Японія проти Китаю: Боротьба за першість в енергетичній гонці десятиліття

SCMP
SCMP

Найстаріша англомовна газета Гонконгу

The Aston Martin Volante Vision Concept Aston Martin

Японія запускає величезні державні програми в області створення суперпотужних твердотільних літій-іонних батарей, здатних забезпечити їй тут першість.

Про це пише SCMP.

"Акумуляторні війни": чи готується Японія перевершити Китай в гонці за енергетичну революцію десятиліття? Колись Японія забезпечувала весь світ найсучаснішими літій-іонними акумуляторами. Тепер на цьому ринку домінують Китай і Корея, але Японія хоче його собі повернути. Пошуки "святого Грааля" в області акумуляторів можуть тепер виявитися закінченими. Після багаторічних міжгалузевих зусиль Японія робить прориви в новітніх технологіях твердотільних акумуляторів.

"Акумуляторні війни"

Натхненний пристрасною мрією свого діда про особистий повітряний транспорт, Акіо Тоеда, нинішній президент автоконцерну Toyota, успадкував не тільки найбільшу в світі автомобільну компанію, але і "бачення" свого діда - змусити автомобілі літати.

Літаючі машини вже існують, але вони більше нагадують вертоліт, розроблений нудним конструкторським бюро, а не "спорткар-чайку" DeLorean, що парує. Якщо такі машини коли-небудь перейдуть з розряду технічних курйозів в розряд комерційно успішних машин, вони повинні будуть навчитися літати на серйозну відстань, а також привабливо виглядати — це якраз те, в чому Toyota добре розбирається.

Частково це та сфера, яка три роки тому спровокувала війну між азіатськими виробниками акумуляторних батарей в Японії, Китаї та Кореї. Йдеться про те, щоб кардинально поліпшити існуючі акумуляторні продукти для електромобілів (EV) і підступитися до забезпечення людини особистої повітряної мобільністю.

Японія втратила лідируючу позицію як розробника і постачальника акумуляторів на світовий ринок в період з 2017 по 2018 рік, а також відстала в області дизайну електромобілів, технологій безпілотних автомобілів і великих комерційних дронів — можливих попередників літаючих автомобілів і вантажівок. Щось потрібно було зробити для відновлення галузі, і японський уряд вирішив, що найкраще буде почати з фундаментального компонента: розробки набагато досконалішого акумулятора з набагато більшою питомою ємністю.

Це не ті батарейки, які ви зазвичай шукаєте в магазинах

Електромобілі існують з кінця 1800-х років і набули великої популярності до початку 1900-х років, коли майже 40 відсотків автомобілів у Сполучених Штатах їздили на електриці. Решта приводилися в рух парою і галасливим, смердючим бензином. Пік продажів бензинових автомобілів почався вже після 1910 року, коли бензинові двигуни стали набагато більш ефективними, ніж їхні попередники, а автомобілі з ними досягли дуже значної дальності, що допомогло їм зайняти те високе положення, яке вони займають і сьогодні.

Розробка літій-іонних (Li-Ion) акумуляторів в 1980-х роках, і їхня комерціалізація японськими електротехнічними гігантами Sony і Asahi Kasei, уможливила появу електромобілів, які могли змагатися з бензиновими автомобілями по запасу ходу, але все ж залишалися тоді ще громіздкими. Дивно виглядають електромобілі з величезними акумуляторними батареями, що часто виставлялися як концепт-кари на автосалонах, але ніколи не були чимось, на чому ви хотіли б їздити, навіть якщо могли їх купити. Щоб це виправити, потрібні були Ілон Маск і Тесла.

Новини за темою: Становлення Ілона Маска: Статки, державна підтримка й російські ракети

В рамках основної стратегії Маска в союзі з компанією Tesla лежала ідея про те, що як тільки ємність акумуляторів зросте в достатній мірі, акумуляторні блоки можна буде розміщувати в підлозі автомобіля, а знову розроблені, потужні, компактні і прості джерела енергії дозволять залишити достатній простір всередині автомобіля. Це дало дизайнерам можливість змінити тупий зовнішній вигляд електромобілів на гладкі лінії, а малий кілометраж поїздок на них на щось, що наближається до очікувань споживачів. Ось чому спортивний бунтар Tesla Model S зовсім не виглядає недоречним поруч з Aston Martin Rapide або Maserati Quattroporte, а то божевільне прискорення, на яке кожен з них здатний, вирівнює інтерес до них потенційних покупців.

Якщо Toyota коли-небудь побачить, як з одного з її заводів підніметься в повітря літаючий автомобіль, то стратегічні вкладення автоконцерну в розробку новітніх акумуляторів і фінансування численних стартапів по авіа-автомобілям можна буде вважати такими, що окупилися. Перша частина цього плану, інвестиції в сучасні акумуляторні батареї, ось-ось буде реалізована, оскільки Toyota Motor готова продемонструвати грандіозний перехід в області накопичення енергії для особистої мобільності, ставши першою компанією, що продає автомобіль з живленням від твердотільних батарей на прикладі прототипу, який буде представлений в 2021 році. Це змінить правила гри у створенні електромобілів.

