргумент, що це робилося під свято, свідчить ще одна обставина. У цьому відеозверненні генпрокурора містилося те, що з 20 серпня дня матеріали справи відкриті для ознайомлення захисту і підозрюваному, в порядку статті 290. Але це не відповідало дійсності, так як в цей же день я отримав письмове повідомлення про те, що відкриття матеріалів справи для ознайомлення відбудеться 30 серпня, через 10 днів. Це ще одне підтвердження того, що це робилося під свято і заради свята, відрапортувати про ефективність роботи відповідними органами прокуратури", - підкреслив Медведчук.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру. 

20 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктору Медведчуку до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив: його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 80 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.