Важлива частина візиту Блінкена і Нуланд до України

Євген Бистрицький
Євген Бистрицький

Філософ

Зустріч президента України Володимира Зеленського та Державного секретаря США Ентоні Блінкена, Київ, 6 травня 2021 року Офіс президента України

Ідеологія, яку від самого початку сповідує нинішня влада, зовсім не передбачала важливу частину візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена та його заступника Вікторії Нуланд до України. Це пункт про зустріч останніх із представниками українського громадянського суспільства.

Про це пише Євген Бистрицький на своїй сторінці в Facebook.

Зустріч із представниками громадянського суспільства, а не лише з першими особами влади? Чому і навіщо?

Річ у тім, що ідея так званого народовладдя, яка також радикально і зовсім вільно тлумачилась як лібертаріанізм, не передбачає опертя влади на центральний ресурс демократії - активне громадянське суспільство.

Стухлі на сьогодні гасла на кшталт "держава у смартфоні", коли прості громадяни мали б надсилати свої скарги і пропозиції щодо покращення стану справ у різних сферах життя до центральної влади, а та, збираючи та узагальнюючи їх, пропонувала б певні законодавчі та адміністративно визначені зміни, зовсім не передбачали найважливішого посередника між владою і народом, яким насправді є громадянське суспільство, громадянський активізм. Вже давно стало зрозуміло, що ексцеси окремих поїздок президента від народовладдя до регіональних лікарень із розносом місцевих "негідників": "Скільки в мене буде сил, стільки їздитиму по регіонах та перевірятиму роботу" - безнадійні.

Новини за темою: Зовнішній управлінець Блінкен прилетів дати вказівки Зеленському

Найголовніший стейкголдер у створенні та реалізації динамічних програм реформ - той колективний суб‘єкт, який акумулює реальні потреби, конкретні знання та критичний погляд на стан справ - громадянське суспільство в особі численних ГО, починаючи від правозахисників, представників незалежних аналітичних центрів у різних сферах до ГО в культурі - залишилися поза особливою увагою влади.

Безпосередня взаємодія центральної влади і громадянського суспільства зійшла на маргінес окремих зустрічей та спорадичних контактів, які можна перелічити на пальцях. Добре, що завдяки незалежним та опозиційним демократичним ЗМІ взаємодія громадянського суспільства і влади народу триває. Громадянська активність має важливе значення і через медіа, хоча й опосередковано, впливає на політику влади.

Я не буду вдаватися у неприємні деталі поступового відсторонення влади від громадянського активізму як наслідок шаленої пропаганди проти громадських активістів, що передувала вибору президента два роки тому. Так само немає потреби коментувати не найкращі кар'єрні успіхи колишніх деморалізованих громадських критиків влади. Як і згадувати про стихійні протести з розмальованим Офісом президента замість відкритого діалогу з громадськими активістами, зокрема щодо реформи правосуддя та правоохорони.

Все це негативні наслідки свідомого нехтування великого значення залучення громадян до процесів реформ з боку влади. Не меншого, ніж значення того, як громадські волонтери зберегли незалежність країни у критичні часи російської агресії.

Розгубленість влади перед ризиками епідемії, постійні нагадування з боку західних партнерів про необхідність боротьби з топ-корупцією, відсутність відчутної динаміки реформ загалом, отже, і відчуття цивілізаційної переваги над агресором - все це серйозні наслідки відсторонення влади від прямого діалогу та експертної взаємодії з громадянським суспільством.

Вікторія Нуланд, отже, й Ентоні Блінкен та президент Джо Байден, добре розуміють, яке велике значення має громадська активність в країні, що виборює демократію і незалежність. Запланована зустріч є свідченням цього. Вона також є потужним нагадуванням нинішній владі, що народовладдя не працює без сильного громадянського суспільства, яке залучене до прямого діалогу з владою.

Євген Бистрицький

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.