Зеленський покриває військових злочинців, відмовляючись підписати законопроект № 2689

Олександр Потьомкін
Олександр Потьомкін

Громадський діяч

Батальйон "Торнадо" на Донбасі ZIK.UA

Про це пише Олександр Потьомкін на своїй сторінці в Facebook.

Володимир Зеленський на тлі катастрофічного падіння рівня підтримки в суспільстві відверто заграє з армією і праворадикалами. Минулого місяця президент помилував 31 українського військового, засудженого за злочини на Донбасі, при цьому Зеленський вже півроку не підписує законопроект № 2689 про військові злочини, який міг би бути застосований як до членів НЗФ ОРДЛО, так і до злочинців по цей бік лінії розмежування. Натомість екс-лідер "Правого сектора" Ярош, бійці якого катували людей і грабували цивільних на Донбасі, став радником головнокомандувача ЗСУ.

Очевидно, Зеленський, втративши підтримку суспільства, шукає опору серед військових і різного роду радикалів. Законопроект №2689 зустрів негативну реакцію в армії і лавах добробатів, хоча правозахисники і юристи цілком його підтримують, вказуючи на необхідність приведення українського законодавства до європейського. Співавтором законопроекту є чинний глава МВС Денис Монастирський, який, правда, за командою з ОП раптом вирішив дистанціюватися від свого дітища.

Зеленський отримав на підпис документ ще 7 червня. Конституція зобов'язує підписати його у п'ятнадцятиденний термін або ж повернути на розгляд до парламенту із зауваженнями. Ні першого, ні другого Зеленський не зробив.

Юрист Ростислав Кравець каже, що є процедура, коли глава парламенту повинен сам підписати цей законопроект і його опублікувати, якщо президент не підписує в строк. Але Рада за вказівкою Зеленського призначила спікером лояльного ОП Руслана Стефанчука. "Як показує практика, ми не можемо сказати, що парламент є незалежним від президента, тому ми і бачимо такі ситуації... Ми спостерігаємо цинічне порушення законодавства як голови ВР, так і президента", - говорить Кравець.

Законопроект №2689 вносить до восьмої статті Кримінального кодексу України злочини, що передбачають запровадження принципу універсальної юрисдикції щодо злочинів агресії, геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів. Простими словами, такі злочини можна буде розслідувати незалежно від місця і часу вчинення злочину, громадянства, місця проживання підозрюваного або потерпілого.

Під ці статті підпадають тортури, вбивства, викрадення людей та інші подібні злочини в зоні АТО.

Наразі стаття 127 Кримінального кодексу України передбачає за тортури від двох до десяти років позбавлення волі. За зґвалтування карають на строк від трьох до п'яти років, за незаконне обмеження волі або викрадення людини - до трьох років.

Якщо закон запрацює, ті ж злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту, будуть вважатися військовими злочинами. Тому покарання за них буде великим: від семи до п'ятнадцяти років ув'язнення без права на дострокове звільнення або амністію.

У військових злочинів немає терміну давності: покарати за них можна і через 10, і через 20, і через 50 років.

І мова не тільки про звірства в підвалах "ЛДНР". Такими ж звірствами займалися і члени добробатів. Найпоказовішим став кейс батальйону "Торнадо". Комбата Руслана Онищенка звинуватили у створенні злочинної організації та скоєнні нею тяжких злочинів: зґвалтування, незаконне позбавлення волі, заволодіння транспортним засобом, тортури. Самі члени добробатів в інтерв'ю зізнавалися, що відбирали майно у жителів "Донбасу" під приводом, що ті нібито є "сепаратистами". Із затриманими за підозрою в роботі на бойовиків бійці добробатів часто поводилися по-звірячому, що задокументовано в ряді кримінальних справ, відкритих прокуратурою.

Ось, наприклад, кілька фактів про "героїв" з батальйону "Торнадо". Спецроту "Торнадо" очолив член ОЗУ, раніше тричі судимий за зґвалтування, розбій і зберігання зброї Руслан Онищенко. Крім Онищенка, в "Торнадо" служили ще близько 40 осіб з не менш багатим кримінальним минулим. Наприклад, Віталій Д'якон, убитий в ході затримання в квітні 2015 року. До початку війни він мав п'ять судимостей, зокрема за розбої, грабежі, зґвалтування. Білорус Данило Ляшук, за словами на той час головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, "з надзвичайним цинізмом і зухвалістю, жорстокістю і безжальністю здійснював найбільш жорстокі тортури місцевого населення Луганської області, організовував і брав безпосередню участь у зґвалтуванні затриманих, яких він разом з іншими підозрюваними викрадав з корисливих мотивів".

Ось розповідь одного з бійців іншого батальйону про методи роботи "Торнадо". "Зачистку вони проводили в декількох районах Станиці Луганської. Вривалися в будинки, ламали ворота, стріляли собак, забирали силою чоловіків різного віку, ставили їх в колони і під конвоєм вели до себе на базу в підвал. При цьому кожен з "полонених" повинен був нести з собою цінні речі з дому, аж до телевізорів та іншої побутової техніки". Так, "торнадівці" були найжорстокішими військовими злочинцями, але такі злочини скоювали і члени інших батальйонів. Були відкриті кримінальні справи, правда, більшість їх були "зам'яті". Ні колишня влада, ні чинна не хоче сваритися із праворадикалами.

А якби Зеленський підписав закон, винні в цих звірствах отримали б набагато серйозніші терміни. Багатьох ще б чекала розплата. 13 вересня 2021 року близько 20 громадських організацій, зокрема Харківська правозахисна група, Гельсінська правозахисна група, Центр політико-правових реформ та інші, направили Зеленському відкрите звернення з вимогою підписати закон про військових злочинців.

Але замість цього Зеленський зарив голову в пісок, йдучи на поводі у радикалів. Злочинці виходять із в'язниць, Ярош тепер радить головнокомандувачу ЗСУ готуватися до війни, а мирне населення Донбасу молиться, щоб не повторився 2014 рік.

Українці хотіли змін, обираючи Зеленського і "слуг". Але отримали лише погіршену копію колишньої влади.

Олександр Потьомкін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.