США передумали зупиняти будівництво "Північного потоку - 2"?

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Перші труби для газопроводу "Північний потік — 2" gazprom.ru

У США заговорили про те, що Європі потрібне поєднання трубопроводів, у тому числі "Північного потоку - 2", і газових терміналів в європейських портах, а також розширення і модернізація головних сховищ.

Про це пише The National Interest.

Спільне фінансове зобов'язання США і Німеччини, передбачене "Ініціативою трьох морів", допоможе ліквідувати збитки від газопроводу.

За останнє десятиліття незмінним осередком напруженості серед політичних і промислових гравців трансатлантичної спільноти залишається один проект - "Північний потік - 2". Проект обріс стількома загадками і поворотами сюжету, що його можна запросто сплутати з картиною бельгійського сюрреаліста Рене Магрітта. Але геополітична реальність є такою, що це щось принципово інше. Крім власне транспортування російського газу до Німеччини, "Північний потік - 2" сприяє махінаціям Путіна, щоб обійти Україну і підірвати її економічні та політичні важелі, одночасно перекреслюючи всякий прогрес на ниві енергетичної безпеки. Іронія в тому, що це проект не заслуговує ні найменшої уваги в кулуарах Берліна або Брюсселя, особливо коли на кордоні зі Східною Європою зосередилися російські війська. Настав момент для Німеччини встати на бік сусідів і США та підтримати загальний погляд на енергетичну безпеку Центральної та Східної Європи.

Таємна історія трубопроводу, гідна міні-серіалу від Netflix, сповнена російських шпигунських інтриг, політичних махінацій, підкупу політиків, винахідливим переданням прав на власність та юридичними головоломками і каверзами, завдяки яким перевіряють компетентність Європейського Союзу.

Новини за темою: Байден обрав відповідального за протидію "Північному потоку - 2"

При цьому Центральна і Східна Європа виграли від енергетичної революції в США, від ефективного освоєння сланцевого газу. Країни, позбавлені енергетичного різноманіття, тепер усвідомили, що у них з'явилася альтернатива російському газу з усіма наслідками. Але давайте з'ясуємо, що одного американського СПГ недостатньо, щоб послабити вплив Росії на ринок ЄС - і ніколи не буде достатньо. Радше це дасть перепочинок і можливість переграти контракти з російським "Газпромом". Інакше кажучи, здатність Росії робити з енергетики предмет політичного шантажу перестане бути даністю.

Сьогодні політики з усіх боків нарікають зі своїх трибун Росії, Німеччині або США за їх втручання, короткозорість або односторонній підхід. Але вони не бачать за деревами лісу. Зрештою, розумна зовнішня політика вимагає як стимулів, так і чинників для стримування.

Визнаючи супутні ризики енергобезпеки, що виникли із завершенням будівництва "Північного потоку - 1" в 2011 році та анексією Криму Росією в 2014 році, дванадцять країн-членів ЄС запустили "Ініціативу трьох морів" (3SI), зосередившись на розвитку незалежної енергетики, транспорту і цифрової інфраструктури.

Фонд "Тримор'я" з інвестиційним пакетом в 1,2 мільярда доларів (який до того ж постійно зростає) консультує лондонська компанія Amber Infrastructure Group - на нинішньому етапі вона оцінює довгий список інфраструктури, яка є стратегічно важливою для розвитку. З досвіду роботи в сенатському комітеті з міжнародних відносин і зі своїх численних поїздок до України президент Джо Байден знає ціну європейській ініціативі, спрямованій на просування економічних зв'язків заради розвитку можливостей, процвітання і безпеки.

Тепер у Байдена з'явився потужний інструмент у вигляді Міжнародної фінансової корпорації розвитку США і зобов'язань обсягом до 1 мільярда доларів, щоб допомогти Європі втілити в життя свої енергетичні плани через "Ініціативу трьох морів". Ці фонди з доступним наразі бюджетом в 300 мільйонів доларів являють собою першу порцію американських інвестицій США в наступну главу історії енергетики Європи. Однак ці кошти, виділені ще за часів адміністрації Трампа, команда Байдена досі не розподілила.

Новини за темою: Санкції у дії: Вісімнадцять компаній вийшли з проєкту "Північний потік-2"

Поки економіки у всьому світі оговтуються від шоків пандемії, як ніколи важливо, щоб США виступили в ролі сильного партнера, який запропонує майбутньому енергетичному сектору життєздатні альтернативи та інвестиції. Європі потрібне поєднання трубопроводів та імпортних терміналів у ключових європейських портах, а також розширення та модернізація головних сховищ. Ці та інші проекти можуть навіть розширити можливості України та забезпечити їй нові важелі впливу. Звичайно, це означає і впровадження відновлювальних технологій, і створення по-справжньому незалежного виробництва енергії для європейських споживачів. Інакше кажучи, Європі потрібна інфраструктура, яка зможе задовольнити поточний попит і забезпечити перехід до чистої енергії. І найкращі можливості для експорту необхідних ноу-хау та інновацій - у США та Німеччини.

Призначати в Держдепартаменті нового царя щодо "Північного потоку - 2" вже, напевно, занадто пізно - особливо у світлі підготовки вразливих європейських країн до наступного опалювального сезону. Держсекретар Ентоні Блінкен повинен не тільки повністю виконати передбачені законом зобов'язання, щоб унеможливити реалізацію "Північного потоку - 2", а й закликати Конгрес виділити ресурси всередині адміністрації, щоб якомога швидше надати Європі кошти для будівництва правильних трубопроводів. Спільне фінансове зобов'язання США і Німеччини, передбачене "Ініціативою трьох морів", допоможе ліквідувати збитки, завдані "Північним потоком - 2".

Семюель Бьюкен

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.