Українцям у телеграм-каналах пропонують купити ковід-паспорт за 45-450 доларів

NationalWorld

Клієнтам пропонують внести до бази вакцинації завідомо неправдиві відомості про проведену вакцинацію. Фізичні візити до клініки водночас не потрібні

В анонімних каналах у Телеграмі українцям пропонують придбати сертифікати про вакцинацію проти коронавірусу. Частина авторів оголошень не надають нелегальних послуг, обманюючи "клієнтів" на гроші. Анна Пєшкова у матеріалі "Сертифікат без вакцинації. Як працює український ринок ковід-паспортів" для 112ua.tv з'ясувала, які розцінки пропонують українцям за подібні "послуги".

"На п'ятьох продавців ми вийшли через групи про вакцинацію, а ще один співрозмовник відгукнувся у відкритому чаті з пошуку підробітку", - вказує автор матеріалу.

Клієнтам пропонують внести до бази вакцинації завідомо неправдиві відомості про проведену вакцинацію. Фізичні візити до клініки водночас не потрібні. Оформлення паспорта - тільки після повної або часткової передоплати в 50%. Самі сертифікати пропонують відправити поштою.

Ціни на одноразову "вакцинацію" - від 600 гривень до 2900. "Повна вакцинація": за 1200, 1850 гривень, а також - за 3500-5300 гривень (залежно від типу вакцини). Найдорожча пропозиція - 350 доларів за сертифікат. Автор матеріалу зазначає, що в РФ і Казахстані зафіксовано пропозиції щодо 1500-1600 гривень за паспорт вакцинації.

 

Оформлення документів майже у всіх дилерів займає трохи менш як місяць. Це пов'язано з регламентованою паузою між реальним використанням вакцин. Однак майже всі пропонують і опцію "терміновий паспорт". Деякі ділки готові виготовити такий документ менш ніж за тиждень, а інші - і зовсім день у день. Доплата - від 1200 гривень.

Якщо немає декларації із сімейним лікарем, оформити її можна, доплативши додатково 500 гривень. Потрібна вона, по суті, лише для паперового варіанту документа.

Автор матеріалу також зазначає, що в Мережі орудують шахраї. Деякі з них розміщують відгуки нібито від "покупців", деякі видаляють свої акаунти після здійснення угод.

Використання завідомо підробленого документа в Україні, згідно з ч. 4 статті 358 Кримінального кодексу України, карається штрафом до 850 грн, арештом на строк до півроку або обмеженням волі до двох років. Адвокат Ростислав Кравець також підкреслює, що кримінальна відповідальність загрожує і лише за факт придбання завідомо підробленого документа.

Нагадаємо, що Кабмін вже готує законопроект, який повинен посилити покарання за внесення до системи недостовірних відомостей про вакцинацію. Також нещодавно ЄС офіційно визнав українські Сovid-сертифікати в застосунку "Дія". Згідно з результатами травневого опитування Центру Разумкова, 43% респондентів не мають наміру робити щеплення від коронавірусу. Найближчим же часом вакцинуватися готові лише 19%.