Сергій Кравченко: Не буде в Україні китайської вакцини. Китайська компанія навіть не знає про якісь контракти на її поставку

Сергій Кравченко
Сергій Кравченко

Військовий епідеміолог

112.UA

Інтерв'ю епідеміолога Сергія Кравченка виданню Шарий.net

Журналіст: Ви раніше говорили, що це дурість, що не можна зареєструвати українську вакцину на українському ринку. Чому?

Сергій Кравченко: Все, що відбувається в Україні, все, що пов'язано з вакцинопрофілактикою, безпосередньо, з коронавірусною хворобою, вже перетворилося на мракобісся якесь. ВООЗ ще в лютому 2020 року провела перший технічний комітет з розробки вакцин, визначила критерії, процедури і дала рекомендації всім державам світу для того, щоб перейти на процедуру екстреної реєстрації вакцини від COVID-19, у зв'язку з тим, що необхідно подолати цю надзвичайну ситуацію в короткий час. Якщо йти за повною процедурою, то це займає дуже багато часу: від 5 років до 10-12 років. Якщо ми будемо чекати стільки часу, то у нас пандемія вже закінчиться і невідомо з якими наслідками. Тому таку рекомендацію винесли на ВООЗ. Цей комітет працює безперервно, з лютого. Від України там немає представника. Від РФ - Денис Юрійович Лагунов, заступник директора центру ім. Гамалії, розробник вакцини "Супутник V". Мало того, Україна ще за часів Уляни Супрун була позбавлена права голосу в ВООЗ у зв'язку з тим, що не платила внески.

Влада каже, що неможливо зареєструвати російську вакцину на українському ринку. Ви кажете, що це не так.

Я наголошую на лукавстві органів державної влади України, тому що вони посилаються на те, що Україна не може зареєструвати вакцини від COVID-19, у яких не завершена третя фаза клінічних випробувань. Так на даний момент у світі зареєстровано 8 вакцин за процедурою екстреної реєстрації, і жодна з цих вакцин до кінця не завершила третю фазу проведення клінічних випробувань.  

Приходимо до висновку: президент брехав, причому абсолютно безсовісно.

Всесвітня ініціатива COVAX виявилася дефіцитною на 2021 рік на 20 млрд доларів. Органи держвлади України розраховували від COVAX отримати вакцину компанії Pfizer. А вони планують закінчити третю фазу клінічних випробувань у 2023 році. Вакцина компанії Moderna, теж американської, на яку частково розраховувала Україна завдяки COVAX, - третя фаза клінічних випробувань запланована на 2022 рік. Третя фаза вакцини AstraZeneca, яку розробив Оксфордський університет, закінчиться в 2023 році. Вони вже зареєстровані і використовуються, але зареєстровані за процедурою екстреної реєстрації, яку рекомендувала ВООЗ. Повне досьє щодо цих вакцин буде сформовано після третьої фази клінічних випробувань. Така ж ситуація щодо чотирьох китайських вакцин.

Президент України сказав, що Україна буде закуповувати китайську вакцину.  

Чотири китайські вакцини зараз зареєстровані за процедурою екстреної реєстрації. Із червня ці вакцини використовували в Китаї на правах тимчасової реєстрації для подолання епідемії в провінції Хубей і в місті Ухань. Дві вірусні вакцини виробництва компанії "Синофарм", одна векторна вакцина - аналог (але неповний) російської вакцини "Супутник V" і вірусна вакцина компанії "Сіновак". Вони точно так само зареєстровані за процедурою екстреної реєстрації. Третя фаза клінічних випробувань у них не закінчена. Cansino і "Сіновак" планують закінчити проведення клінічних випробувань до кінця 2021 року, і одна з вакцин "Синофарма" - в 2022 році. ВООЗ перерахував 8 вакцин, в тому числі і російську "Супутник V", які зареєстровані за процедурою екстреної реєстрації і які зараз почали використовуватися.

Для мене на першому місці, в будь-якому випадку, стоять векторні вакцини. Недарма більшість компаній і наукових центрів, які розробляють вакцини, зараз працюють над векторними вакцинами. Така технологія використовується в російській вакцині "Супутник V", американській Johnson & Johnson, китайській Cansino. Векторні технології найбільш вивчені, просунуті, найбезпечніші, і за імуногенною ефективністю вони на першому місці. Враховуючи те, що вакцина РФ є двокомпонентною, то, звичайно, вона зараз займає перше місце, тому що сама ідея двокомпонентної вакцини дуже цікава, дуже ефективна. Хороший ефект імуногенності, епідеміологічний ефект, і вона прекрасно використовується за схемою прайм-буст вакцинація.

Її можливо зареєструвати?

А чому ні, якщо весь світ перейшов на процедуру екстреної реєстрації? У нас є закон України про лікарські засоби.

А чим тоді керується державна влада, коли говорить, що це зробити не можна?

Тому що шахраї. Це ж бариги зараз у нас при владі. Їх крім заробітку нічого не цікавить. Вони ж просто націлені на поставки інших вакцин, через "прокладки". Мало того: для того, щоб спростити цю процедуру, у своїх корупційних заробітках вони попросовували під себе деякі зміни до чинного законодавства України. Під виглядом боротьби зі всесвітньою пандемією у нас був розроблений пакет законодавчих ініціатив. Були внесені зміни до Закону України "Про лікарські засоби": норма паралельного імпорту, посилання на ВООЗ і на регулятори економічно розвинених держав. Це говорить про те, що в Україну можна завозити і використовувати не зареєстровані в Україні лікарські засоби, такі, як імунобіологічні препарати, в тому випадку, якщо вони пройшли перекваліфікацію ВООЗ або вони схвалені регуляторами економічно розвинених держав. Тому, цілком можливо, що російська вакцина "Супутник V" потрапить в Україну через Бразилію, тому що вона там буде масштабуватися. Відмова від вакцини "Супутник V" є божевільною, тому що РФ і Центр Гамалії є єдиним у світі, хто готовий надати трансфер технологій, для того, щоб могли налагодити самостійне виробництво на території України.  Для всіх інших країн це заробіток, комерція. Ну і для наших шахраїв, які сидять у ВР.

