Новини » Світ Читать эту новость на русском

Топ-5 танків, які змінили хід історії

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Танк Т-34 nationalinterest.org

Незважаючи на те, що навряд чи поява того чи іншого танка дійсно змінювало хід історії, деякі з них стали своєрідними символами. Вся справа в тому, що в історичній пам'яті певні знаряддя завжди будуть пов'язані з певними конфліктами. Видання пропонує огляд легенд бронетехніки.

Про це пише The National Interest.

Лише найбільші технічні фанати будуть стверджувати, що той чи інший танк змінив хід історії. Є безліч інших факторів - військових, політичних, економічних, соціальних, - якими причини перемог і поразок можна пояснити набагато краще, ніж калібром знаряддя або товщиною броні.

І тим не менш, деякі танки увійшли в історію, але не через свої характеристики, а через те, щó вони символізують. І неважливо, чи були вони найкращими танками за тими суб'єктивними мірками, які визначають слово "кращі". Вся справа в тому, що в історичній пам'яті певні танки завжди будуть пов'язані з певними конфліктами.

Поговорімо про наступні п'ять танків і про їхній вплив на історію.

Британський танк Mark IV

Якщо хочете, можете сміятися над цією кумедною ромбовидною конструкцією, через яку виникає враження, що на танковому заводі їй забули приробити вежу. За нинішніми мірками, броня Mark IV товщиною в півдюйма - це просто жарт. Його озброєння, що складається з невеликої гармати і кулеметів, було дуже слабким, а швидкість в 6,4 кілометра на годину була нижче, ніж у піхотинця.

Британський важкий танк " Марк IV" The History Trust of South Australian, South Australian Government Photo

Але цей танк міг перетнути нейтральну смугу і вижити, а ось піхотинець не міг. Більшу частину Першої світової війни союзницькі армії у кров розбивали собі лоби об німецьку оборону. Кулемети, артилерія і колючий дріт говорили про те, що нова техніка породжує безвихідне становище на полі бою. На такому полі бою наступаючий міг просунутися всього на кілька жалюгідних сотень метрів по просоченій кров'ю землі, скільки б він не довбав своєю артилерією і скільки б людей не пішло в атаку.

Mark IV символізував собою технічний прорив, що дозволяє вийти з цього глухого кута, знищивши кулемети противника і прорвавши дротяні загородження, завдяки чому багатостраждальна "матінка піхота" могла досягти вирішальної переваги. Звичайно, були і більш важливі причини, що змусили імперську Німеччину запросити в 1918 році миру. Її армії знемагали, її цивільне населення голодувало через блокаду союзників, а свіжі американські війська все входили і входили до Франції. До 1918 року армії Антанти стали загальновійськовими і набагато більш вмілими, ніж ті масові армії, які безжально винищували один одного біля Сомми. Проте Mark IV показав, що якщо техніка створює проблеми, то техніка ж може і вирішити їх.

Німецький танк Mark II

Це міф, що у Німеччині в 1940 році було більше танків і що вони були кращі, ніж у англо-французьких армій. Французький важкий танк Char B1 і середній S35 були краще німецьких зразків, а британський важкий танк "Матильда" був невразливий для будь-яких німецьких артилерійських знарядь, окрім 88-міліметрових зенітних установок, які почали поставляти в армію в якості протитанкової зброї.

Німецький танк Mark II Imperial War Museums

Як це не парадоксально, але на початку війни в авангарді нацистських танкових наступів зазвичай ішла бойова машина Mark II (мається на увазі танк Pz.Kpfw. II, - прим. ІноЗМІ). Маючи вагу всього 10 тонн і 20-міліметрову гармату, ця машина була солідною, якщо не сказати видатною конструкцією. Mark II був слабший і менший за деякі танки союзників, але у нього була одна важлива перевага. Його екіпаж складався з двох осіб - командира і навідника, в той час як у французьких танках командир повинен був одночасно керувати машиною і вести стрілянину з танкового знаряддя. Ще важливіше те, що у німецьких танків були радіостанції, а у французьких (і радянських) такого зв'язку не було. Завдяки цьому німці могли вести бій у взаємодії, незважаючи на дим і плутанину на полі бою.

Новини за темою: Найбільш кровожерливі німецькі танкісти Другої світової війни

Такими перевагами не можна пояснити приголомшливі перемоги німців над танковими військами союзників, які в 1940 році повинні були взяти над ними гору. Все пояснюється кращою тактикою, кращою підготовкою і управлінням, а також перевагою в повітрі. Хоча Mark II не був чудовим танком, він виявився досить хорошим для того, щоб умілі командири типу Гудеріана (Heinz Guderian) і Роммеля (Erwin Rommel) зуміли проявити свої вражаючі полководницькі здібності і завоювати Західну Європу.

