Новини » Політика Читать эту новость на русском

Як Китай може стати світовим лідером, - дослідження

Денис Москалик
Денис Москалик

Координатор напрямку міжнародної політики в центрі політичних студій "Доктрина"

Народно-визвольна армія Китаю pinterest.ru

Аналітичний центр RAND Corporation опублікував дослідження, присвячене міжнародній та оборонній стратегіям Китаю, що мають допомогти цій країні випередити Сполучені Штати в боротьбі за світове лідерство.

Про це пише Денис Москалик на своїй сторінці в Facebook.

Міжнародна стратегія Китаю спрямована на досягнення першості в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та лідерства в міжнародному порядку. Представлена міжнародна стратегія спрямована на досягнення цієї кінцевої мети за допомогою мирних методів, хоча вона не виключає можливості військових криз чи навіть конфліктів обмеженого масштабу, наприклад у вигляді проксі-війни.

Основою запропонованої міжнародної стратегії є опора на економічну міць Китаю та дипломатичний маневр, що має поставити Пекін у вигідне положення на міжнародній арені, з якого його не можуть витіснити Сполучені Штати. Додаткова оборонна стратегія має на меті обмежити здатність Вашингтона запобігти або протидіяти Китаю шляхом створення більш потужної китайської армії, що робить ризики військового конфлікту неприпустимо високими.

Основне завдання китайських військових сил має полягати у підтримці дипломатичних зусиль щодо формування сприятливого міжнародного середовища шляхом побудови міцних зв’язків у сфері безпеки з державами-клієнтами та дискредитації або послаблення привабливості Сполучених Штатів як альтернативи.

Новини за темою: Велика геополітична гра США - Китай та місце України

Китайське керівництво визнає неминучість конкуренції, але відкидає думку про неминучість конфлікту. Міжнародна стратегія Китаю спрямована на встановлення першості країни в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та встановлення лідерства Китаю в світовому міжнародному порядку.

Міжнародне лідерство Китаю було б малоподібне до практик попередніх світових лідерів. Здійснюючи часткову глобальну гегемонію, зосереджену в основному на Євразії, Близькому Сході та Африці, міжнародне керівництво Китаю характеризуватиметься залежністю від фінансів, дипломатичної взаємодії та допомоги у сфері безпеки для здійснення впливу, зберігаючи при цьому помірну військову присутність за кордоном.

Китай, для успішної конкуренції зі Сполученими Штатами, має реалізувати наступні умови до середини XXI століття:

  1. Уникнення війни зі Сполученими Штатами, хоча це не виключає можливості військових криз або конфліктів обмеженого масштабу;
  2. Сполучені Штати поважають авторитет Китаю як світового лідера;
  3. Сполучені Штати значною мірою утримуються від шкоди китайським інтересам;
  4. Китай добився першості у більшій частині Євразії, Близького Сходу та Африки;
  5. Першість США була зведена до американського континенту;
  6. Сполучені Штати і Китай врегульовують свої розбіжності відповідно до норм, які підтримує Китай;
  7. КНР та США співпрацюють у вирішенні спільних проблем на умовах, визначених переважно китайцями.

Наслідки успіху Китаю в стратегічній конкуренції можуть бути вкрай тяжкими для США. Сполучені Штати можуть зіткнутися з погіршенням економічних перспектив, міжнародною маргіналізацією та зменшенням власної здатності впливати на глобальні справи.

Новини за темою: У боротьбі за світове лідерство, або Великий трикутник "Китай - Росія - США"

Політика США повинна бути спрямована на послаблення китайської критики, демонструючи гнучке, ефективне лідерство США, тим самим зменшуючи стимул для інших країн підтримувати зусилля Пекіна по оновленню міжнародних організацій таким чином, щоб це шкодило інтересам США.

Міністерству оборони США, можливо, доведеться підтримувати значну присутність на Близькому Сході як засіб зміцнення позиції США в Індо-Тихоокеанському регіоні. Тісніша координація між конкурентними стратегіями, як всередині, так і за межами Індо-Тихоокеанського регіону, стане ще важливішою.

Серед основних завдань Сполучених Штатів — зміцнення конвенційних військових сил, інвестування в нові технології у сфері озброєнь та розвиток військової дипломатії та альянсів. Оскільки конкуренція посилюється, американським військовим стратегам доведеться розширити список можливих непередбачуваних ситуацій, пов’язаних із Китаєм, за межі таких традиційних гарячих точок, як Тайвань.

Новини за темою: Як Китай готується до вторгнення на Тайвань, - дослідження

Привабливість та доцільність військового вирішення Китаєм давніх проблем, таких як Тайвань, потрібно буде розглядати через призму більш широкого суперництва між КНР та США.

Розробка стратегії, яка передбачає надання певних гарантій та співпрацю, може допомогти стабілізувати конкуренцію та зменшити ризики прорахунків та небезпечних інцидентів. Оборонний та зовнішньополітичний аспекти будь-якої стратегії конкуренції Сполучених Штатів мають бути ще більш скоординованими, щоб максимізувати можливості стримування Китаю та захисту інтересів США.

Денис Москалик

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.