Суперечка за мегагреблю на річці Ніл: Чи буде війна між Суданом та Ефіопією?

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Ефіопська гребля Хідасе ("Відродження") Фото з відкритих джерел

Уряд Ефіопії повідомив інші країни про початок другого етапу заповнення водосховища величезної греблі на річці Ніл. Це викликало протести з боку урядів Судану та Єгипту, що розцінили цей крок як ворожий і звернулися до Ради Безпеки ООН.

Про це пише Ілія Куса у Telegram-каналі "UIF".

Водосховище греблі "Відродження" - одне з найбільших у світі. Воно займає площу понад 1500 кв. км. На думку суданських і єгипетських урядів, заповнення водосховища без попередньої угоди про розподілення водних ресурсів Нілу призведе до нестачі води, що вдарить по сільському господарству обох країн, у якому задіяні мільйони людей.

Утім, ефіопська влада відмовляється йти на поступки Судану та Єгипту і не погоджується із тими пропозиціями, які їм висували. У Раді Безпеки ООН більшість країн зайняли бік офіційних Хартума і Каїра, тоді як Ефіопію закликали відновити переговори та знайти оптимальний компроміс, поки ця справа не дійшла до збройного зіткнення.

Єгипет і Судан кілька разів натякали, що можуть застосувати силу, називаючи греблю "екзистенційною загрозою" для своєї економіки та продовольчої безпеки. Зі свого боку, Ефіопія вважає проект греблі, який їй коштував $ 4,2 млрд, головним у своїй енергетичній політиці.

Новини за темою: Порохові бочки Третьої світової: Шість вогнищ глобальної війни

Виробляючи 5000 мегават електроенергії, вона здатна забезпечити світлом більшу частину населення і вирішити тривалі проблеми країни із дефіцитом електроенергії.

Заповнення водосховища загострює конфлікт між Ефіопією і, насамперед, Суданом, який першим відчуває на собі наслідки.
Навряд чи між країнами спалахне збройний конфлікт у найближчі місяці, але ризик війни у перспективі 6-12 місяців доволі високий.

Якщо інші держави-посередники (США, країни Африканського Союзу, ЄС) проваляться, а в Судані знову, як у 2020 році, почнуться віялові відключення електроенергії через нестачу води, зіткнення з Ефіопією може стати єдиним шляхом для Хартума хоча б якось змінити статус-кво і схилити Аддіс-Абебу до поступок.

До того ж нещодавній спалах громадянської війни в Ефіопії у північному регіоні Тиграй дестабілізував неспокійний судансько-ефіопський кордон, де між країнами ще й існують територіальні суперечки.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.