Радянський танк Т-34

Класичне зображення танка в Голлівуді - це сталевий монстр, що трощить людей як сірники. Але насправді танк працює інакше. Ті танки, які намагаються діяти подібним чином, зазвичай перетворюються на палаючі смолоскипи завдяки вмілим діям самовідданих піхотинців і протитанкових розрахунків.

Радянські танки Т-34 під час атаки на правому березі Дніпра РИА Новости

Але це не дуже втішало німецьких солдатів під час вторгнення в Росію в 1941 році. Німецькі війська звикли змітати на своєму шляху ворожу бронетанкову техніку, а тактико-технічні характеристики старіших радянських машин Т-26 і БТ-7 лише зміцнили їх у цій звичці. Однак німецькі солдати в шоці і жаху спостерігали за тим, як 37- та 50-міліметрові снаряди з їхніх танкових і протитанкових гармат відскакували від товстої броні середнього радянського танка Т-34 і важкого КВ.

У 26-тонного Т-34 товста, розташована під потрібним кутом броня, від якої рикошетять снаряди; потужна гармата калібру 76,2 міліметра, широкі гусениці і дизельний двигун, що дозволяє цій машині пересуватися зі швидкістю майже 50 кілометрів на годину, маневруючи в грязі і не застрягаючи.

Але Т-34 не можна назвати диво-зброєю. Там не було радіозв'язку, а командир екіпажу одночасно був навідником, як у французьких танках. Всі переваги цієї машини не завадили Вермахту влітку і восени 1941 року знищити в західних областях Росії її Т-34, а заодно і значну частину Червоної Армії.

Проте та обставина, що "неповноцінні" слов'яни здатні робити танки, що перевершують всі наявні в німецькому арсеналі системи, стало не тільки ударом по бойовому духу Німеччини в ході однієї з найважливіших військових кампаній за всю її історію. Це стало вказівкою, що Німеччині доведеться вести війну не на життя, а на смерть з противником, котрий могутніший за всіх тих ворогів, з якими вона стикалася раніше.

Американський M4 Sherman

Слово "посередність" навряд чи можна назвати похвалою. Але хоча "Шерман" не був винятковим танком, він довів, що "добре" - це гідний ворог "кращого".

Американський M4 Sherman No 5 Army Film & Photographic Unit

Американський M4 був занадто високим. Його гармата і броня були хороші на момент початку експлуатації машини в 1942 році, проте в кінці війни вони вже поступалися німецьким танкам. Однак ця машина виявилася досить надійною, в США вдалося налагодити її масове виробництво, на відміну від важких танків в Німеччині, вона володіла непоганою вогневою міццю і броньовим захистом. "Непоганий" - це не комплімент, проте танк виявився досить непоганим.

За роки Другої світової війни було побудовано 49 000 танків "Шерман", і вони сформували кістяк танкових військ США, а також Британії, Вільної Франції, Польщі та Австралії. Навіть "совєти" отримали 4000 машин по ленд-лізу, і багато радянських танкових екіпажей віддавали перевагу своїм улюбленим "емчам", тому що вони були зручніше і надійніше, ніж Т-34. "Шермани" проявили себе влітку 1944-го під час прориву союзників у Нормандії, коли вони наступали у Франції такими темпами, що німецькі "тигри" і "пантери" ламалися по дорозі, залишаючись на узбіччях.

Новини за темою: Найбільш кровожерливі німецькі танкісти Другої світової війни

"Шерман" став символом індустріальної танкової війни, кормом для Молоха світової битви, який пожирав танки як цукерки і для якого танки були таким же одноразовим матеріалом, як кулі.

Китайський Type 59

Нічого особливого про Type 59 не скажеш. Це була китайська копія з радянського Т-54, що став першою версією Т-55, який отримав повсюдне поширення.

Танки Тип 59 на параді в Пекіні Official Photographer of the People's Republic of China

Але і у нього теж можуть бути претензії на всесвітню славу. Це танк із площі Тяньаньмень, сталеве уособлення тоталітарної держави, що виступає проти людського прагнення до свободи. Саме він зображений на фотографії 1989 року, що стала іконою, саме танковій колоні Т-59 перегородив шлях самотній китайський громадянин, що збудив свідомість і совість світу.

Цей нічим не примітний продукт танкового проектування кінця 1950-х продовжує свою службу в найрізноманітніших країнах, таких як Бірма, Північна Корея і Пакистан. Але своє місце в історії Т-59 виборов у той короткий момент, коли проти танків повстала людська гідність.

Майкл Пек

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.