Військові навчання "Захід-2021": Чому Польща, Латвія і Україна б'ють на сполох?

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Росія та Білорусь почали масштабні військові навчання "Захід-2021" afaceri.news

На тлі російсько-білоруських навчань "Захід-2021", що стартують 10 вересня, країни Східної Європи висловили занепокоєння стосовно загрози своїй безпеці з боку Росії. Чи обґрунтовані алармістські настрої Польщі, Латвії та України?

Про це пише The National Interest.

Російські збройні сили найближчим часом мають провести маневри, які стануть одними з наймасштабніших військових навчань у 2021 році на тлі зростання напруженості у відносинах з Польщею, Україною та країнами Балтії.

"Захід-21" - це останні маневри в чотирирічному циклі навчань, що проводяться російською армією, яким передували навчання "Кавказ-2020", "Центр-2019" і "Схід-2018". Хоча ці навчання насамперед є засобом перевірки боєготовності чотирьох військових округів Росії (Західного, Східного, Центрального і Південного відповідно), останнім часом до участі в них регулярно залучають збройні сили інших країн регіону.

Навчання "Захід-2021" відбудуться на 14 навчальних полігонах, розташованих на території Росії і Білорусі. У Міністерстві оборони Білорусі повідомили, що в навчаннях візьмуть участь до 12 тис. 800 російських і білоруських військовослужбовців, причому близько 400 із них візьмуть участь у навчаннях на території Росії.

Новини за темою: Росія готова до біологічної, хімічної або ядерної війни, а НАТО?

Експерт із питань оборони Майкл Кофман (Michael Kofman) зазначив, що ці цифри не відповідають дійсності на місцях, оскільки, як видається, в Білорусі вже перебуває набагато більше російських військ, аніж повідомляють. Кофман додав, що організатори, ймовірно, спотворюють дані про присутність військ, щоб відповідати Віденському документу, який вимагає, щоб на навчаннях за участю понад 13 тис. військовослужбовців були присутні спостерігачі від організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). За офіційними даними, в навчаннях буде задіяно до 350 одиниць військової техніки, зокрема 140 танків, 110 артилерійських знарядь, ракетні установки і десятки літаків і гелікоптерів. Навчання відбудуться з 10 по 16 вересня.

Про масштаби і характер навчань представники російської і білоруської влади не повідомляють. Вони лише заявили, що в рамках навчань проводитимуть спільні маневри, спрямовані на відображення умовного нападу сил НАТО.

Як пояснив Кофман, навчання такого роду зазвичай складаються з двох окремих етапів. На першому етапі буде перевірено здатність білоруських і російських військ до мобілізації і розгортання підрозділів регулярних військ і резервних підрозділів у перші дні вторгнення сил НАТО. Друга фаза містить у собі весь спектр заходів протидії російських військ, спрямованих на ослаблення і відбиття умовного наступу сил Заходу.

Судячи з того, як відбувалися навчання "Захід-2017", майбутні навчання містимуть розгортання зенітних ракетних комплексів С-400 для відбиття умовних ударів крилатих ракет, вильоти ударних гелікоптерів для знищення умовних наземних цілей, перекидання колон бронетехніки та навчання із заподіяння ударів балістичними ракетами малої дальності (БРМД) "Іскандер-М".

Але відпрацювання дій в умовах повномасштабної війни із Заходом із застосуванням звичайних озброєнь, мабуть, не є єдиною або навіть основною метою навчань "Захід-2021", значна частина яких відбудеться на урбанізованій місцевості. Експерти стверджують, що вибір місцевості дає підставу припускати, що нині акцент зроблено на відпрацюванні нерегулярних бойових дій проти сил НАТО, а також на відпрацюванні дій із придушення заворушень.

З огляду на майбутні військові навчання деякі західні країни, розташовані по сусідству з Росією, зокрема Польща, Латвія та Україна, висловлюють серйозні побоювання з приводу безпеки. Похмурі попередження східноєвропейських і центральноєвропейських країн - членів НАТО багато в чому аналогічні алармістській риториці, пов'язаній із навчаннями "Захід-2017", але як тоді, так і зараз жодних ознак того, що Кремль планує використовувати навчання як прикриття військової агресії або втручання, не спостерігається.

Навчання "Захід-2021" - це, скоріше, гучна заява про зв'язки Москви з Мінськом, що стрімко зміцнюються, у галузі оборони та в інших галузях на тлі гострої політичної кризи, яка похитнула режим Лукашенка влітку 2020 року і яка відчувається дотепер.

Марк Епіскопос

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.