Зі сльозами на очах: Про що говорив Протасевич у "викривальному інтерв'ю"

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Співзасновник Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич

скріншот

Білоруський телеканал ОНТ оприлюднив інтерв'ю співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Що сказав екс-головред про опозицію, акції протесту, президента Білорусі Олександра Лукашенка і своє майбутнє?

Про це пише "Страна.ua".

3 червня державний білоруський телеканал "ОНТ", який напередодні показав фільм про затримання екс-головреда "Nexta" Романа Протасевича, оприлюднив інтерв'ю з ним.

Нагадаємо, що Протасевича, якого в Білорусі звинувачують в організації масових заворушень, затримали у Мінську 23 травня. Він летів на борту літака Ryanair з Афін до Вільнюса, але лайнер був змушений здійснити екстрену посадку в аеропорту Мінська через повідомлення про замінування.

Зараз білоруський опозиціонер перебуває в СІЗО. За білоруськими законами йому загрожує до 15 років ув'язнення.

У вчорашньому фільмі білоруського держТВ йшлося про те, що влада Білорусі не знала про те, що опозиціонер знаходиться на борту, а ситуація з "замінуванням" могла бути провокацією соратників Протасевича. Нібито опозиціонера Білорусі "підкинули", щоб ввести проти неї серйозні санкції, а також відродити Біломайдан.

Новини за темою: Як у Мінську посадили літак з одним з головних опозиціонерів

"Страна" подивилася перше велике інтерв'ю з Романом Протасевичем.

"Не гримувався перед інтерв'ю"

Роман почав своє спілкування з журналістом ОНТ з того, що не боїться звинувачень від колишніх колег по опозиції. 

"Багато хто назве мене зрадником, але мені абсолютно все одно. Я майже впевнений, що вони почнуть мене публічно засуджувати і акції підтримки зійдуть нанівець. Але мені все одно, що вони скажуть".

Він заявив, що його "не гримували перед цим інтерв'ю". Тобто початок вже показував, що Роман бичуватиме не Лукашенка, а опозицію.

Роман повторив свою вчорашню тезу про те, що його підставили під арешт у Білорусі свої ж. 

Він заявив, що перед вильотом до Литви писав про свої пересування в чат, де спілкувалися прихильники білоруської опозиції. І назвав ще одного ймовірного свого недруга - Данила Богдановича зі штабу Тихановської. Також знову згадав Франака Вечорко - ще одного помічника Світлани.

За словами Протасевича, обидва знали про його політ до Литви через Білорусь. І з обома у нього були напружені стосунки.

"Нехта" і " Хата"

Протасевич багато розповів про те, як була організована робота головного телеграм-каналу білоруської опозиції - "Нехта", де він пропрацював до кінця вересня головним редактором. 

Один із важливих посилів з цього приводу - роботу каналу координувала не тільки редакція, а й "фахівці", які радилися окремо від журналістів і доводили до них ввідні - зокрема щодо організації акцій протесту.

Також були політичні куратори, які писали тези, за якими повинен працювати канал. Зокрема, такою роботою займався Франак Вечорко та низка інших функціонерів штабу Тихановської.

У різношерстої команди опозиціонерів був також чат "Хата", де координувалися протести.

"Скажімо так, це у принципі був основний чат адміністраторів найбільших Telegram-каналів. Саме там, дійсно, відбувалися обговорення майбутніх акцій. Там відбувалося планування, робота над порядком денним, яка мала бути на тому чи іншому тижні протестів. Можна сказати, цей чат "Хата", він по-різному називався, перестворювали, він мав різні назви. Головне, було це ключове слово "Хата". Там перебували адміністратори найбільших каналів, блогери і так далі. І саме там усе відбувалося, дійсно, це був такий головний координаційний чат вуличних протестів та інформаційного порядку".

Протасевич назвав прізвища тих, хто координував роботу "Хати". Це власник "Нехти" Степан Путило, Ян Рудик, представник "Нехти" Тадеуш Гічан.

"Також туди входив Франак Вечорко, який міг просто прийти написати в чат тези, за якими ми будемо працювати. Антон Мотолько. Данило Богданович. Раніше там також були присутні Шрайбман, Пальчис, Юшкевич. Також Анастасія Рогатко, яка має стосунок до штабу Тихановської. Вікторія Пальчис, дружина Пальчиса. Дмитро Навоша, досить відома медійна людина. Євген Малаховський, який в основному працював з дворовими чатами і дворовими ініціативами. По суті, один чат виконував роль головного координаційного чату всієї інформаційної війни і вуличних протестів", - розповів Роман. 

Новини за темою: Чому Лукашенко перемагає в Білорусі

Але повернемося до "Нехти". За інформацією Протасевича, створити канал - це була ідея журналіста Володимира Чуденцова, а не Степана Путили. Надалі на адресу Путило буде багато випадів - та й Протасевич і сам визнає, що у нього з ним особистісний конфлікт. 

Він каже, що власник "Нехти" був більш високого рівня "посвячення", мав охорону і контролював гроші проекту. А також допускався до "фахівців".  

