Відлуння офшорів Зеленського: Чому Медведчуку шиють нову держзраду

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Іван Баканов та Ірина Венедіктова на брифінгу у новій справі Медведчука Фото з відкритих джерел

Оригінал - на сайті "Страна.ua".

СБУ та Офіс генпрокурора сьогодні розповіли, в чому суть нової підозри лідеру ОПЗЖ Віктору Медведчуку, яку йому намагалися сьогодні вручити.

Вона виглядає поки настільки ж ефемерною, як і попередня справа - про "анексію" кримського шельфу. Але з'явилася "підозра" дуже вчасно: якраз після офшорного скандалу Зеленського.

"Страна" проаналізувала, що Медведчуку закидають цього разу і які у цієї справи будуть наслідки.

Фабула справи у викладі Венедіктової і Баканова

Якщо просто - Медведчука підозрюють у створенні схеми поставок вугілля з "ДНР" і "ЛНР" в Україну в 2014-2015 роках. За даними слідства, він сприяв цьому трьома способами:

1. Вів переговори з адміністрацією президента Росії і керівництвом "ДНР", які забезпечували роботу схеми зі свого боку. Зокрема, відвантажували вугілля з шахти імені Кисельова в непідконтрольному Торезі і шахт "Луганськвугілля".

2. Вів переговори з вищим керівництвом України (імовірно, Порошенком і главою його адміністрації Ложкіним) про те, щоб держкомпанія "Центренерго" це вугілля закуповувала. І щоб Нацбанк дозволив перерахування коштів на зазначені рахунки.

Також був розірваний контракт з ПАР на постачання вугілля - щоб, як висловився шеф СБУ, "повернути Україну в задушливі обійми РФ".

3. Конкретно поставками займався бізнесмен Сергій Кузяра - як стверджує слідство, наближений до Медведчука (його нещодавно затримали в Туреччині і видали Україні, і, за даними "Страны", ця людина має стосунок до першого помічника Зе Шефіра).

Таким чином було перераховано в "республіки" близько 200 мільйонів гривень. Медведчуку висунули підозру за статтями 111 (держзрада) і 258-3, ч.1 (сприяння терористичній організації).

Прокуратура проситиме для нардепа утримання під вартою - з альтернативою вийти під гігантську заставу в розмірі одного мільярда гривень. Правда, чим вона обгрунтована - незрозуміло: нагадаємо, що застава у попередній справі - 300 мільйонів гривень - суд тоді відхилив (суддя дорікнув прокурорам, що такої суми в декларації у Медведчука немає).

Яка доказова база?

По-перше, "плівки Медведчука", які ще влітку опинилися в розпорядженні журналіста Дениса Бігуса. Було ясно, що це злив з СБУ. Напередодні за мотивами цих записів лідеру "Опозиційної платформи" вже вручали підозру, за якою він зараз перебуває під домашнім арештом.

На цих записах людина, з голосом, схожим на Медведчука, спілкується нібито з вищими чиновниками уряду і адміністрації президента Росії. А також з представниками "ДНР" і "ЛНР". Всього такого аудіо було десь на 12 годин.

Сьогодні СБУ показала частину цих плівок, де йшлося про те, що говорилося вище. Якщо вірити аудіо, Медведчук виступав посередником у схемі із закупівель вугілля, вирішуючи це питання по телефону в Києві, Москві та Донецьку.

Під час цих розмов Медведчук дзвонить Порошенку ("хвилину, наберу Порошенка"). Але запис нібито дзвінка Медведчука Порошенку не демонструють.

Також він розповідає про когось, хто "дав команду голові Нацбанку". Дати команду міг тільки Порошенко. Далі Медведчук каже, що дзвонив з цього приводу главі Адміністрації президента Ложкіну.

Абоненти обговорюють питання відкриття фірм, які будуть поставляти вугілля з "ДНР" і "ЛНР". Серед фігурантів розмови - колишній "міністр доходів і зборів ДНР" Тимофєєв (Ташкент).

Але, повторимося, чи справжні ці плівки - питання. Сам Медведчук їх, наприклад, називає фальшивкою. І зворотне слідству доведеться доводити в суді. Також може виникнути питання - чи законно йшов запис. Якщо прослушка велася неофіційно, то ці записи в суді будуть визнані неприпустимими доказами, і справа розвалиться.

