Від Аляски до Швеції: Таємниці полярного сяйва, де його шукати та в які міста їхати

Де шукати пригоди взимку в Лапландії та не тільки

ZIK
ZIK

Українське інтернет-видання

Полярне сяйво у Норвегії Фото з відкритих джерел

Небо – така загадкова річ. У будь-яку пору року ми полюбляємо спостерігати за хмаринками, а також дивитися на зорі, які водночас так близько і далеко. Іноді ми бачимо веселки – вони завжди підіймають настрій дітям. Та бувають у небі такі явища, які мріють побачити навіть дорослі.

Вони досить рідкісні та спостерігати їх можна лише у восьми країнах. Якщо ви ще не здогадалися, сьогодні мова про полярне сяйво. Де його шукати, що це взагалі за явище та які речі потрібно знати про нього мандрівникам, читайте далі у нашому матеріалі.

Що таке полярне сяйво

Це оптичне явище світіння окремих ділянок нічного неба в полярних районах. Зазвичай воно виникає у верхніх шарах атмосфери під впливом потоків заряджених частинок. Саме їх магнітне поле планети спрямовує до полюсів. Явище відбувається на висоті 60-100 км під дією сонячного вітру.

Коли заряджені частинки зіштовхуються з молекулами або газами атмосфери, вони їх збуджують та створюють світіння. Іншими словами – певна кількість хімічних елементів сонячного вітру все-таки потрапляє в магнітне поле Землі. Після зіткнення із молекулами повітря ми можемо бачити сяйво.

Новини за темою: Космос, мистецтво та динозаври: Найцікавіші музеї світу, які можна відвідати онлайн

Які кольори та форми можна побачити під час світіння

Полярне сяйво має декілька різних форм. Це можуть бути корони, плями, стрічки та промені. Також є дифузне сяйво з дугами від однієї точки горизонту до іншої. Тривалість явища – від хвилини до декількох діб.

Кольори теж різні. Зазвичай це жовтий, червони і зелений. Вони виникають завдяки вмісту кисню в повітрі. Також ви зможете побачити фіолетовий і синій. Ці кольори з’являються у зв’язку із вмістом азоту. Якщо вам пощаститить, то буде нагода спостерігати за блакитним сяйвом. Утім, воно з’являється лише на висоті понад 400 км.

Фото з відкритих джерел

Північне чи полярне – як правильно?

Це досить елементарне питання. Щоб в ньому розібратися, варто знати лише одну річ: у Землі є два магнітних полюси – Північний і Південний. Це умовні точки, які не збігаються з географічними полюсами. Та побачити полярне сяйво можна в обох полюсах. Відмінність лише в тому, що у високих широтах Південної півкулі суші не так уже й багато. Тому полярне сяйво – це наукова назва, а от північне – статистична.

Коли можна побачити сяйво

На жаль, ви не зможете поїхати та побачити сяйво одразу. Потрібно обов’язково знати коли відбувається це явище та за яких умов. Тому спеціально для вас ми створили особливий чек-ліст:

  • Якщо ви хочете споглядати це унікальне явище, варто вирушати у зимовий період. Найкращий час – з кінця вересня до березня.
  • Полярне сяйво – це про високі широти: 65-70°C. Тому якщо ви налаштовані рішуче, треба їхати у Фінляндію, Норвегію, Ісландію тощо.
  • Не забувайте про погоду: космічну та звичайну. Щоб сяйво з’явилося в небі, потрібні спалахи на Сонці. Крім того, якщо є хмари, то ви нічого не побачите. Вірогідність появи можна моніторити на спеціальних ресурсах на кшталт aurora-service.eu.
  • Найсприятливіший час, щоб "піймати" полярне сяйво – з 10 вечора до 3-ї ранку.
  • Це явище природи варто шукати подалі від великих міст. Вони продукують забагато світла, що впливає на яскравість сяйва.

Не забувайте, що зробити фото на телефон у вас не вийде. Для цього потрібно мати дзеркальну камеру.

Новини за темою: Неповторні та небезпечні: Топ-10 каньйонів світу, або Де шукати долини віком у мільйони років

Куди саме їхати у пошуках сяйва

Швеція. Близько 200 км на північ від полярного кола і ви потрапите в Абіску. Це невелике містечко та національний парк. Саме тут розташоване "найкраще місце на планеті для спостережень за північним сяйвом" - Aurora Sky Station. Якщо вірити статистиці, то безхмарних днів тут більше, ніж у інших регіонах Європи. А тому вірогідність побачити сяйво – близько 80 %.

Найближчий аеропорт – Кіруна. Варто й не забувати про шведське село Юккас’ярві. Саме там розташований найвідоміший у світі крижаний готель. У ньому ви зможете провести ніч за температури -5 у кімнаті.

Ісландія. Ця країну не вважають найкращим місцем для пошуку полярного сяйва. Причина проста – тут часто дощить. Утім, якщо ви не хочете бронювати окремий тур чи витрачати кошти на оренду авто, сяйво можна побачити у столиці країни - Рейк’явіку. У місті є чимало парків, а тому вам потрібно лише обрати точку та трішки зачекати поки очі звикнуть до темряви.

Чимало мандрівників найкращим місцем маяк Grotta. Деякі вирушають в невелике поселення Каулваведль. Не менш гарні фотографії ви зможете також отримати в місті Акурейрі. Це похмуре місто, але опадів у ньому набагато менше, ніж на півдні Ісландії.

Штат Аляска, США. Це ще один непоганий варіант. Деякі мандрівники стверджують, що їхати сюди можна майже в будь-який час. Утім, краще всього взимку. Полярне сяйво зазвичай намагаються побачити в місті Фербанкс. Є спеціальні тури.

Норвегія. Якщо ви обрали цю країну, то варто вирушати в Тромсе. Це місто на півночі країни. Воно розташоване за Полярним колом. Тут ви побачите чимало фіордів і засніжені зими. Крім того, у Тромсе є найпівнічніші в світі ботанічний сад, пивоварний завод і планетарій. Мисливцям за полярним сяйвом також рекомендують їхати на Лофотенські острови. Утім, дістатися туди досить важко.

Фінляндія. Тут зазвичай обирають Івало. Це невелике містечко на території Лапландії. Сяйво часто бачать у районах Кільпіс’ярві, Рованіємі та Соданкюлі. Можна також шукати ці дивовижні пейзажі на небі у віддалених селах. Фінляндія – одна з кращих країн, щоб сопстерігати це явище. За статистикою, полярне сяйво тут можна бачити кожної другої безхмарної ночі.

Данія. Полярне сяйво ви зможете побачити у Гренландії. Це автономна установча країна в Королівства Данія. Водночас вона є найбільшим островом планети. Туристи приїжджають сюди не дуже часто. Утім, це одне з найкращих місць для спостережень за полярним сяйвом. Їхати далеко не потрібно. Ви можете чекати на сяйво в Нуук – столиці Гренландії.

Гренландія Фото з відкритих джерел

Наостанок, у Канаді краще всього їхати на територію Юкон. Водночас у Росії можна відвідати Мурманську область.

Оригінал - на сайті zikua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.