Протасевич розповів, що було й російське фінансування "Нехти".

Через Пейпал їм переказувала по кілька тисяч євро російська компанія, пов'язана з Уралом і гірничодобуванням. Роман каже, що це був олігарх - конкурент російського бізнесмена Михайла Гуцерієва, дружного з Лукашенком. Не виключено, що мова про Дмитра Мазепіна, власника компанії "Уралхім". Або про компанію "Уралкалій", чий гендиректор Владислав Баумгертнер, якого в 2013 році затримали в Мінську. 

"Першою точкою конфлікту стало... російське фінансування проекту "Нехта". Коли розкрили пожертви читачів, туди йшли зарахування до 20 доларів, але через два тижні Степан похвалився: одна компанія робить великі перекази – плюс 3000 євро, плюс 5000 євро. Назва компанії пов'язана з Уралом і гірничим видобутком. Власник цієї компанії - відомий російський олігарх, він є прямим конкурентом Михайла Гуцерієва".

Путило навіть зустрічався з цим олігархом у Варшаві. 

Щодо цього Протасевич заявив, що "Нехту" можуть зробити російським телеграм-каналом, коли знадобиться підтримати протестний рух там. "Оскільки бренд вже добре відомий". 

Також Роман каже, що реальна жива аудиторія "Нехти" – не два мільйони, а близько 500 тисяч. Решта - боти і накрутки. 

Кортеж Тихановської та "Білоруський дім"

Протасевич багато говорив про те, що білоруська опозиція перебуває на забезпеченні литовських і польських спецслужб, а окремі її представники виглядають вельми забезпеченими. 

Він розповів, що білоруською опозицією опікуються два основні штаби - Тихановської та Павла Латушка, колишнього міністра культури Білорусі. Латушко зараз знімає в Польщі квартиру за 3000 євро на місяць. 

Тихановська ж перебуває у привілейованому статусі в Литві. "На неї працює ціла литовська спецслужба. Джерел фінансування багато, у неї кортеж з усіма атрибутами, служба безпеки, як у президента", - ділиться Протасевич.

Ще один епізод - прем'єр Польщі виділив 53 тисячі злотих на потреби білорусів-емігрантів. Допомога мала йти через "Білоруський дім" у центрі Варшави, де розташовувалася і редакція "Нехти".

Але як тільки почали з'являтися люди, яким була потрібна допомога, їм навіть не відповідали на дзвінки в домофон. Протасевич таким чином натякає, що гроші керівництво Біломайдану просто розкрало. 

Коли це питання почали піднімати, керівник "Білоруського дому" Алесь Зарембюк нібито прямо погрожував Протасевичу, якщо він буде пхати носа в їхні фінансові справи.

Також він сказав про серйозні протиріччя між Латушком і Тихановською. Він заявив, що фактично Латушко вкрав один з проектів Тихановської, щоб задовольнити свої амбіції. Однак противники влади Білорусі не виносять сміття з хати і до останнього намагаються це не розголошувати, навіть коли мовчати вже немає сенсу.

Роман також сказав, що став у своїх колах внутрішньою опозицією і наполягав, що протестувальники вже програли владі. З чим він і пов'язує свій арешт у Білорусі. Він вважає, що його підставили, щоб проти республіки ввели санкції, які приведуть до краху економіки і призведуть до "голодних бунтів".

Замах на Лукашенка

Протасевич каже, що на Лукашенка дійсно готували замахи. Одна з груп - команда Автуховича, якого раніше затримали в Білорусі.

Також він каже, що спілкувався з двома людьми, яких у Білорусі та Росії звинувачують у підготовці замаху і держперевороту - Юрієм Зенковичем і Дмитром Щигельським. Протасевич зізнався, що виступав посередником між змовниками, які планували вбити Лукашенка, і штабом Тихановської.

Новини за темою: У Білорусі готували вбивство Лукашенка и держпереворот на 9 травня?

"Я мав бути сполучною ланкою між змовниками і штабами", - говорить Протасевич. Ось повний діалог про збройне захоплення влади в Білорусі, яке нібито планували. 

- Справа в тому, що змовники, причому з боку військових, йшлося приблизно про двадцять родин топ-силовиків. Наскільки я розумію, мова йшла про різні звання - починаючи від майора і закінчуючи генералом. Вони спочатку вимагали суму в межах п'яти або семи мільйонів євро.

- Вони це хто?

- Військові. Зенкович (адвокат, обвинувачений у підготовці держперевороту) займався формальними питаннями, фінансами. Щигельський (психіатр, який раніше поставив Лукашенку діагноз психопатія) був більше мозковим.

- Тобто військові вимагали п'ять мільйонів?

