З чим Зеленський поїде на поклін до Байдена?

Костянтин Єлісєєв
Костянтин Єлісєєв

Голова ГО "Центр нових рішень"

Президент України Володимир Зеленський Страна.ua

Довгоочікуваний візит, який може стати першим та останнім

Це не стільки про обмеженість маневру Києва у Білому домі, скільки про важливість чіткого бачення Банкової, що саме потрібно Україні і чим Києву можуть допомогти США та особисто президент Джо Байден.

Про це пише Костянтин Єлісєєв у своєму Telegram-каналі.

Шанси для України: Вашингтон

Погана новина в тому, що навіть на екваторі своєї каденції дипломатія Зеленського продовжує шарахатися в усі сторони, зосереджуючись на формі, а не на змісті, бездумно розкидається давніми партнерами (це і про скандальні публічні заяви, і про відкликання підпису на захист прав уйгурів через шантаж Пекіна). Не маємо сумнівів, що і сьогодні Зеленський не зможе кількома тезами викласти мирну стратегію України. А значить - до зустрічі з Байденом поки що не готовий.

Спробуємо допомогти:

1. Навпроти Байдена під час зустрічі має сидіти не "актор мовного жанру", сповнений невдоволення спадком попередників та діями партнерів, а державний діяч зі стратегічним баченням. Боротьба за мир - це боротьба між справжніми лідерами.

2. Байден мав би почути від президента України, що мирний процес на Донбасі заходить у круте піке зухвалості та шантажу Росії. Причина цього полягає в електоральній комі, в яку впадають Берлін і Париж, що в рази зменшить їхню активність. Разом із змінами переговорних команд зазнає ерозії інституційна пам’ять. Це створює можливості для Кремля спробувати перетасувати колоду і зіграти у стару гру про "прямий діалог Києва з Донбасом". Бачимо це на прикладі ініціативи проросійських "маріонеток" скликати зустріч у "нормандському форматі" за їхньою та участю США. Байден має знати, що це пастка Росії, на яку Київ не погодиться.

Новини за темою: Шанс для України: Чого очікувати від зустрічі Зеленського з Меркель та Байденом

3. Зеленський має переконати президента США у необхідності залучення Вашингтона до мирного процесу. США могли б не лише підставити Києву плече, допоки Берлін і Париж пройдуть електоральні цикли, а й спробувати внести нову динаміку в переговори. Якщо Байден і справді прагне відновити трансатлантичну єдність, зміцнити альянси під проводом Вашингтону, лідерство США у світі, то все це неможливо без примусу Росії піти з України. Допоки російські війська перебувають на окупованих територіях, у Кремля не зникне спокуса нових претензій. Після Женеви Байден дав Путіну півроку, але це не означає, що роботу над зміцненням санкцій проти Кремля можна заморозити. Якраз навпаки.

4. Байдена слід було б захопити ідеєю багатонаціональної миротворчої місії під мандатом ООН для Донбасу. Як системний політик, який, на відміну від попередника, переймається долею ООН та її впливом, він зможе побачити перспективність цього дискурсу з РФ, де всі козирі в наших руках. Перехопити цю тему для Вашингтону на паралельному до "нормандського" треку було б саме на часі. Тим більше, що за результатами виборів у ФРН навряд чи ця тема знов потрапить до коаліційної угоди на кшталт зразка 2016 року. Місія ООН для Донбасу - "загублена ланка Мінського ланцюга" з виходом на кордон і без істотних змін домовленостей.

5. Байден міг би відновити епоху американського лобіювання і заступництва щодо України як форпосту демократії проти авторитаризму. Це не лише про ПДЧ, НАТО, ЄС. Це про безпекову угоду, військову допомогу, стратегічне партнерство, підтримку реформ. Зрештою, це про системне витіснення впливів Росії з усіх сфер державної діяльності - процес, який розпочався ще у 2014 році. На столі у Байдена Зеленський має залишити і "Великий план" для торговельних та інвестиційних відносин із США. Важливе значення матиме і переконливість глави України у питанні протидії "Північному потоку - 2".

Новини за темою: Що дасть Україні План дій щодо членства в НАТО

Як підсумок: чи вдасться президенту Зеленському повною мірою скористатися шансами візиту до Вашингтону - покаже час. Важливо, щоб глава держави зміг зустрітися з ключовими представниками Конгресу, зцементувати підтримку двох партій, заручитися згодою у питаннях збільшення фінансової допомоги на цілі зміцнення оборонного сектору України та посилення санкційної політики проти агресора, подолати набуту "токсичність" в інтересах зміцнення стратегічного партнерства між Україною та США.

Костянтин Єлісєєв

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.