Записи були зроблені в 2014 році. Даних про те, що тоді на Медведчука заводилися кримінальні справи, в рамках яких його законно слухали, ніяких немає. Тобто з високою часткою ймовірності - прослушка велася або за особистим наказом Порошенка, або ж третьою стороною (наприклад, американцями).

Обидва варіанти незаконні. А докази, зібрані незаконним шляхом, такими не є.

По-друге, показання свідків. Їх слідству давали колишні чиновники уряду, Міненерго і держпідприємств. Єдина конкретика - це свідчення на Сергія Кузяру: мовляв, він пропонував держпідприємствам купувати вугілля з Росії.

Свідчень самого Кузяри, який нещодавно опинився в руках у правоохоронців, не пред'явили.

Також досить кумедно звучить "свідчення" про те, що Росія припинила поставки вугілля в Україну, щоб Київ купував його в "ДНР" і "ЛНР" - тобто на своїй же території.

з відкритих джерел

Поки це вся доказова база. Але що вона доводить?

Навіть якщо припустити, що "плівки Медведчука" справжні, то покупка українського вугілля на території України навряд чи може називатися держзрадою.

Швидше держзрадою можна було назвати наміри української влади купувати втридорога вугілля в ПАР, замість того, щоб купувати його на українських шахтах Донбасу (які на непідконтрольних територіях до 2017 року платили податки в український бюджет і були зареєстровані як українські юрособи). І якраз невигідну для України схему поставок вугілля з ПАР і поламав, якщо вірити слідству, Медведчук.

Тим більше, що вугілля купував не сам Медведчук, який тоді ніяких постів не займав, а держкомпанії, які б не могли зробити цього без розпоряджень центральної влади.

Що ж до сприяння терористичній організації - то тут ще складніше.

У 2014 жоден український суд не визнав "ДНР" і "ЛНР" такими організаціями. Також не було вироків за тероризм у осіб, які фігурують в "плівках Медведчука" - високопоставлених функціонерів "ДНР" Тимофєєва і Кононова.

Тобто поки шанси у цієї справи на успіх вкрай малі. Тим більше, що в ній вказаний лише "гвинтик" схеми, який був, якщо вірити слідству, посередником між Києвом і Москвою у вирішенні питань про закупівлі вугілля.

Ясно, що без прямого сприяння президента Порошенка цю схему реалізувати було б не можна. Але щодо нього Баканов і Венедіктова відбулися лише натяками: мовляв, докази щодо співучасті екс-президента і глави НБУ Гонтарєвої досліджуються. І якщо вони будуть вагомими - їх пред'являть суспільству.

Це означає, що до суду хочуть потягти не того, хто в "ДНР" гроші за вугілля платив - тобто українську владу зразка 2014 року - а Медведчука, який ні вугілля, ні грошей за нього в очі не бачив. І виконував, якщо ґрунтуватися на даних тієї ж СБУ, роль посередника.

Хоча, повторимося, цю роль треба ще довести, а з цим в суді можуть бути проблеми. Але тоді навіщо все це?

Висновки з нової "справи Медведчука"

Справа ця очевидно політична. Всі дані про нього злила сама ж СБУ ще на початку літа. І тільки тепер чомусь вирішила висунути підозру.

Складно не помітити, що "сенсація" з'явилася через кілька днів після офшорного скандалу, який Захід розкрутив проти Зеленського. Не виключено, що справа Медведчука - саме той "антикриз", який приготували в надрах Офісу президента.

А заодно він може заглушити і скандал з главою "Укрексімбанку", з приводу якого теж збудилися Західні посольства. У відповідь Банкова вирішила показати їм, як бореться з "рукою Кремля".

Паралельне завдання - зв'язати в піар-плані Медведчука і Порошенка, намагаючись цим зв'язком дискредитувати обох.

Сама ж підозра має, по-перше, сумнівну доказову базу - перш за все це стосується плівок, які невідомо звідки взялися. По-друге, навіть якщо все там правда, на держзраду і тероризм ця історія явно не тягне.

Максим Мінін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.