Новини » Політика Читать эту новость на русском

Світова боротьба за корисні копалини тільки починається

Єгор Перелигін
Єгор Перелигін

тим. в. о. голови правління АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія"

Гостра нестача природного ресурсу стає найголовнішим драйвером військових і політичних конфліктів YouTube

Корисні копалини і критично важливі природні ресурси - це головні елементи для майбутніх військових конфліктів, геополітичних метаморфоз і нових етапів розвитку людської цивілізації.

Про це пише Єгор Перелигін на своїй сторінці в Facebook.

Вчора пізно ввечері швиденько "пробігся" за останнім флагманським звітом IEA (який якраз вийшов на початку листопада) і звернув увагу на одну тезу. У моїй власній інтерпретації звучить так: основна проблематика роботи з критичними мінералами - це балансування швидкозростаючого світового попиту щодо фізичної можливості вводити нові об'єкти/проекти в промислову експлуатацію. Зелена енергетика, відновлювана енергетика і нові технології вимагають все більшу кількість рідкісних металів і критично важливих мінералів. Ні колективне  виробництво, ні світові ланцюжки поставок (global supply chain) просто не встигають задовольняти попит. Всі бачили, що відбувається з напівпровідниками і автомобілебудуванням зараз?

Щоб ввести один об'єкт (з видобутку і збагачення рідкісних металів/критично-важливих мінералів) в повну промислову експлуатацію, треба повних 5-7 років. Іноді і більше (все залежить від глибини залягання, характеристик породи, схеми видобутку, умов фінансування, команди інженерів і геологів, наявність необхідних технологій, і тд). Це не рахуючи того, що є первинні фази у вигляді scoping study і prefeasibility study, і найголовніша - feasibility study (бажано - bankable), які необхідно пройти паралельно з геологічною розвідкою. Отже, проект рівня greenfield (з нуля) буде запускатися всі 7-9 років насправді. Це при сприятливому інвестиційному середовищі і в нормальному / зрозумілому правовому полі. Я знаю проекти, які вимагали 10-11 років для того, щоб вийти на промисловий видобуток і збагачення.

Новини за темою: Топ-10 тенденцій 2022 року: До чого варто готуватися

Глобальна гірничодобувна індустрія не зможе задовольнити зростаючу динаміку світового попиту при нинішніх темпах розвитку. Більш того, стає вже очевидно, що Європа повністю здала свої позиції в гірському видобутку і первинній переробці, а Сполучені Штати вже давно перейшли до моделі "переробки" і освоєння останніх етапів ланцюжка вартості (value chain) для максимізації економічного ефекту (модель роботи з такою переробкою, де є максимальна додана вартість). Все це сучасні реалії. Таким чином США, і Європа, і Японія стали повністю залежні від азіатських гігантів (місцями від Австралії і деяких південноамериканських країн як Чилі).

Ми маємо на руках дуже цікаву ситуацію. Країни, що представляють західну цивілізацію, просунулися дуже і дуже далеко в технологічному полі, але не змогли сформувати впевнену систему/ланцюжок поставок і ресурсну базу на осяжний, але тим не менш довгостроковий часовий горизонт (до 2050 року наприклад).

Далі - буде тільки складніше... І тут я починаю повертатися до багатьох ключових ідей фантаста Френка Герберта про те, що гостра нестача природного ресурсу стає найголовнішим драйвером не тільки військових і політичних конфліктів, а й плідним грунтом для глибоких соціальних, правових і релігійних змін.

Новини за темою: Топ-десять проривних технологій 2021 року

Чи може Україна зайняти свою нішу в майбутній новій світовій системі видобутку, збагачення і поставок рідкісних металів і критично важливих мінералів? Безумовно, може... Але завжди є "але"... Основні проблеми - у відсутності ефективного довгострокового планування, відсутності довгих грошей і відсутності правильного правового поля.

Світова боротьба за рідкісні метали і критично важливі мінерали тільки починається. Мені б дуже хотілося, щоб ми змогли зайняти міцні позиції, які б нам дали можливість не тільки плисти за течією, а й бути "криголамом" в наступній фазі розвитку світової економіки.

Єгор Перелигін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.