Три серйозні перепони на шляху запуску газопроводу "Північний потік - 2"

Politico
Politico

Американське мультимедійне видання, що спеціалізується на політичній журналістиці

EPA-EFE

"Північний потік - 2" пройшов через величезну кількість політичних та економічних перешкод, перш ніж був добудований. Тепер, щоб проекту було дано старт, залишилося вирішити ще три важливі питання. Що це за питання, хто і коли їх буде реалізовувати?

Про це пише Politico.

Будівництво газопроводу "Північний потік - 2", що проходить по дну Балійського моря, повністю завершено, проте пройде ще чимало часу, перш ніж по ньому потече природний газ.

Цей газопровід протяжністю в 1 тис. 200 кілометрів пролягає по дну Балтійського моря. Він дозволить поставляти додаткові 55 мільярдів кубічних метрів газу безпосередньо в країни Євросоюзу - тобто без використання існуючих маршрутів, що пролягають через Україну.

Це означає дешевший газ для Берліна, різке зменшення доходів Києва від транзиту газу і серйозну політичну драму.

"Всім, включаючи, до речі, й опонентів "Північного потоку - 2", які відчайдушно протидіяли будівництву, ясно, що зупинити його просто неможливо і пора припинити чинити перешкоди цьому важливому проекту, - заявила офіційний представник Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова. - Прийшов час домовлятися про розумні, взаємовигідні параметри експлуатації газопроводу".

Новини за темою: Держдеп США розкрив подробиці угоди з Німеччиною щодо "Північного потоку - 2"

Тим часом представник президента України Володимира Зеленського заявив у п'ятницю, 10 вересня: "Україна буде протистояти цьому російському політичному проекту до його завершення, після нього і навіть після початку поставок газу".

У суботу, 11 вересня, прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький (Mateusz Morawiecki) зустрівся з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, і вони разом пообіцяли домагатися того, щоб газ і далі поставлявся через Україну. Це була спроба розвіяти побоювання Києва, який боїться, що Кремль буде використовувати "Північний потік - 2" як геополітичну зброю.

Представники російської державної компанії "Газпром", якій належить компанія Nord Stream 2 AG, повідомили, що до кінця року вони сподіваються доставити в Європу по цьому газопроводу 5,6 мільярда кубічних метрів газу.

Проте спочатку їм необхідно повністю закінчити будівництво газопроводу, перевірити його на безпеку і отримати ліцензію на його експлуатацію у німецького енергетичного регулятора.

1. Останні шви і технічні роботи

Вранці в п'ятницю, 10 вересня, останні дві секції металевої труби були зварені на кордоні Данії та Німеччини, а потім укладені на дно. Однак поки невідомо, чи потрібно тепер фізично приєднувати морські ділянки цього газопроводу до його сухопутних ділянок в Росії і Німеччині, - це той останній крок, який прийнято називати "золотим стиком".

Зараз морські ділянки цього газопроводу необхідно очистити, потім перевірити на наявність протікання та інших потенційних проблем - це називається попередніми пусконалагоджувальними роботами. Залежно від використовуваного обладнання і техніки цей процес може зайняти до трьох місяців. Пусконалагоджувальні роботи на першій нитці "Північного потоку - 2", будівництво якої було закінчено на початку літа, почалися 11 червня, про що повідомила компанія. Це означає, що з дня на день вона вже може бути готова до введення в експлуатацію.

"Якщо буде використана технологія так званого сухого передпускового налагодження, тоді цей процес [для першої нитки] може завершитися вже у вересні", - сказала Катя Яфімова, старший науковий співробітник Оксфордського Інституту енергетичних досліджень (Oxford Institute for Energy Studies).

Ця технологія передбачає закачування в труби сухого повітря з метою їх перевірки на наявність протікання. Після цього через труби прокачують азот, щоб видалити весь кисень перед тим, як пускати по них вибухонебезпечний природний газ. Ця технологія дозволяє перевірити труби швидше, ніж традиційний метод - заповнення трубопроводу водою для перевірки на наявність протікання, а потім його висушування.

Аналітик Матеуш Кубяк (Mateusz Kubiak), що спеціалізується на питаннях енергетики, з варшавської консалтингової фірми Esperis скептично ставиться до таких коротких термінів.

Новини за темою: Угода щодо "Північного потоку - 2": Україна завдає удару у відповідь

Він вказав на те, що компанія Baker Hughes, яка займається поставками нафтогазового обладнання, яка повинна була здійснювати передпускову наладку, розірвала контракт з проектом "Північний потік - 2", щоб уникнути американських санкцій, про що йдеться в лютневому звіті Держдепартаменту США про санкції. Точно так само вчинила і Bilfinger, інша компанія, що займається технічним обслуговуванням трубопроводів.

