Угода по "Північному потоку - 2": Україна завдає удару у відповідь

Politico
Politico

Американське мультимедійне видання, що спеціалізується на політичній журналістиці

Перші труби для газопроводу "Північний потік — 2" gazprom.ru

Київ не готовий підтримати угоду, яку США і Німеччина уклали по "Північному потоку - 2". Банкова зажадала проведення формальних переговорів із Брюсселем і Берліном. Які вимоги висунула українська сторона?

Про це пише Politico.

У середу, 21 липня, Сполучені Штати і Німеччина уклали угоду щодо спірного газопроводу між Росією і Німеччиною в надії заспокоїти критиків у Вашингтоні, а також в Центральній і Східній Європі, які бояться, що цей газопровід принесе вигоду головним чином Москві. Однак Київ не готовий підтримати цю угоду.

Україна зажадала проведення формальних переговорів з Брюсселем і Берліном по газопроводу "Північний потік - 2" відповідно до умов угоди про політичну асоціацію та економічну інтеграцію з Євросоюзом. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба з польським колегою виступили зі спільною заявою, в якій говориться, що спроби зняти їхню стурбованість "не можна вважати достатніми".

У спільній заяві української та польської сторін ідеться, що рішення президента США Джо Байдена відмовитися від протидії будівництву газопроводу "створило політичну, військову та енергетичну загрозу для України і Центральної Європи, збільшуючи можливості Росії по дестабілізації ситуації з безпекою в Європі і поглиблюючи розбіжності між членами НАТО і Євросоюзу".

Новини за темою: Про що домовилися США та Німеччина щодо "Північного потоку - 2"?

Угода, яка була укладена Сполученими Штатами і Німеччиною через кілька років протидії Вашингтону реалізації проекту "Північний потік - 2", спрямована на те, щоб розвіяти тривоги щодо цього газопроводу, який уже побудований на 98%. Ідеться про тривоги з приводу енергетичної безпеки регіону, а також стосовно того економічного удару, якого на собі зазнає Україна, як тільки Москва перестане щорічно платити Києву мільярди доларів за транзит газу в Європу.

У цій угоді Сполучених Штатів і Німеччини говориться, що Німеччина вживе заходів на національному рівні і змусить Євросоюз ввести санкції, якщо Росія буде "використовувати енергію в якості зброї або зробить нові агресивні дії проти України". В угоді також викладені основні моменти партнерства Сполучених Штатів і Німеччини щодо клімату та енергетики, спрямованого на те, щоб знизити залежність від російських енергоресурсів, прискоривши перехід країн Центральної та Східної Європи на чисті джерела енергії.

Команда Байдена доклала масу зусиль для того, щоб укласти цю угоду до 19 серпня, коли в Конгресі буде представлена наступна доповідь по "Північному потоку - 2". У травні президент виявився мішенню для жорсткої критики з боку американських законодавців через своє рішення відмовитися від введення санкцій проти "Північного потоку - 2" і компаній, що продовжують брати участь в реалізації цього проекту. Тепер, коли стало відомо про угоду з Німеччиною, Байден зіткнувся з новими скаргами.

На цьому тижні радник Держдепартаменту США Дерек Чоллет (Derek Chollet) приїжджав із візитом до Києва і Варшави в спробі переконати ці столиці підтримати угоду Сполучених Штатів і Німеччини - спробі, яка поки є безуспішною.

Новини за темою: Чи підірвуть ГТС України після запуску "Північного потоку - 2"?

Увечері в середу, 21 липня, Комітет з міжнародних справ українського парламенту опублікував заяву на трьох сторінках, в якій закликав Сполучені Штати, Німеччину і Євросоюз зупинити будівництво російського газопроводу, назвавши його "неприпустимим".

Подробиці угоди

Відповідно до умов угоди з Вашингтоном, Німеччина пообіцяла "за формою і змістом" виконувати закони Євросоюзу щодо лібералізації газового ринку, оцінюючи відповідність "Північного потоку - 2" чинним стандартам, включаючи "оцінку будь-яких ризиків, які несе сертифікація оператора проекту для безпеки енергопостачань Євросоюзу".

Німеччина також повинна буде до 1 вересня призначити спеціального представника, який буде вести переговори про продовження російсько-української угоди про транзит газу до 2034 року включно. Минулого року ця угода дозволила Києву отримати чистий дохід у розмірі 2,11 мільярда євро.

Щоб допомогти Києву перейти на екологічно чисті джерела енергії, Берлін створить для України так званий зелений фонд, надавши початковий внесок у розмірі 175 мільйонів доларів і забезпечивши надходження ще як мінімум 1 мільярда доларів з інших джерел, в тому числі від приватного сектора. Крім того, Україна отримає від Німеччини додаткові 70 мільйонів доларів на поступову відмову від вугілля і реалізацію двосторонніх енергетичних проектів.

"Німеччина також готова запустити пакет заходів щодо забезпечення стійкості України (Ukraine Resilience Package), щоб підтримати енергетичну безпеку України", в тому числі, забезпечивши кіберзахист української газової інфраструктури і реверсні поставки з Євросоюзу в Україну на випадок, якщо Росія спробує припинити поставки в європейські країни.

Німеччина також розгляне можливість надання фінансової підтримки "ініціативі трьох морів" (Three Seas Initiative), покликаної сприяти енергетичній безпеці в регіоні, і надасть до 1,77 мільярда євро на підтримку спільних проектів в енергетичному секторі за допомогою бюджету Євросоюзу.

У середу, 21 липня, канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Росії Володимир Путін провели телефонну розмову, щоб обговорити цю угоду. У повідомленні Кремля про цю телефонну розмову сказано, що Путін "відзначив послідовну прихильність німецької сторони реалізації даного проекту, що має суто комерційний характер".

Америка Ернандес

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.