- Так. Ці гроші сумарно мали б піти їхнім сім'ям разом із евакуацією їхніх сімей. Чому я розмовляв зі Стрижаком (співзасновник фонду BySol, що підтримує протестувальників), знову ж таки тому що найлогічніше було звернутися з приводу грошей до нього. Потім цю суму зменшили до двох мільйонів на всіх, на двадцять сімей. Але була умова, що потрібно вивезти близько двадцяти сімей з Білорусі, ми називали це евакуювати. І, евакуювавши, потрібно було дати їм ще гроші. На той випадок, якщо силовий сценарій провалиться. За законами воєнного часу цих військових, найімовірніше, б розстріляли або засудили до довічних термінів. Тому вони вимагали фінансових гарантій для своїх сімей. Примітно, що коли ми розмовляли зі Стрижаком, він сказав, що максимум, що ми можемо знайти, це 200 тисяч доларів. І то від приватних спонсорів.

- Зараз ви віддаєте собі звіт, що цих військових не було?

- Звичайно. Йшлося про те, що будуть якісь зустрічі, можливо, в Стамбулі. Знову ж таки, може, я там буду як посередник.

Визнав, що був у "Азові"

Досить плутані пояснення Роман Протасевич надав про свою службу в "Азові". 

Протасевич каже, що був кілька місяців в "Азові", але там навіть не одягав форму. А фото в камуфляжі та розвантаженні "зроблені на полігонах" і в пориві "абсолютно хибного військового романтизму".

Він каже, що не воював і "займався в основному фотографуванням". При цьому визнав, що у нього був кулемет, який йому видали в батальйоні. Загалом Протасевич заявив, що поїздка на Донбас "була помилкою". 

"Це була найголовніша помилка в моєму житті. Ця та єдина річ, про яку я насправді шкодую". Він сказав, що боїться запиту на екстрадицію до "ЛНР", яка відкрила справу проти Протасевича. 

Для Протасевича це був один з найбільш напружених моментів інтерв'ю. Якщо в інших уривках він тримав себе в руках і вів досить невимушену бесіду, то на питанні про "Азов" виглядав дуже невпевненим у собі та відверто "поплив". 

Він заявив, що зараз його доля залежить від політичного рішення керівництва Білорусі. Яке, нагадаємо, вже запросило представників "ЛНР" до Мінська для допиту Протасевича. 

Видно, що опозиціонер побоюється навіть гіпотетичної видачі Луганську або Донецьку, де йому може загрожувати смертна кара. Хоча, звичайно, це варіант малоймовірний: Лукашенко тоді спровокує новий виток санкцій проти Білорусі. 

З іншого боку, якщо зараз на Заході їх введуть по максимуму, то руки у Бацьки будуть розв'язані.

Новини за темою: Торгова війна Білорусь - Україна: Мінськ завдає удару у відповідь

Сльози Протасевича

У ході інтерв'ю Роман зробив кілька заяв, які дозволяють засумніватися в його щирості. 

Він заявив, що, "безумовно, поважає" Олександра Лукашенка і вважає його людиною "зі сталевими яйцями". 

"Я багато критикував Лукашенка, здавалося, були для цього причини, але коли почав втягуватися не в журналістську роботу, а в політичну, мені хотілося звідти бігти. Багато речей, за які критикували Лукашенка, - це спроби тиску", - говорив Протасевич.

Всі ці осяяння виглядають спірно в устах одного з головних представників Біломайдану. І, напевно, представники опозиції використають цей епізод, щоб заявити про постановочний характер всього інтерв'ю. Так само, як і сліди поранень на зап'ястях рук, які видно в кадрі. Можливо, вони від наручників. Але в соцмережах це вже подають як свідчення тортур.

Протасевич також визнав провину за 342 статтею КК Білорусі - організація масових несанкціонованих акцій. "Заклики, які опублікував я, в тому числі, призвели до того, що на вулицях почалися неконтрольовані заворушення і Мінськ три дні жив у хаосі", - заявив опозиціонер.

Наприкінці інтерв'ю він заявив, що повністю співпрацює зі слідством. А на запитання ведучого, як він спить ночами після того, що було на акціях протесту, Протасевич зніяковів і заплакав. 

"Я ніколи більше не хочу лізти в політику. Я сподіваюся, що я зможу все виправити і жити звичним спокійним життям, завести сім'ю, дітей, перестати тікати від чогось", - заявив він. 

"Вибачте", - заявив він у кінці інтерв'ю, витираючи сльози рукавом. 

Можна по-різному витлумачити цей сплеск емоцій. З одного боку, як інсценування з боку режисерів програми. З іншого - як реальний страх перед наслідками: Роману загрожує 15 років ув'язнення, а також ймовірність смертної кари - якщо, наприклад, його таки видадуть "ЛНР". 

Взагалі ж він не виглядає людиною, яка читала те, що йому написали на папірці. Він говорив досить зв'язно та емоційно, ніби показуючи, що вже перейшов "на інший бік" і порвав зі своїм минулим життям. Який був у нього мотив для цього - окреме питання, на яке можуть бути різні відповіді.

Хоча очевидно, що будь-які одкровення Протасевича противники Лукашенка не сприймуть, заявляючи, що йдеться про свідчення, які Протасевич дав під примусом.

Оксана Малахова, Максим Мінін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.