Загострення на Закавказзі: Іран вступає в боротьбу за регіон?

Гліб Парфьонов
Гліб Парфьонов

Керівник департаменту безпекової політики в Центрі політичних студій "Доктрина"

Конфлікт в Нагірному Карабасі наочно демонструє, як невирішені регіональні проблеми можуть з часом призвести до вибуху і більш масштабної кризи mil.am

Іран вступив у відкриту фазу протистояння з турецьким впливом на Південному Кавказі. У чому суть конфлікту, який підштовхує країни до нової великої війни?

Про це пише Гліб Парфьонов на своїй сторінці в Facebook.

Загострення на Південному Кавказі не є чимсь неочікуваним. Пройшов вже рік з перемоги Азербайджану у війні з Вірменією, де азербайджанці відновлювали свою територіальну цілісність. Якщо пригадати події тих днів, то можна зазначити, що іранці вже тоді виступали не дуже нейтрально по відношенню до конфлікту.

Так стало нещодавно відомо, що під час наступальної операції в Джебраїльскому районі в сторону Зангелану, іранські війська перейшли кордон в районі Гиз-Галаської ГЕС і фактично опинились на території Азербайджану. Іранські військові наголошували, що їх дії стосуються виключно безпеки ГЕС, але про перетин кордону не було повідомлено Баку. А отже дії іранської армії були незаконні, ба більше, азербайджанська армія котра розвивала наступ в цьому напрямку, змушена була зробити великий гак до Зангелану, що фактично надало вірменам декілька діб для концентрації сил для оборони. Не тільки тому що час в цей раз був проти азербайджанців, але й тому, що іранці ділилися розвідувальними даними з вірменами, а отже перевага була чутлива.

Врешті азербайджанська армія перемогла, були підписані домовленості, зокрема Вірменія була зобов’язана надати так званий Зангезурський коридор, задля з’єднання Нахічеванського анклаву з усім Азербайджаном. Що фактично також з’єднувало б і Туреччину з Баку, бо Нахічевань має залізничний зв'язок з турками. Звичайно, це не подобається Тегерану, і останні азербайджано-турецькі навчання, котрі частково проходили на Каспії дуже сильно занервували режим аятол.

з відкритих джерел

Чому взагалі нервує Тегеран та про які червоні лінії він говорить? Перш за все треба зрозуміти, що Тегеран та Анкара є регіональними лідерами Близького Сходу. Де їх протистояння суттєво відчувається як в Сирії, так і в Іраку. І вихід Туреччини на Каспій є болючим ударом для Тегерану відносно її політики. Так як надає Анкарі можливість виходу на інші країни тюркського світу, з якими також Іран має свої інтереси. Це вже Тегераном відчувається, особливо після того, як Анкара наростила вплив в сусідньому Ірану Афганістані, де новий уряд Ісламського Емірату пов'язаний з турками та сподівається на їх економічну та дипломатичну поміч, про що не раз наголошували представники Афганістану.

Новини за темою: Становлення антиамериканської осі "Пекін - Москва - Іран"

Але й це не все, Іран не є моноетнічною країною, і на кордоні з Азербайджаном значну територію займають азербайджанці, в регіоні більш відомий як Південний Азербайджан. Неодноразово під час війни були мітинги підтримки Баку в таких іранських містах, як Тебриз та інші, які населені переважно азербайджанським населенням. І можливість того, що Анкара з Баку можуть розіграти етнічну картку в Ірані, також хвилює владу.

Війни зараз, звичайно, скоріш за все не буде. Іранська армія пограє м’язами на кордоні з Туреччиною та Азербайджаном, та розійдуться по домівках. Але не треба забувати, що Зангезурського коридору ще немає, і невідомо, коли вірмени наважаться на виконання домовленостей. А саме цей коридор, за словами Тегерану, і є червоною лінією відносно Азербайджану та Туреччини.

Ба більше, не до кінця вирішені питання і стосовно Карабаху, що також можуть призвести до нового конфлікту в регіоні, який насправді дуже вигідний Росії, як головному бенефіціару домовленостей, бо їх миротворці врешті-решт прикривають вірменські війська. Нова війна в регіоні відносно Карабаху може призвести не тільки до вирішення питання з поверненням Ханкенді до Азербайджану, але й пробиттям коридору до Нахічеваню безпосередньо через вірменський Зангезур, і тоді вже Іран може втрутитись в конфлікт самостійно. Отже, все покаже час.

Гліб Парфьонов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.