Ви говорили, що Степанов буде звільнений, що Ляшко - це маріонетка Супрун. А ніяких змін немає.

Для того, щоб його не звільнили, він втік на лікарняний. Затягнув цей процес. Дотягнули до Нового року. А тепер планується вже і зміна всього Кабміну. Я знаю, що обговорювалися і Юлія Тимошенко, і Ігор Палиця на прем'єра. А на міністра МОЗ поки основна кандидатура - Ляшко. Його любить президент. Може, вони інтелектуально близькі люди.

А ваша кандидатура яка б була?

Якщо з провладної команди, то заступник секретаря РНБО Олексій Соловйов. Він професійна людина. Але у нього є одна проблема - він одружений з племінницею Миколи Азарова.

А Комаровський?

Ми з ним колись списувалися - він не хоче. Для того, щоб подолати весь цей бардак, потрібна людина зі стрижнем, з характером. Я б рекомендував директора Інституту ім. Шалімова Олександра Григоровича Усенка.

Ми бачимо, що з'являються новини, що люди, які вакцинувалися російською вакциною, все одно хворіють на коронавірус. Чому це відбувається?

Люди, які вакцинуються іншими вакцинами, вони теж хворіють. Але переносять цю хворобу в легшій формі. 100% ефекту домогтися неможливо при роботі з РВІ, до яких віднесений COVID-19 і який є і особливо небезпечною інфекційною хворобою. Якщо взяти вакцину від кору, то все одно зустрічаються казуїстичні випадки, коли провакцинований пацієнт захворює. Наше завдання при вакцинації від COVID-19 вплинути на загальний показник летальності – максимально його знизити за допомогою вакцинопрофілактики. І домогтися ми цього можемо за допомогою вакцини, і не тільки російської. Я просто вважаю, що вона максимально збалансована, і для нашої країни є пріоритетним вибором, враховуючи те, що нам дають технології. З векторних вакцин на першому місці "Супутник", за ним AstraZeneca. Центр Гамалії та Оксфорд співпрацюють. На третьому місці вакцина компанії "Johnson & Johnson", потім китайська Cansino. Потім вже йдуть вірусні вакцини. А вакцина "Pfizer" заснована на невивчених технологіях, які ніколи по відношенню до людини не застосовувалися. Третя фаза випробувань закінчиться в 2023 році – тоді ми дізнаємося віддалені результати. Вакцина не збалансована, не стабільна, температура зберігання – мінус 70 градусів. Вони не змогли додати туди стабілізатор і консерватор, тому що, судячи з усього, при додаванні стабілізатора і консерватора ця вакцина перетворюється на гримучу суміш. Мінус 70 градусів - це температура рідкого азоту. Що стосується вакцини Moderna, яка теж заснована на платформі матричної РНК, то її змогли трошки стабілізувати і збалансувати.

Коли в Україні з'явиться вакцина?

Першою з'явиться вакцина "Супутник V".

А як ви оцінюєте заяву влади, що незабаром буде китайська вакцина?

Не буде ніякої китайської вакцини на території України найближчим часом у зв'язку з тим, що нас в черговий раз обдурили. Дві українські компанії - "Медичні закупівлі України" і ПрАТ "Лекхім" - підписали між собою договір на поставку китайської вакцини, поки ще не зареєстрованої повністю і не існуючої. У нас є компанія "Лекхім", яка в червні вела переговори з компанією "Сіновак" на підписання договору на дистрибуцію і закупівлю майбутньої вакцини. Договір на дистрибуцію вони підписали, а про договір на поставку ніякої інформації немає. Одна українська компанія ніби є дистриб'ютором китайської компанії, а друга держкомпанія ... Між собою підписали договір про постачання китайської вакцини, яка ще остаточно не зареєстрована в самому Китаї. Я думаю, що компанія "Сіновак" навіть не припускає про те, що дві українські фірми підписали між собою угоду про постачання вакцини на територію України.

А чому ЄС не поспішає виділяти Україні вакцину? Ми ж партнери?

В ЄС 500 млн населення. А партнери по чому - по філіжанці кави? Від ЄС не варто чекати допомоги. А в США 335 млн населення власного плюс Канада 35 млн і Мексика 126 млн.

А в Росії 150 млн, але вона свою вакцину поставляє в інші країни.

У них інша ситуація - у них немає комерційної боротьби за ринок між собою. Крім того, вони розробили три вакцини. РФ у розробці вакцин проблем не відчуває. Крім того, багато проміжних клінічних випробувань проходило на території РФ інших вакцин. РФ диверсифікує свої ризики, тому у них буде використовуватися близько п'яти власних вакцин і, крім того, будуть зареєстровані, швидше за все, китайська та британські вакцини. Вони при необхідності будуть до них вдаватися. Для того щоб дати право вибору громадянам, вони створюють умови для реєстрації. Це нормальна адекватна політика розсудливої ​​держави, а не української, в якій ми живемо зараз.

В даний момент компанія "Лекхім" подала документи до Міністерства охорони здоров'я на реєстрацію російської вакцини "Супутник V". Якщо МОЗ і державний експертний центр затягнуть цей процес реєстрації або за надуманими причинами відмовлять в реєстрації, значить, пройде реєстрація вакцини "Супутник V" в Україні за судовим рішенням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.