Вирішити питання щодо транзиту російського газу в Україні сьогодні під силу лише Віктору Медведчуку. Із Зеленським у Москві навіть розмовляти не будуть

Сергій Годний
Сергій Годний

Кандидат політичних наук

Президент Росії Володимир Путін і голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук ТАСС

Про це пише Сергій Годний на своїй сторінці у Facebook.

"Газпром" не дає "добро"…

Чому розмови про знижку - це голос Зеленського в пустелі.

У п'ятницю, 22 жовтня, стало відомо, що Україна пропонує Росії знижку на транзит газу до Європи, щоб збільшити обсяг поставок і допомогти подолати енергетичну кризу. Цю пропозицію президента Володимира Зеленського опублікував Bloomberg.

"Україна пропонує ці додаткові потужності всім потенційним транзитним країнам. Ми б хотіли бачити компанії з Європи як покупців, але додаткові потужності також доступні і для "Газпрому". Ми готові дати знижку від нинішнього тарифу на транзит, думаю, така знижка може скласти 50%", - заявив Володимир Зеленський.

​Йдеться про те, що "Газпром" міг би качати через українську ГТС понад 40 мільярдів кубометрів на рік, як передбачає нинішній контракт з "Нафтогазом". А українська влада надала б "Газпрому" знижку до 50% на транзит за цими обсягами понад контракту.

Тут проблема в тому, що, як кажуть англійці й американці, "для танго потрібні двоє". Не так давно ЗМІ рясніли заголовками про те, що ціна на газ стрибнула до 1200, 1400, 1600, 1900 доларів і вище за тисячу кубометрів. Так ось, мова йде не про миттєві вартості, а про ф'ючерси, тобто контракти купівлі-продажу на майбутнє. А це означає, що всі поставки "Газпрому" на місяці і роки вперед законтрактовані. І проблема в тому, що навіть за великого бажання ніхто не буде "за моїм велінням, за Зеленського хотінням" відкривати вентиль і давати газ понад норму. І ніякий ЄС тут Україні не допоможе.

​Вирішити таке стратегічне питання можна хіба що, якщо підключити "важку артилерію" в особі Віктора Медведчука, бо більше ні в кого з українських політиків немає контактів рівня російського президента Володимира Путіна. До слова, за останні 10 років тільки Медведчуку вдалося домовитися з Росією щодо газу - тому що він використовував свої контакти і домовився особисто з Путіним. Медведчук домовився про формулу "прямі поставки + знижка 25%" під час поїздки в Москву в березні 2019-го. У червні 2019 року на Петербурзькому міжнародному економічному форумі голова правління "Газпрому" Олексій Міллер ще раз публічно підтвердив готовність виконувати ці домовленості.

Ось звідки ця домовленість про прямі поставки "Газпрому" і знижку 25% для України. Якщо реалізувати домовленості Медведчука, то ціна на газ для України могла б бути 250 доларів за тисячу кубометрів в 2022 році, з урахуванням того, що транспортне плече менше, ніж до ЄС. З урахуванням знижки 25%, це близько 190 доларів за тисячу кубометрів. Погодьтеся, це не 1050 доларів, як зараз торгуються обсяги природного газу на європейській біржі ICE.

​Що стосується Зеленського і його емісарів, то ні з ким з них в Кремлі навіть розмовляти не будуть. Екс-президент і глава партії "Єдина Росія" Дмитро Медведєв в "Комерсанті" прямо сказав, що "переговори з ними абсолютно безглузді". І ніякі стогони, ніякі скарги бюрократам і чиновникам з ЄС не допоможуть. Європа в нинішній ситуації може надати тільки моральну підтримку. У стилі "газу немає, але ви тримайтеся".

​Вирішувати питання щодо газу потрібно на рівні першої особи – тобто Володимира Путіна – а такі можливості є тільки у Медведчука.

Сергій Годний

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.