"За що голосують – поняття не мають": "Страна" дізналася механізм прийняття рішень щодо санкцій РНБО

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Секретар РНБО Данілов, як розповідають джерела "Страны", виконує на засіданнях Ради лише функцію модератора Цензор.нет

Оригінал - на сайті Страна.ua.

З лютого цього року РНБО стала ключовим органом влади в Україні.

Майже в щотижневому режимі вона приймає рішення, які ламають долі людей, вводить санкції проти громадян України, позбавляючи їх конституційних прав, без суду і слідства закриває ЗМІ (в тому числі і "Страну"), відбирає підприємства.

Причому всі ці рішення приймаються в закритому режимі, групою з 23 осіб. Переважна більшість з яких - це призначенці або самого президента, або підконтрольного йому парламенту (повний список членів РНБО ми публікуємо в кінці статті).

Грубо кажучи - це для президента абсолютно ручний орган, який приймає будь-які рішення, потрібні Зеленському.

При цьому громадськість не має жодного уявлення – як готуються і приймаються ці рішення, як проходить обговорення (і чи проходить воно взагалі), яку доказову базу представляють під введення санкцій?

"Страна" поговорила з низкою українських топ-чиновників і з'ясувала механізм введення санкцій РНБО.

Як готуються рішення?

Подає на Радбез проекти документів, як правило, один з органів влади: Кабінет міністрів, Міністерство внутрішніх справ, а найчастіше Служба безпеки України.

Підсумки голосування вводить в дію президент своїм указом.

Принцип складання "санкційних" списків, як розповіло "Стране" джерело в Офісі президента, має суто політичний характер.

"Зовні все виглядає іноді просто як емоційні напади президента Зеленського, але це не зовсім так. Фактор особистого ставлення президента до тих чи інших питань або особистостей має, безумовно, значення. Але головне в іншому. Головне - стратегія. Санкції РНБО - це інструмент створення режиму особистої влади президента і концентрації в руках його оточення контролю над потоками. Плюс - розправа з тими, хто цьому заважає. Окреме питання - санкції проти ЗМІ. Тут завдання абсолютно очевидне - зачистка інформаційного поля від опозиційного порядку денного і залякування цим прикладом інших медіа, щоб вони були сумирні. Ну і, звичайно ж, піар на тому, як президент круто працює і одним махом вирішує різні проблеми", – говорить джерело на Банковій.

Також, за його словами, великий вплив має корупційний фактор.

"Типовий приклад - санкції по контрабандистах. На Банковій почали качати цю тему заздалегідь, провели нараду по темі боротьби з контрабандою, на якій прийняли рішення вводити санкції. З одного боку, це відповідало стратегії взяття під контроль оточення президента контрабандних потоків і відсікання від них конкурентів. З іншого боку, це піар. Але була і третя сторона - вимагання. Спочатку в список внесли більше 30 осіб. Але санкції за підсумком були введені проти десяти. І потім ще проти кількох. Решта - порішали. І працюють в тісній зв'язці з тими, на кого їм вказали з Києва", – вважає джерело.

Ще один приклад, за його словами, - ситуація з конвертаційними центрами і переведенням у готівку.

"Після контрабандистів хотіли санкціонувати конвертаторів. Але тема заглохла, оскільки найближче оточення президента взяло контроль цього ринку під себе. Про РНБО і санкції вже і не згадують", - розповідає джерело.

Фінальне сортування і рішення по тому, хто залишиться в списках, приймають четверо: секретар РНБО Олексій Данілов, глава Офісу президента Андрій Єрмак, глава СБУ Іван Баканов і президент Володимир Зеленський.

"Після цього Іван Баканов приходить в СБУ зі списком, готує і подає документи по вже узгоджених фігурах. Уже в п'ятницю зранку на стіл президенту кладуть подання на санкції, після чого юридичний департамент Офісу починає готувати проекти указів, які і підписуються після рішення РНБО", – говорить джерело на Банковій.

Як проходить обговорення

За винятком зазначеної вище "четвірки", а також керівників окремих профільних відомств (якщо їх залучають до підготовки документів щодо санкцій), до моменту початку засідання РНБО ніхто більше з інших членів цього органу про санкційні списки не знає.

Тобто більшість членів РНБО поняття не мають, за що вони будуть голосувати, а головне – з якої причини ту чи іншу людину включають в санкційний список.

Часу вивчити супроводжувальні до санкційного рішення документи у членів Ради практично немає - обговорення по кожній кандидатурі в санкційному списку відбувається дуже швидко, розповіли "Стране" учасники засідань. Засідання, як правило, проходять в будівлі Офісу президента. До зали члени РНБО за протоколом заходять без мобільних телефонів. Гаджети в теорії можуть пронести тільки співробітники Офісу президента, допущені на засідання.

