Доповідач ПАРЄ з питань свободи слова та ЗМІ: Ситуація зі свободою слова в Україні - катастрофічна

Фото з відкритих джерел

Європа вкрай стурбована катастрофічною ситуацією зі свободою слова в Україні. Про це заявив доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, член парламенту Австрії Штефан Шеннах.

Він підкреслив, що комісія ПАРЄ з прав людини працюватиме, щоб українські правоохоронці припинили безкарність злочинів проти журналістів.

"Як доповідач Ради Європи про свободу слова - ми дуже стурбовані катастрофічним станом справ у медіа та жахливою ситуацією з журналістами в Україні. Вони вкрай стурбовані, і я восени готував доповідь про цю ситуацію... Протягом багатьох років Україна славиться жорстокими злочинами проти журналістів. Зокрема вбивствами. Президенти змінюються, але ці злочини не розслідуються. Комісія з прав людини працюватиме, щоб українські правоохоронці припинили безкарність злочинів проти журналістів, я з ними робитиму це спільно. І ми можемо підключити Європарламент до цієї дискусії. Щоб створити тиск і дати зрозуміти: виправдання для вбивства журналістів не існує", - підкреслив Шеннах.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру. 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 80 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.

20 серпня Рада національної безпеки і оборони України ввела санкції проти головного редактора "Страни" Ігоря Гужви. Також РНБО ввела санкції проти Анатолія та Ольги Шарій. 

Напередодні Нацрада заявила, що подасть позов про анулювання ліцензії каналу "НАШ". Причина - виступ в його ефірі лідера забороненої в Україні Комуністичної партії Петра Симоненка, який нібито говорив фрази, що розпалюють ворожнечу.

23 серпня сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг з вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи". Влада нацькувала на журналістів поліцію і Нацгвардію.

30 серпня журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZiK, а також "Першого Незалежного", представники "Страна.юа" і Sharij.net, спільно з Фондом захисту свободи слова провели численну акцію під стінами посольства США, щоб під час зустрічі з президентом України Зеленським президент США Джозеф Байден розумів, з ким саме він веде переговори, - з людиною, яка закрила опозиційні ЗМІ у своїй країні.