Уроки для України: Як естонські школи стали найкращими у світі

Ціна держави
Ціна держави

Telegram-канал про економіку

Естонія стала першою пострадянською країною, що почала процес децентралізації освіти Depositphotos

Після розвалу СРСР і політичної й економічної криз, що спливли за ним, Естонія змогла створити найефективнішу освітню систему серед усіх пострадянських країн. Як їй це вдалося?

Про це пише Telegram-канал "Ціна держави".

Поразки і вади освітніх систем, особливо на міжнародному рівні, звикли пояснювати недостатнім бюджетним фінансуванням, хибами бюрократичної системи, кризами, економічною або політичною нестабільністю. Естонія – приклад країни, що змогла створити ефективну освітню систему, незважаючи на несприятливі для цього умови й часи найбільш турбулентних економічних трансформацій, що настали після розпаду Радянського Союзу.

Реструктуризація естонської освіти відбувалася впродовж найглибшої економічної кризи в умовах тотальної бідності, без жодної зовнішньої підтримки. Вчасно зламавши всі засади централізованого управління освітою і побудувавши на їхньому місці ефективні форми горизонтальної та вертикальної підзвітності, зробивши фінансову автономію шкіл не мрією, а реальністю, що добре функціонує, Естонія до періоду розширення ЄС 2004 року вже мала найефективнішу освітню систему серед усіх пострадянських країн.

Новини за темою: Новий навчальний рік і пандемія COVID-19: Що чекає на українську школу?

Взявши за приклад фінську модель трансформації освіти ще задовго до тріумфу Фінляндії у тестуванні PISA 2000 року, Естонія стала першою пострадянською країною, що почала процес децентралізації освіти вже у 1993 році – майже одразу після здобуття незалежності від Радянського Союзу. 2006 року естонські підлітки вперше взяли участь у міжнародному тестуванні і продемонстрували одні з найвищих результатів з усіх трьох предметів – математики, читання і науково-природничої грамотності, не тільки серед пострадянських країн, а й у порівнянні з більш розвиненими країнами ОЕСР. Не здавши жодного разу свої лідерські позиції, 2018 року естонські школярі стали першими у світі.

Освітні реформи в Естонії впроваджували паралельно із всеосяжною трансформацією всієї економічної та політичної сфери. Усі реформи були радикальними, непопулярними і стрімкими. Період реструктуризації освітньої системи до розширення ЄС 2004 року особливо цікавий, адже він дає змогу порівняти національний стабілізаційний потенціал усіх пострадянських країн на стартових, "нульових", позиціях і за відсутності підтримки європейськими і міжнародними фондами.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.