Зеленський створив проблеми в енергетиці, але вирішити їх ефективно, як це в 2014 році зробив Медведчук, у нього не вийде

Сергій Онищенко
Сергій Онищенко

Журналіст

112ua.tv

7 суден, про які говорить президент у своєму відео, будуть в районі Нового року, а 480 тис. тонн вистачить тільки на 10 днів

Про це пише Сергій Онищенко у своєму блозі на сайті Korrespondent.net.

Президент Володимир Зеленський записав відео, присвячене енергетичній кризі. Не будемо чіплятися до того, що Зеленський обіцяє "держава нікого не залишить без світла і тепла", а на ділі державна компанія "Укренерго" розсилає по регіонах графіки віялових відключень світла.

Зеленський подав як свою заслугу той факт, що 7 кораблів незабаром доставлять іноземне вугілля в українські порти.

"Держава успішно долає виклик щодо нестачі вугілля. Браку не буде", - пообіцяв глава держави.

"Крім нашого українського вугілля, буде 7 кораблів Panamax, які вже прямують і прибудуть в українські порти найближчим часом. Вугілля, яке ми доставляємо морем, повністю закриває потребу енергетичної сфери до кінця цього року. У разі необхідності такі ж наші дії закриють потребу до кінця всього опалювального сезону", - заявив президент.

Але насправді з 7 суден, що везуть вугілля, 5 зафрахтовані холдингом ДТЕК Ріната Ахметова, ще 2 - компанією "Центренерго". У сумі 7 суден везуть 480 тисяч тонн вугілля – цього вистачить приблизно на 10 днів роботи українських ТЕС. Тому більш вірно говорити, що це олігархи "успішно долають виклик" і готуються добре заробити на нас з вами.

Тобто за фактом це олігархи підметушилися і везуть дороге іноземне вугілля – а на світовому ринку сьогодні вартість 300 доларів за тонну. Порівняйте з розцінками у вигляді 50-75 доларів за тонну за вугілля з Донбасу. Якась фальшива "деолігархізація" виходить.

Так, і що важливо, Зеленський не сказав, що це вугілля, швидше за все, прибуде в Україну вже в 2022 році. Тобто, кажучи зрозумілою для нинішньої влади мовою КВКа і кіно, ми маємо справу з рімейком (від англійського remake – зняти новий фільм за старим сценарієм) тієї історії, коли Зеленський зі свитою зустрічали "Мрію" з масками, антисептиками і бинтами з Китаю, а потім виявилося, що це не гуманітарна допомога, а товари, які прямо з аеродрому поїхали в супермаркети "Епіцентр" на продаж.

Але найголовніше, що цей сценарій під назвою "енергетична криза" є однозначно програшним для Зеленського. Мабуть, у Зеленського не до кінця розуміють, що обов'язок влади – це не запустити ситуацію до кризи, а потім "героїчно" рятувати ситуацію. Ми вибирали Зеленського і "слуг народу ", щоб ніяких криз не траплялося.

Сьогодні саме Зеленський - це глава держави. І саме Зеленський разом з Кабміном і Верховною Радою відповідають за те, що українці напередодні зимових холодів ризикують залишитися без вугілля, газу і електрики. Тому у Зеленського не вийде постати в ролі рятівника, який врятував Україну від замерзання, як, скажімо, Віктор Медведчук взимку 2014-2015 рр.

Тому що в очах народу саме влада – це винуватець того, що відбувається. Тому у Зеленського і компанії не вийде записати в заслугу собі ситуацію, яку добре описує фраза "самі створюємо проблеми – а потім героїчно їх вирішуємо".

Знову-таки, якщо Медведчук в 2014-2015 рр. нібито організував поставки вугілля з Донбасу, в чому його сьогодні звинувачують Офіс генерального прокурора і СБУ, то тоді мова йшла про покупку українського вугілля, адже, як свідчить державна пропаганда, "Україна єдина". І гроші за це вугілля отримали підприємства, зареєстровані в Києві, після чого заплатили за них податки до бюджету України. А сьогодні Ахметов і "Центренерго" везуть іноземне вугілля – 5 балкерів зі США і 2 судна з Колумбії – яке закупили за ціною 300 доларів за тонну. Для порівняння - на Донбасі можна купити за ціною 50-75 доларів за тонну.

Тому відео президента - це, безумовно, правильний крок. Правильний за формою. А ось по суті…

Сергій Онищенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.