Святий Ґрааль всіх армій світу: Як гіперзвукові ракети змінюють баланс сил

Le Figaro
Le Figaro

Популярна французька щоденна газета новин 

Гіперзвукова крилата ракета X-51A Waverider CC0 / Public Domain

Поява у Росії гіперзвукових ракет "Авангард" і "Циркон" стала шоком для Заходу. Величезні швидкості цих ракет дозволяють Росії стримати навіть агресора, який сильно перевершує її.

Про це пише Le Figaro.

Ця технологія являє собою Святий Ґрааль для всіх армій, точно так само, як штучний інтелект або лазерна зброя.

Уявіть собі ракету, здатну досягти будь-якої точки світу за годину, переміщатися в нижніх шарах атмосфери, щоб вислизнути від радарів і лавірувати в кінці свого польоту між системами протиракетної оборони й обійти їх... "Гіпершвидкість", або здатність літати зі швидкістю, яка більш ніж в шість разів перевищує швидкість звуку, навіть в 20 разів і більше, порушить військовий баланс. Подібно до штучного інтелекту або лазерної зброї, ця підривна технологія є частиною військового Ґрааля. Всі армії мріють першими оволодіти нею. Або, принаймні, переконати в цьому.

Після Північної Кореї, яка стверджує, що провела випробування гіперзвукової ракети в кінці вересня, Росія провела два випробувальних запуски своєї гіперзвукової крилатої ракети "Циркон" на початку жовтня з борту зануреного підводного човна. Що стосується гіпершвидкості, Москва залишається на крок попереду своїх конкурентів, а з 2019 року Кремль рекламує гіперзвуковий планер апарат "Авангард" як "суперзброю", здатну вражати ціль зі швидкістю 27 Махів.

Новини за темою: Як Росія випробувала таємну ядерну ракету на тлі навчань НАТО у Чорному морі

Зі свого боку, Сполучені Штати хочуть надолужити згаяне і розробляють одночасно кілька проектів: C-HGB, ARRW і HAWC. 27 вересня Управління перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (Darpa) оголосило, що був проведений випробувальний політ системи HAWC: ракета може бути скинута з літака до того, як буде запущений реактивний двигун, зі швидкістю більш ніж 5 Махів.

Різні технологічні можливості

Всі армії, які мають намір впливати на хід подій у світі, приступили до розробки гіперзвукових технологій, деякі ведуть цю роботу більше ніж 10 років. У Китаї також є надзвукова крилата ракета DF-100 і гіперзвуковий планер DF-17. Будівництво аеродинамічного тунелю JF-22, найбільшого в світі, який здатний імітувати польоти на швидкості 30 Махів, має бути завершено в наступному році. У найближчі тижні у Франції має відбутися демонстраційний політ гіперзвукового планера V-MAX, розроблений компанією ArianeGroup. Ізраїль, Індія або Японія також проводять аналогічні дослідження.

За оголошеннями, які роблять фурор, ховаються різні технологічні можливості. Потрібно розрізняти гіперзвукові планери і надзвукові крилаті ракети. Перші запускаються балістичними ракетами, а потім скидаються, щоб рикошетити атмосферні шари. Надзвукові крилаті ракети приводяться в рух реактивним двигуном після досягнення мінімальної початкової швидкості. Обидва типи зброї повинні допускати маневрене наближення, на відміну від традиційної балістичної ракети, яка досягає своєї мети по заданій траєкторії. Ці характеристики мають більше значення, ніж швидкість: "гіпершвидкість" не продуктивна під час всього польоту. Гіпершвидкість може характеризувати звичайні або ядерні ракети.

"Зміцнення стримування"

"Питання в тому, як зупинити надшвидкісну ракету", - говорить старший офіцер нашої армії, який побажав залишитися невідомим. Гіпершвидкість створює нові проблеми для захисних систем і для процесів управління і прийняття рішень, які також необхідно прискорити. Саме для того, щоб протистояти американським протиракетним системам, Росія приступила до розробки таких технологій. У Китаї працюють над доступністю високо захищених стратегічних цілей. Гіпершвидкісним ракетам також приписують здатність знищувати авіаносці. "Але потрапити по рухомій меті не так і просто", - підсумовує наш офіцер.

Новини за темою: Росія підніме з дна моря радіоактивні "бомби уповільненої дії"

Досі не доведено, наскільки ефективна ця зброя. Але в умовах невизначеності армійські штаби ведуть підготовку. У Європі Франція "очолює проект протиракетної оборони Twister, заснований на космічному компоненті попередження і можливості ендоатмосферного перехоплення".

Питання про гіперзвукову протиракетну оборону стає ще більш гострим, коли мова йде про ядерну гонку. Але, як це не парадоксально, надшвидкість може "посилити стримування", вважає один високопоставлений військовий. Така непередбачувана зброя може виявитися небезпечною для того, хто нею володіє: ризик непорозуміння і ядерного удару у відповідь зростає в міру того, як скорочується час для роздумів. Володарі ядерної зброї не будуть мотивовані її застосовувати.

"Було б неправильно бачити в поширенні гіперзвукових систем початок "гіпервійни", здійснюваної тільки на високих швидкостях", - попереджає дослідник Джозеф Хенротін в коментарі про надзвукову зброю, опублікованому французьким Інститутом міжнародних відносин (Ifri) в червні. "На характер майбутніх військових операцій, безсумнівно, вплинуть системи, які посилюють раптовість, жорстко обмежують цикли прийняття рішень, розмиваючи уявлення і збільшуючи свободу дій держав", - пише він. Доведеться міняти сприйняття війни.

Ніколя Барот

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.