"Зелена угода" зеленої команди: Як Україна залишиться без вугілля та без шахт

Ігор Смолов
Ігор Смолов

Журналіст, економіст

Фото з відкритих джерел

Президент України Володимир Зеленський, уклавши чергову "багатообіцяючу" угоду з ЄС, має намір закрити всі українські шахти і залишити напризволяще сотні тисяч українських шахтарів. Йдеться про так звану "зелену Угоду", в результаті якої Україна взяла на себе зобов'язання найближчим часом припинити використовувати всі викопні джерела енергії, зокрема вугілля, і перейти в основному на "зелену" енергетику.

Для довідки, в 2013 році видобуток вугілля в нашій країні становив 83,5 млн т, а в 2019 році – впав до 31,21 млн т, тобто майже утричі. Ситуація змусила українську владу закуповувати вугілля навіть у Південної Африки. У січні - квітні 2021 року Україна закупила у Росії вугілля на 394,75 млн дол. (частка РФ в українському імпорті вугілля - 60,18%), у США - на 141,36 млн дол. (21,55%), у Казахстані – на 79,11 млн дол. (12,06%). І все це позначається на сумах у платіжках населення за електрику і тепло.

При цьому наприкінці 2019 року прем'єр Шмигаль заявив, що за допомогою ЄС Україна істотно скоротить кількість вугільних шахт, а в майбутньому – повністю відмовиться від викопного палива на користь "зеленої" енергетики.

Зазначу, що в самій Європі не всі задоволені таким рухом до "кліматичного нейтралітету" (цей термін у "Зеленій угоді" означає використання відновлюваних джерел енергії). Так Польща, Чехія і Болгарія, які залежать від вугілля і у яких є власний розвинений видобуток вугілля, висловлювали різку критику цього проекту. Однак їх фактично змусили приєднатися до угоди, пообіцявши натомість потужні фінансові вливання.

Україні ж не пообіцяли нічого подібного. Так, для закриття шахт в Україні Німеччина готова виділити на допомогу українським шахтарям аж... 20 мільйонів доларів. Не думаю, що інші країни розщедряться на великі суми. Таким чином, шахтарям доведеться розраховувати на самих себе. А коли було інакше?

Уклавши "зелену угоду" з ЄС, Зеленський фактично одноосібно вирішив долю сотень тисяч шахтарів України, які будуть нікому не потрібні в новій "екологічній" Європі.

В Україні на сьогодні 65 міст повністю залежать від роботи підприємств з видобутку вугілля. Мова йде про сотні тисяч людей, які повинні і надалі годувати свої сім'ї, незважаючи на бажання Зеленського і Шмигаля вислужитися перед європейськими дядечками.

З іншого боку, олігархи, які, зокрема, фінансують Зеленського і могли б переконати уряд не підтримувати "зелену угоду", - мовчать. Вони роками використовували вугілля, продавали його за кордон, отримували нечувані бариші, а зараз вирішили просто закрити "бізнес" і залишити шахтарів без засобів до існування, прикриваючись вимогами ЄС.

Але вони не врахували шахтарський дух.

Шахтарські бунти - це важлива частина української історії. Найвідоміший та наймасштабніший шахтарський бунт - це марш 1993 року, який призвів до дострокового завершення президентства Леоніда Кравчука і перевиборів до Верховної Ради.

У шахтарів є все необхідне для того, щоб заявити про себе. Шахтарі можуть вимагати у влади гарантій їх забезпеченого майбутнього. У політичних партій - квот у прохідній частині списків до парламенту. А для дітей - розширення квот на вступ до вишів. І це не кажучи про базові потреби, такі як обов'язкове забезпечення всіх засобами захисту, своєчасна виплата заробітної плати та її гідний рівень.

Шахтарі не мовчатимуть. І в цьому прорахунок Зе-команди, як і багато в чому іншому за їх політичну "кар'єру". Нинішня влада не встигне отримати бонуси (читай - бариші) від приєднання до чергового проекту ЄС, а ось ґулі через протистояння з шахтарями наб'є собі дуже скоро.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.