"Ми побачили офіційні повідомлення про те, що все вже почалося, але нам невідомо, хто проводить передпускову наладку і як йде цей процес, - сказав Кубяк. - Після закінчення пусконалагоджувальних робіт потрібно буде пройти остаточний технічний огляд. Тільки після цього може початися експлуатація трубопроводу, зокрема заповнення нитки газом. Тому поставки газу по ньому навряд чи можуть початися в найближчі кілька тижнів".

2. Сертифікація на відповідність вимогам безпеки

"Північний потік - 2" повинен отримати сертифікат безпеки від незалежної і визнаної міжнародним співтовариством організації, перш ніж його можна буде заповнити природним газом. Норвезька компанія DNV GL розірвала зв'язки з "Північним потоком - 2" в січні, щоб уникнути американських санкцій, проте її представники повідомили, що компанія готова відновити роботу, коли це стане можливим.

Представники Nord Stream 2 відмовилися повідомити, послугами якої компанії з сертифікації вони мають намір скористатися і чи веде ця компанія спостереження за ходом пусконалагоджувальних робіт.

У своєму останньому звіті про санкції Держдепартамент США вказує, що в період з травня по серпень жодна компанія не проводила пусконалагоджувальні роботи і не надавала послуг із сертифікації газопроводу.
"Ми продовжуємо вести спостереження за компаніями, які потенційно можуть здійснювати дії, що потрапляють під санкції", проте "ми не коментуємо конфіденційні взаємодії з компаніями", як сказав представник Держдепартаменту США в п'ятницю, 10 вересня.

У серпні республіканці Конгресу США звинуватили адміністрацію Байдена в небажанні вводити санкції проти компаній, що беруть участь в сертифікації "Північного потоку - 2".

"Будь-яка іноземна компанія, яка бере участь у перевірці "Північного потоку - 2", потрапляє під санкції, - сказав сенатор Джеймс Ріш (James Risch) в інтерв'ю виданню Politico. - Адміністрація знає, що це так, і вона повинна вжити рішучих заходів, поки не стало занадто пізно".

3. Дозвіл регулятора

Потім німецький регулятор в галузі енергетики - Федеральне мережеве агентство - повинен буде підтвердити, що "Північний потік - 2", а саме його структура власності та управління, відповідає всім стандартам і вимогам Євросоюзу.

Компанія Nord Stream 2 представила всі документи 11 червня. Процес сертифікації може зайняти до 10 місяців, і в рамках нього у Єврокомісії є право висловити свою думку щодо проекту постанови, перш ніж буде винесено остаточне рішення. Польська енергетична компанія PGNiG вже попросила дозволити їй представити аргументи проти "Північного потоку - 2", а Україна хоче скористатися своїм формальним правом консультуватися з Єврокомісією в ході цього процесу.

Однак Федеральне мережеве агентство теоретично все ж може видати тимчасовий дозвіл, якщо воно вважатиме, що високі ціни на газ і низький рівень запасів в газосховищах загрожує енергетичній безпеці Німеччини напередодні зими.

"Я думаю, цілком можливо, хоча і необов'язково, що Федеральне мережеве агентство видасть тимчасовий дозвіл, де будуть перераховані конкретні умови, які оператору газопроводу необхідно буде виконати, - щоб газ почав надходити по газопроводу ще до того, як ці умови будуть в повній мірі виконані, і паралельно з їх виконанням, - сказала Яфімова. - Є ще одне важливе питання, а саме питання про те, чи спробує Німеччина якимось чином прив'язати сертифікацію "Північного потоку - 2" до виконання "Газпромом  його обіцянки щодо транзиту газу після 2024 року ".

Новини за темою: Чи підірвуть ГТС України після запуску "Північного потоку - 2"?

Ще більш важливе питання - чи захоче німецький регулятор використовувати правильні критерії оцінки. Нещодавно європейський суд ухвалив, що національні закони Німеччини в галузі енергетики не в усьому відповідають правилам Євросоюзу щодо газу, що позбавляє німецького регулятора абсолютної незалежності.

"Зараз німецькі закони повинні інтерпретуватися таким чином, щоб їх виконання не суперечило вимогам, прописаним в Газовій директиві ЄС", - сказав Кім Талус (Kim Talus), директор Центру енергетичного права (Center for Energy Law) при Тулейнському університеті й експерт з європейського енергетичного права.

Компанія Nord Stream 2 зараз намагається отримати через суд звільнення від необхідності відповідати вимогам Газової директиви ЄС на тій підставі, що цей документ незаконно обмежує її права.

Америка Ернандес

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.