"Папку з документами члени РНБО бачать в останній момент. Їм роздають макулатуру вже на засіданні. Вони лежать на робочому столі. Члени РНБО можуть погортати, почитати, але при виході папки вони залишають на тому ж місці", - розповідає наш співрозмовник.

Самі документи - це якісь довідки, тексти, які найчастіше викликають сумнів стосовно глибини аналізу і достовірності викладеної в них інформації, зроблені наспіх із граматичними помилками.

"Це навіть не фабула якихось кримінальних справ, як їх зазвичай представляють правоохоронні органи. Це більше нагадує статті з сайтів - зливних бачків по компромату проти тих чи інших осіб. Ніякої доказової бази не наводиться. Просто пропонується повірити на слово", - говорить один з учасників засідань РНБО.

При цьому навіть таких сумнівних паперів по багатьох учасниках санкційного списку немає.

Наприклад, абсолютно ніяких документів і матеріалів не було представлено щодо санкцій проти головного редактора "Страны" Ігоря Гужви.

"Це було майже в самому кінці, перерахували якісь компанії, потім назвали прізвище Ігоря Гужви, назвали невиразну мотивацію щось на зразок "інформаційна безпека" і винесли на голосування. Багато хто так і не зрозумів, за що проголосували. Аргументів або пояснень, чому було прийнято таке рішення, ніхто не почув, як і не побачив цього в роздаткових матеріалах. Там у цих документах взагалі не було жодного аркуша паперу з аргументами, чому питання Гужви винесли на РНБО. Разумков заперечив, щось у своєму стилі, мовляв, а яка причина такого рішення, наскільки воно законне, але, по суті, відповіді не отримав. Баканов лише сказав, що по законності всіх рішень дають висновки фахівці Офісу президента. Що саме по собі цікаво. Хоча яка може бути законність, якщо санкції застосовують до громадянина України Ігоря Гужви, визнаного в Європі політичним біженцем?" - розповідає один з учасників засідання РНБО.

Як голосують на РНБО

Голосують на засіданнях РНБО, як правило, без дискусій, суперечок і заперечень.

"Роль Данілова статична. Він там нудний модератор. Зазвичай з доповіддю виходить Баканов. Щось бубонить, часто спотикаючись на пропозиціях. Потім хтось ставить одне-два питання і голосують", - розповідає джерело "Страны".

Така постановка питання бентежить і самих членів РНБО. Щоправда, таких меншість.

"Раніше м'яко обурювався екс-глава МВС Арсен Аваков і Дмитро Разумков (спікер Ради), але зараз залишився один Разумков. Багато розумних членів РНБО, які не першу владу переживають, типу Ігоря Черкаського, Кирила Шевченка (голова НБУ), завжди голосують із застереженням. Пишуть зауваження, мовляв, вони рішення підтримують, але факти, які їм надали, потрібно перевіряти. Але за фактом голосів завжди достатньо", - розповідає джерело.

Як випускають укази?

Цікаво, що публікація указів президента також залежить від кулуарних домовленостей, які трапляються напередодні і під час засідання РНБО, а іноді й опісля.

"Указ по Ігорю Гужві підписаний на наступний день після РНБО, по політологу Андрію Теліженку і депутату Андрію Деркачу – на третій день. А от укази по "контрабандистах" Олександру Аксту (відомий на прізвисько Німець) і Владиславу Студенцю – досі не підписані. Це люди нещодавно звільненого генерала СБУ Наумова. Ходять чутки, що Баканов умовив президента, щоб від них відстали. Тимчасово або назавжди – ніхто не знає. За іншою версією, їм просто дали можливість підготуватися, а указ з'явиться пізніше. У них зараз нічого не відбувається. Акст повністю вільна людина, йому навіть рахунки не закрили - рішення РНБО не вступило в силу", - розповідає джерело.

Повний список членів РНБО:

 • Президент Володимир Зеленський
 • Глава ОПУ Андрій Єрмак
 • Секретар РНБО Олексій Данілов
 • Спікер парламенту Дмитро Разумков
 • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль
 • Перший віце-прем'єр Олексій Любченко
 • Віце-прем'єр Олексій Резніков
 • Віце-прем'єр Ольга Стефанішина
 • Віце-прем'єр Олег Уруський
 • Віце-прем'єр Михайло Федоров
 • Глава МВС Денис Монастирський
 • Міністр оборони Андрій Таран
 • Міністр енергетики Герман Галущенко
 • Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба
 • Міністр фінансів Сергій Марченко
 • Міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна
 • Голова СБУ Іван Баканов
 • Генпрокурор Ірина Венедіктова
 • Головком ЗСУ Валерій Залужний
 • Голова СЗР Олександр Литвиненко
 • Голова НБУ Кирило Шевченко
 • Голова НАНУ Анатолій Загородній
 • Голова Держфінмоніторингу Ігор Черкаський.

Світлана Крюкова

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.