Новини » Політика Читать эту новость на русском

Військо Росії біля кордону з Україною: Три сценарії розвитку подій

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко

Політолог, директор Центру політичних досліджень "Пента"

Російські війська на українсько-російському кордоні - звичайне явище myc.new

Як можна пояснити концентрацію російських військ на українському кордоні?

Про це пише Володимир Фесенко на своїй сторінці в Facebook.

Останні тижні все більшу стурбованість Заходу викликає концентрація російських військ біля українського кордону. Але для нас це майже звична ситуація.

Російські війська на українсько-російському кордоні - це, звісно, не рутина, але після 2014 року - звичайне явище. Після захоплення Росією Криму та початку війни на Донбасі концентрація російських військ на нашому кордоні суттєво збільшилася. Однак двічі на рік (навесні й у вересні) число російських військ на нашому кордоні зростає. Це з масштабними військовими навчаннями, які РФ проводить біля наших кордонів.

У чому незвичність нинішньої ситуації? Наразі немає масштабних військових навчань, а концентрація російських військ залишається досить високою, порівнянною з тією, що була цієї весни. Частина військ та озброєнь, які брали участь у військових навчаннях у Білорусі, залишилися недалеко від українського кордону.

Звичайно, все це викликає настороженість та побоювання. Тому і з’являються заяви про ризики нової воєнної операції Росії проти України. Навряд чи може йтися про велику війну. Цьогорічного контингенту російських військ на українському кордоні для цього недостатньо. Для великої військової операції Росії проти України необхідно вдвічі-втричі більше військ, ніж зараз. Але для локальних військових операцій, зокрема й на Донбасі, або на окремих ділянках українсько-російського кордону, цих російських військ цілком достатньо.

Новини за темою: Тактика "заколисування" України й НАТО, або Навіщо Росія проводить часті військові маневри

Міністр оборони США Ллойд Остін сказав, що "ми не знаємо точно, що задумав Путін, але ці пересування, безумовно, привертають нашу увагу". "І це викликає у нас глибоку заклопотаність", - заявив він журналістам у Пентагоні.

І все-таки як можна пояснити концентрацію російських військ на нашому кордоні? Висловлю у зв’язку з цим кілька можливих припущень.

Щось подібне вже відбувалося навесні цього року. І тоді це призвело до активізації переговорів західних лідерів із Путіним. У підсумку в Женеві відбулася зустріч президентів США та Росії.

А що зараз? У Німеччині виникла пауза із сертифікацією "Північного потоку - 2". До того ж там зараз іде формування нової урядової коаліції. У Франції готуються до президентських виборів, які мають відбутися навесні наступного року. Але при цьому Німеччина та Франція не хочуть йти на поступки Кремлю у переговорах щодо Донбасу у "нормандському форматі". Про це стало відомо з дипломатичного листування, розкритого МЗС РФ.

Можливо, за цих умов Кремль вирішив чинити підвищений тиск на західних лідерів. І цей тиск чиниться відразу за кількома напрямами:

  1. концентрація російських військ на українському кордоні з натяком на можливість військової операції проти України;
  2. міграційна криза на кордоні Білорусі та Польщі (спочатку це була помста Лукашенка Євросоюзу, а тепер і Кремль використовує цю кризу для тиску на ЄС та провокування протиріч усередині Євросоюзу);
  3. провокування енергетичної кризи в Європі (через обмеження поставок газу до Європи).

Новини за темою: Відкриття другого фронту: Ескалація міграційної кризи та загрози для України

Все це можна назвати примусом Заходу (і США та ЄС) до переговорів з Росією та до "миру" на російських умовах, що має передбачати прискорену сертифікацію "Північного потоку - 2", зняття чи обмеження санкцій проти Лукашенка, примус України (зокрема з боку США, Німеччини та Франції) до прямих переговорів із незаконними військовими формуваннями та до виконання Мінських угод на російських умовах.

Те, що робить Росія, можна також назвати "психічною атакою" на Захід. Раніше, хоч і не завжди, деякі такі атаки мали обмежений ефект і спонукали західних лідерів до "діалогу" з Путіним.

Але є й інше визначення нинішніх дій Росії - це нова форма гібридної війни Росії, цього разу проти окремих країн ЄС. І міграційна та енергетична криза - це агресивні дії Росії проти Євросоюзу та окремих країн ЄС, але не у військовій формі.

Ще одне пояснення концентрації російських військ на нашому кордоні - це підготовка до можливого втручання у внутрішні справи України (як у 2014 році). Судячи з різних даних, у Москві дуже сподіваються, що їм вдасться спровокувати цієї зими сильну енергетичну кризу в Україні, яка призведе і до політичної дестабілізації. І тоді Москва може спровокувати нову хвилю сепаратистських заколотів у російськомовних регіонах України (від Харкова до Одеси). А російські війська можуть знадобитися для "захисту російськомовних" і для гібридного захоплення нових територій в Україні, фактично для розколу України. Про це прямо пишуть деякі прокремлівські політологи та політтехнологи в Росії.

Поки що це потенційна загроза. Але ми маємо її враховувати та готуватися до протидії такому сценарію.

Володимир Фесенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.