Новини за темою: Перехід на електромобілі: Міфи і реальність

"О, ти тільки подивися!"..."Що це таке?!"

Літій-іонні батареї з рідкими або гелеподібними електролітами стали повсюдними в сучасному світі, живлячи все, від мого ноутбука до тієї Tesla, від якої я пускаю слюні. Перехід на літій-іонні батареї з твердим електролітом має переваги, які легко зрозуміти, навіть якщо ти не сильний в хімії: це в кілька разів більше енергії, що зберігається в елементі, який заряджається в частку секунди, в порівнянні з часом, потрібним для цього сьогодні. Той факт, що вони не роздуваються і не загоряються, також є хорошим аргументом на їхню користь як ходового товару.

Комплектуючі у твердотільних літій-іонних акумуляторів в основному такі самі, як і у рідких акумуляторів, які ми використовуємо сьогодні, тому раптової відмови від літію як їхнього базового елемента не відбудеться. Ціни на літій протягом останніх трьох років постійно знижувалися, і впровадження цієї нової технології може, нарешті, поглинути надлишок пропозиції і знову викликати зростання цін.

З кардинальним збільшенням ємності твердотільних акумуляторів підуть в минуле тривоги власників електромобілів про те, що батареї можуть ослабнути якраз тоді, коли Вам найбільше потрібна їхня міць. І це також дасть додаткове джерело енергії особливо енергоємних систем кондиціонування повітря та опалення в екстремальних кліматичних умовах.

Альянс

Перед запуском симпатичного родстера Tesla в 2008 році японські автовиробники помітили зміни в галузі і уклали перші альянси з виробниками акумуляторів для забезпечення поставок собі джерел енергії. А Tesla об'єднала зусилля з Panasonic для виробництва новітніх акумуляторів. Автовиробник Nissan звернув свої погляди на електротехнічного гіганта NEC, розраховуючи, що той буде поставляти акумулятори для його електромобілів. А з наявністю на ринку таких великих виробників акумуляторів, як Sony, TDK і Asahi Kasei — лідерами в цій області з середини 2000-х років, японські компанії могли планувати поставку акумуляторів для електромобілів по всьому світу.

Проте в 2010-х роках японське домінування ослабло, оскільки китайські та корейські фірми різко збільшили виробництво літій-іонних батарей. До 2018 року в одному тільки Китаї було 60 великих виробників, що виробляють літій-іонні елементи, і вони націлилися на задоволення 70% світового попиту. Такі фірми, як Renault, VW, BYD, Hyundai і Audi — найбільш продавані бренди електромобілів крім моделей Tesla, Nissan і Mitsubishi — почали уникати японців.

Японський уряд вирішив переломити цю тенденцію і запустив ініціативу своєї організації з розвитку нової енергетики і промислових технологій (NEDO), в яку входять Toyota, Nissan і Honda. Автовиробники разом з 20 виробниками акумуляторів і хімікатів, включаючи Panasonic, GS Yuasa і Asahi Kasei, об'єдналися, щоб повернути Японії домінування у виробництві акумуляторів для електромобілів за допомогою прискореного розвитку твердотільних технологій.

Застосування сили

Тепер, коли твердотільні батареї дозволяють проїхати 500 км на одній зарядці, можуть заряджатися за 10 хвилин і не мають ніяких проблем з точки зору безпеки, які турбували BYD і Tesla в перші роки їхнього існування, глобальна розробка і впровадження електромобілів, ймовірно, прискориться так само швидко, як прискорюється новий розкішний родстер Tesla.

По виробничому ланцюжку це "підстьобне" постачальників автомобільних матеріалів, хімічні підприємства, що виробляють тверді електроліти, і гірничодобувні компанії, які постачають літій.

Попит на літій, ймовірно, зросте, як і попит на інші метали, особливо мідь, яка широко використовується в електричних і безпілотних автомобілях. Японський уряд рекламує новий фонд в розмірі 19 мільярдів доларів США для інвестицій в технології декарбонізації, що в найближчому майбутньому також надасть допомогу у виробництві літію.

Швидше за все, все більше країн скористаються електромобільними технологіями для зниження викидів вуглекислого газу в атмосферу, і у них з'явиться все більше шансів домогтися цього. Твердотільні батареї великої ємності спростять зберігання енергії, що виробляється з її поновлюваних джерел, тому розмови про переведення виробництва електроенергії на альтернативні джерела перестануть бути політичними марнослів'ям.

А що щодо цих літаючих автомобілів? Ми повинні були побачити деяких на Олімпійських іграх в Токіо в цьому році завдяки інвестиціям Toyota, але цього не сталося через перенесення ігор. Але з появою великої кількості стартапів в цій області по всій Азії і деякими вже відбулися демонстраціями китайських літаючих таксі з Китаю, а також зі сталим між Aston Martin і Rolls-Royce партнерством з розвитку низьковисотного аерокосмічного бізнесу, японці напевно теж будуть активно брати участь в просуванні цих технологій.

Ніл Ньюман

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.