Зеленський, як і Саакашвілі, намагається побудувати диктаторський режим. І отримає такий самий урок

Сергій Годний
Сергій Годний

Кандидат політичних наук

Арешт Михайла Саакашвілі в Грузії AFP

Про це пише Сергій Годний у своєму блозі на сайті Korrespondent.net.

Роби в цьому житті що хочеш, але пам'ятай, що за все доведеться відповідати!

Отже, вояж Саакашвілі до Грузії якщо і допоміг його партії "Єдиний національний рух", то зовсім трохи. Місцеві вибори виграла "Грузинська мрія - демократична Грузія" з 46,56%, партія Саакашвілі на другому місці з 30,7%. На третій позиції - "За Грузію" Георгія Гахарії з 7,79 %, на четвертому – "Лела для Грузії" з 2,71 %, всі інші отримали менш ніж 2,0% голосів.

Тим часом сам Саакашвілі перебуває в СІЗО міста Руставі, що за 11 кілометрів від Тбілісі.

Нагадаю, що, крім нової справи про незаконний перетин кордону, в Грузії Саакашвілі проходить по цілому букету кримінальних справ:

  • організація побиття опозиційного депутата Валерія Гелашвілі. Бійці спецназу побили Гелашвілі в липні 2005 року за наказом Саакашвілі. Екс-президента "заклав" колишній міністр оборони Іраклій Окруашвілі, суд визнав Саакашвілі винним;
  • кримінальна справа у зв'язку з вбивством банківського службовця Сандро Гіргвліані співробітниками МВС (Саакашвілі визнаний винним).

У сумі грузинський суд засудив Саакашвілі у цих справах до 6 років тюремного ув'язнення.

Також Саакашвілі проходить як обвинувачений у справі про жорсткий розгін мирного мітингу в Тбілісі 7 листопада 2007 року; у справі про розгром бійцями спецназу телекомпанії "Імеді"; у справі про незаконне заволодіння майном бізнесмена Бадрі Патаркацишвілі; у справі про розтрату 9 мільйонів ларі (приблизно 3 мільйони доларів).

Проамериканські ЗМІ та експерти так довго подавали нам Саакашвілі як успішного реформатора, при якому Грузія нібито дико "розцвіла". Але в самій Грузії екс-президента Саакашвілі багато хто вважає людиною, яка побудувала авторитарний режим, влаштувала цькування інакодумців, тиснула на опозицію і громила опозиційні ЗМІ. При Саакашвілі в Грузії за обвинувальними вироками було засуджено понад 140 адвокатів. А для поліції стало нормальним підкидати наркотики дітям опозиційних політиків і правозахисників, щоб потім шантажувати батьків. До перерахованого списку справ можна додати й історію, як спецназівці розстріляли двох людей, які мирно сиділи в машині поруч з місцем опозиційного мітингу, і багато інших історій.

Просто приголомшили слова голови Асоціації адвокатів Грузії Зази Хатіашвілі, який в 2012 році на прес-конференції в Києві заявив, що влада Саакашвілі нічим не відрізняється від диктаторських режимів Чаушеску і Муссоліні.

Але найповчальніше в цій історії - це два моменти. По-перше, між режимом Саакашвілі і режимом Зеленського є багато паралелей. Зеленський точно так само, як і Саакашвілі, намагається побудувати режим особистої влади, тобто, по суті, авторитарний режим. Саакашвілі за допомогою нальоту спецназівців розгромив телеканал "Імеді" - Зеленський в порушення законів України закрив телеканали "112 Україна", NewsOne і ZIK, пов'язані з ОПЗЖ Віктора Медведчука. Саакашвілі всіма способами чавив опозицію - Зеленський і компанія відправили під домашній арешт Віктора Медведчука, хоча обламали зуби на тому, щоб змусити його виїхати з країни.

Хоча... мені знову здається, що це той випадок, коли історія вчить тому, що нічому не вчить.

По-друге, доля Саакашвілі повинна стати уроком для Зеленського і компанії. Адже після того як Саакашвілі втратив владу, йому довелося тікати з рідної країни. При цьому США в 2014 році відмовили йому в робочій візі, продемонструвавши, що вважають його відпрацьованим матеріалом. Власне, всі ці роки Саакашвілі був змушений жити то в Голландії, то в Україні, а щойно приїхав до Грузії – відразу опинився за ґратами. І його доля - це урок для Зеленського і його оточення, оскільки сьогодні вони йдуть тією ж невірною дорогою, порушуючи "червоні лінії", як ніби будуть при владі вічно. Але це не так.

І як показує історія Саакашвілі - за все доведеться відповідати: і за заборону телеканалу "Київська Русь", і за репресії проти опозиції на чолі з Медведчуком, і за незаконну заборону телеканалів "112 Україна", ZIK і NewsOne, і за підозру для тещі Шарія, і за всі інші свавільні витівки.

Сергій Годний

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.