Зламані калькулятори Мінфіну, або Чому в Україні ніколи не буде пенсії як в ЄС

Олександр Охріменко
Олександр Охріменко

Економічний експерт, кандидат економічних наук

Громадяни України мають можливість докупити страховий стаж Фото з відкритих джерел

Мінфін України з 2023 року планує запустити накопичувальну пенсійну систему, яка покликана вирішити питання зубожіння людей похилого віку. Але це навряд чи станеться. І ось чому.

Про це пише Олександр Охріменко на своїй сторінці в Facebook.

Явно у вас ніколи не буде пенсії, як в ЄС, з такими ідеями Мінфіну

У нас давно вже назріла проблема з пенсіями. І навіть перезріла.

Улюблена скарга багатьох українських пенсіонерів: "Я працював сорок років, платив податки до Пенсійного фонду, а у мене пенсія тисяча гривень. Хто вкрав мої гроші?". Насправді ніхто нічого не вкрав. В Україні зараз існує тільки солідарна пенсійна система, а це означає, що всі сорок років, коли українець платив податки до Пенсійного фонду (точніше не він платить, а його роботодавець, і це називається не податок, а ЄСВ - єдиний соціальний внесок), всі ці гроші пішли на виплату пенсій тим українцям, які всі ці роки отримували пенсію. До слова, вони теж всі сорок років лаялися, що у них маленька пенсія.

Проблема солідарної пенсійної системи має місце у всіх країнах світу, де вона працює. У Німеччині теж є солідарна пенсійна система, і розмір пенсії жахливо маленький за німецькими мірками, до 500 євро, і ще з цієї суми потрібно платити податки. За гроші, які німці отримують від солідарної пенсійної системи, прожити в Німеччині просто не можна. Головною пенсією в Німеччині є не солідарна система, а накопичувальна пенсійна система. Ось саме ця пенсійна система і дозволяє німцям нормально жити за пенсію, і тоді можна почути, що пенсія в Німеччині доходить до 2000 євро, якщо плюсувати накопичувальну.

Новини за темою: 40-річним пенсія "не світить", або В чому правий міністр фінансів України

Суть накопичувальної пенсії полягає в тому, що всі сорок років, поки працює людина, роботодавець або вона сама платить до Пенсійного фонду податки, але ці податки не йдуть на виплату пенсій чинним пенсіонерам, а гроші накопичуються на спеціальному пенсійному рахунку і інвестуються в надійні активи, щоб гроші не знецінилися від інфляції. Такий собі аналог депозиту. Коли ж людина виходить на пенсію, то вона отримує гроші зі свого пенсійного рахунку. Якщо вмирає - гроші отримують спадкоємці. І ось тут дійсно, якщо українець буде платити сорок років податки до Пенсійного фонду, то і накопичувальна пенсія у нього буде великою. Якщо він не буде платити, а такі розумники завжди є, які працюють "по-сірому", то пенсії у нього не буде. А зараз виходить дурість. Платять тільки ті, хто працює "по-білому", а солідарну пенсію отримують всі - і ті, хто все життя працював "по-сірому".

З цим все зрозуміло. Але чому не буде. Можете самі зробити висновок. Мінфін України з 2023 року хоче запустити накопичувальну пенсійну систему. Для цієї мети він пропонує з ЄСВ, який зараз 22% від вашої зарплати, тільки 1% перераховувати на Ваш персональний пенсійний рахунок, а 21% направляти до державного пенсійного фонду за солідарною системою. Правда, Мінфін обіцяє, що з держбюджету теж буде на Ваш рахунок перераховувати 1%. Разом 2%. Це не просто мало, а мізерно мало. Навіть якщо припустити, що ці гроші на персональному пенсійному рахунку будуть захищені від інфляції і девальвації (це все можна зробити, є нормальні механізми, щоб Ваші гроші не знецінилися), то все одно буде жахливо мало грошей, коли українець буде виходити на пенсію. Не можна накопичити солідні суми на пенсійному рахунку, якщо суми внесків дуже маленькі.

Новини за темою: Не вистачає трудового стажу для пенсії? Докупіть!

Виходить, наш Мінфін бере нормальну ідею і відразу ж її знищує. При таких внесках на пенсійні рахунки можна навіть не починати цю реформу. Нічого не вийде. Велика ймовірність, що через десять-двадцять років усі помітять, що суми на персональних пенсійних рахунках просто несуттєві. Вони ніби є, але знову ж таки це буде дуже маленька пенсія. Простий розрахунок: якщо взяти поточну середню пенсію (зрозуміло, що вона в майбутньому буде рости) і зробити приблизний розрахунок на двадцять років, виходить менше 100 тис. грн. Сума невелика навіть зараз, а через двадцять років буде просто смішна. Явно на європейську пенсію не потягне.

Або навчіться рахувати, або краще нічого не робіть. А то буде: хотіли як краще, зробили як завжди…

Олександр Охріменко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.