Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Як в Україні отримати пільговий іпотечний кредит під 7%?

Олександр Охріменко
Олександр Охріменко

Економічний експерт, кандидат економічних наук

Орендарі стали легше на підйом - вони постійно в пошуках більш вигідного варіанту по квартирах Shutterstock.com

В Україні понад півроку впроваджується програма "Доступна іпотека 7%" для тих, хто планує придбати нерухомість і потребує коштів. Як отримати гроші на своє житло та чи потрібно це взагалі робити?

Про це пише Олександр Охріменко на своїй сторінці в Facebook.

Є дуже просте, але "золоте правило" - краще жити в своїй квартирі і погашати кредит, ніж жити без нормального житла і збирати гроші на житло. Безглуздо протягом двадцяти років збирати гроші, щоб купити квартиру, і при цьому жити з "улюбленою" тещею в одній квартирі. У цьому випадку після двадцяти років вже і квартира вам не потрібна. Логіка іпотечного кредитування в тому, що ви зараз живете нормально в своїй квартирі і тещу бачите тільки по великих святах. Так, ви більшу частину життя погашаєте борг, але погашаєте за те, чим вже користуєтеся, а не мрієте, що у вас це буде потім. Хоча рішення брати кредит чи не брати - це ваше рішення.

В Україні зараз є пільгове іпотечне кредитування 7%. Вже видали більш ніж тисячу таких кредитів. І тут виникає питання, чи зможете ви його отримати.

Для отримання пільгового іпотечного кредиту 7% потрібно звернутися в один з акредитованих банків. Список цих банків - на сайті Мінфіну України.

Новини за темою: Оформили кредит без вашої згоди: Як викрити шахраїв?

Безпосередньо в банку ви просто подаєте класичний набір документів на отримання іпотечного кредиту. Банк ваші документи перевіряє, аналізує, надає дані Мінфіну, оскільки тут є державне фінансування, і якщо все підходить, то ви отримуєте іпотечний кредит.

Є вимога до цього кредиту.

Загальний розмір цього кредиту не може бути більше ніж 2 млн грн.

При цьому вартість іпотеки, яка передається в заставу не може коштувати більше ніж 2,5 млн грн. При цьому загальна площа житла, яке купує в кредит не може бути більше ніж 50 м2 плюс по 20 м2 на кожного члена сім'ї. (Якщо сім'я з чотирьох осіб: 2 дорослих і 2 дитини, то виходить максимальна площа житла 90 м2).

Термін кредиту до 20 років. Можна менше.

Ставка по кредиту - ось це найцікавіше. Якщо банк видає іпотечний кредит на покупку житла на вторинному ринку, то ставка за кредитом не може бути більше індексу ставок за депозитами фізосіб на 12 місяців плюс 4,5%, якщо покупка нерухомості на первинному ринку, той же індекс, але плюс 7%. Виходячи з поточної ставки, індекс ставок за депозитами фізосіб виходить, що ставки за іпотечними кредитами на вторинному ринку будуть на рівні 13,26%, а на первинному ринку на рівні 15,76%. При цьому за рахунок держбюджету позичальник отримує компенсацію 7%. В результаті реальна ставка за іпотечним кредитом на вторинному ринку буде 6,26%, а на первинному ринку 8,76%. Це все в гривні і можна платити або з урахуванням погашення кредиту, або ануїтетні платежі (рівні частки погашення на весь період кредиту).

Новини за темою: Все, що потрібно знати про іпотечні кредити від уряду

ДЛЯ ТОГО ЩОБ ЗРОЗУМІТИ, НАСКІЛЬКИ ЦЕ ДОРОГО, НАВЕДЕМО ПРИКЛАД. Ви хочете купити квартиру, яка коштує 1,2 млн грн. Вам дають кредит на суму 1 млн грн, на 20 років. Ваш щомісячний платіж складе при ануїтетному платежу близько 7700 грн на місяць. Якщо зробити платіж з урахуванням погашення, але на початку вам потрібно буде платити в місяць більше ніж 10 тис. грн, а тому буде менше. НУ, ЯК ВИГІДНО БРАТИ..

Але є ряд нюансів.

За оформлення кредиту банк з вас візьме 0,5% від суми кредиту. Разовий платіж.

При цьому ви буде зобов'язані застрахувати своє життя на суму вартості кредиту. Це робиться для того, щоб у випадку вашої смерті страхова компанія розрахувалася з банком по кредиту і не потрібно було б його погашати вашим рідним. І ще потрібна страховка самого житла від пожежі та інших стихійних лих. Ці страховки потрібно буде укладати щорічно. Суми невеликі. Страхування життя до 1% від залишку кредиту, а страхування майна до 0,5% від вартості житла.

Але ще є РЯД нюансів, які, швидше за все, вас можуть засмутити.

Початковий внесок при отриманні кредиту буде близько 20% від вартості кредиту. У нашому прикладі це 200 тис. грн. Але банк ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ уточнити у вас, де ви ці гроші взяли. Ви зобов'язані будете документально показати, що вони зароблені чесно і з них сплачені всі податки.

Крім, цього банк при видачі кредиту повинен врахувати розмір вашої офіційної легальної зарплати або доходу як ФОП і розрахувати таким чином, щоб ваші платежі по кредиту щомісяця не перевищували 25% ваших доходів. Іншими словами, виходячи з нашого прикладу, ваша зарплата в місяць повинна бути не менше ніж 37000 грн. Банк рахує зарплату після сплати податків. Якщо менше зарплата, то, відповідно, і сума кредиту менша.

Новини за темою: Іпотека для переселенців під 3%: Скільки платити щомісяця?

У нашому прикладі можна знайти компроміс, якщо ваша офіційна зарплата менша. Для цього вам потрібно буде більше заплатити початкового внеску. У нашому прикладі, якщо ви заплатите за початковим внеском 750 тис. грн - це більше 60% вартості покупки житла, то в цьому випадку буде достатньо, якщо ваша офіційна зарплата буде на рівні 15 тис. грн. При цьому знову ж банк попросить у вас інформацію, де ви взяли ці гроші. І тут є варіант для компромісу: можна домовитися з фінансовою компанією, і вона вам видасть споживчий кредит на тиждень, який ви погасите своїми заощадженнями через тиждень, але при цьому вам не потрібно буде надавати довідку з податкової. Бо офіційно буде вважатися, що ці гроші не ваш дохід, а ваш борг, а по боргу довідки з податкової не потрібно. Варіанти завжди є. До слова, гра з фінансовою компанією - це дуже популярна схема, яка використовується в США і ЄС, коли людям потрібно взяти кредит, але вони не можуть пояснити, де вони взяли гроші на перший внесок. Вчимося жити, як в ЄС.

ДУМАЙТЕ. НІХТО ВАС НЕ ЗМУШУЄ БРАТИ КРЕДИТ, АЛЕ НІХТО ВАМ НЕ ЗАБОРОНЯЄ ЦЕ ЗРОБИТИ. Тим більше, якщо у вас вже є заначка на купівлю житла, але не вистачає грошей, щоб оплатити повну вартість житла. Ціни на житло в Україні зараз ростуть і будуть рости. Зростання невелике, до 15% за рік, але воно буде продовжуватися, і тому потрібно завжди враховувати, якщо ви збираєте гроші, що через десять років потрібно буде вашу суму заощаджень подвоїти, щоб купити житло. Ось таке наше життя, і не тільки наше. Пам'ятайте слова Воланда: "Люди залишилися такими ж, як і раніше, тільки квартирне питання їх зіпсувало".

Олександр Охріменко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.