Вітаміни, які можуть збільшити ризик розвитку раку, - дослідження

Daily Express
Daily Express

Британський таблоїд, який щодня видається в Лондоні

Таблетки і вітаміни Flickr

Вітаміни беруть участь у всіх біохімічних процесах: від синтезу гормонів до оновлення клітин і тканин. Але вітаміни не завжди приносять користь. У пацієнтів, які приймали обидві ці добавки, онкологічні захворювання виявлялися набагато частіше.

Про це пише Daily Express.

Всім відомо, що організму людини щодня потрібна здорова порція вітамінів. Більшості людей необхідно отримувати вітаміни і мікроелементи завдяки збалансованому і різноманітному харчуванню, хоча деяким все ж потрібен додатковий прийом вітамінних добавок. Проте прийом додаткових доз вітамінів далеко не завжди приносить користь. У деяких людей він може обернутися серйозними ризиками.

Саме до такого висновку прийшли автори дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Американської медичної асоціації.

Результати дослідження показали, що є два вітаміни, які підвищують ризик розвитку раку, - вітамін B12 і фолієва кислота.

Фолієва кислота - це синтетична форма фолату, який також відомий як вітамін B9. Як і В12, фолієва кислота допомагає організму виробляти здорові еритроцити.

Однак було виявлено, що в Норвегії у пацієнтів із захворюваннями серця, які приймали фолієву кислоту і вітамін B12, трохи зростав ризик розвитку раку і смерті з будь-яких причин порівняно з пацієнтами-сердечниками, які не приймали ці вітамінні добавки.

Новини за темою: Формула здорового харчування: Як уникнути серцево-судинних захворювань

Лікар Марта Еббінг (Marta Ebbing) з університетської клініки Хаукеланд в Норвегії разом з колегами проаналізували дані двох досліджень, в яких взяли участь майже 7 тисяч пацієнтів із захворюваннями серця, які брали або вітаміни групи B, або плацебо протягом в середньому трьох з половиною років з 1998 по 2005 рік.

Спочатку вчені хотіли перевірити, чи покращує прийом вітамінів групи B перебіг серцевих захворювань. І результати їх дослідження показали, що не покращують.

Пацієнти перебували під наглядом лікарів протягом приблизно трьох років з моменту закінчення прийому вітамінів, протягом яких у 341 пацієнта, який приймав фолієву кислоту і B12 (10%), і 288 пацієнтів, які не приймали ці добавки (8,4%), був діагностований рак.

Отже, прийом фолієвої кислоти і B12 пов'язують з підвищенням ризику розвитку раку на 21%, підвищенням ризику смерті від раку на 38% і підвищенням ризику смерті з будь-яких причин на 18%.

Також вчені прийшли до висновку, що прийом фолієвої кислоти і B12 підвищує ризик розвитку раку легенів.

Серед учасників дослідження 75 осіб (32%) з 236 пацієнтів, які померли від раку, померли від раку легенів. Частота розвитку раку легенів серед учасників дослідження виявилася на 25% вище, ніж в середньому в Норвегії.

Новини за темою: Формула здорового харчування: Чи правда, що мед небезпечніший за цукор?

Приблизно 70% всіх пацієнтів, які взяли участь у дослідженні, або курили в минулому, або продовжують курити в даний час. Серед тих, у кого був діагностований рак легенів, таких було більш ніж 90%.

У заяві, опублікованій у відповідь на результати цього дослідження в момент виходу матеріалу, представник Асоціації виробників вітамінних добавок "Рада з питань відповідального харчування" (Council for Responsible Nutrition) повідомив, що висновки норвезьких вчених не підтверджуються даними інших досліджень.

"Насправді в заголовку цього дослідження слід було написати, що куріння підвищує ризик розвитку раку легенів. В ході дослідження з'ясувалося, що 94% його учасників, у яких розвинувся рак легенів, або курили в минулому, або продовжують курити зараз", - підкреслив віце-президент Асоціації Ендрю Шао (Andrew Shao) в прес-релізі.

За даними Національної служби охорони здоров'я Великої Британії, фолієва кислота може впливати на те, як працюватимуть інші препарати.

"Не приймайте фолієву кислоту протягом двох годин до або після прийому ліків від порушень травлення (антацидів, що містять алюміній і магній), тому що вони можуть перешкодити правильному засвоєнню фолієвої кислоти", - попереджають експерти цього агентства.

Перш ніж почати приймати фолієву кислоту, повідомте свого лікаря, якщо ви приймаєте:

 • метотрексат - ліки для лікування ревматоїдного артриту, хвороби Крона, псоріазу та деяких видів раку;
 • фенітоїн, фосфенітоїн, фенобарбітал або примідон - ліки для лікування епілепсії;
 • флуорорацил, капецитабін, ралтитрексед або тегафур, що використовуються для лікування деяких видів раку;
 • антибіотики, що використовуються для лікування бактеріальних інфекцій;
 • ліки або добавки, що містять цинк (зокрема льодяники від кашлю і ліки від застуди);
 • сульфасалазин - ліки для лікування запальних захворювань кишечника, виразкового коліту і хвороби Крона;
 • холестирамін - ліки для зниження рівня холестерину.

Ознаки раку

Дуже важливо відстежувати появу нових тривожних симптомів, які можуть свідчити про розвиток раку.

Новини за темою: Як вживання кави впливає на здоров'я, - дослідження

Національна служба охорони здоров'я радить звернутися до лікаря, якщо ви помітили у себе наступні зміни і симптоми, які не проходять три і більше тижнів:

 • дискомфорт в животі;
 • кров у проносі;
 • безпричинні діарея або запор;
 • відчуття, що ви не повністю спорожнили кишечник, що виникає після походу в туалет;
 • біль в животі або анусі.

"Хоча це навряд чи буде рак, все ж важливо проконсультуватися з лікарем, щоб він зміг все перевірити. Чим раніше виявлений рак, тим легше його лікувати", - зазначають фахівці служби.

"Якщо ваш лікар запідозрить рак, він направить вас до фахівця - зазвичай це відбувається протягом двох тижнів".

Адам Чапман

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.