Субмарина, що викликала страх в НАТО: Підводна диво-зброя СРСР часів холодної війни

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Радянський атомний підводний човен " Щука" wikipedia.org

У перші два десятиліття холодної війни Сполучені Штати мали значну перевагу в області технологій, пов'язаних зі створенням підводних човнів. Радянські підводні човни відставали від західних, зокрема, в тому, що стосується малопомітності і надійності. Тоді "Совєти" вирішили створити комбінацію з грубої сили і виключно ризикованих високих технологій.

Про це пише The National Interest.

Радянський Союз почав холодну війну, значно відстаючи від Сполучених Штатів в області технологій, пов'язаних з будівництвом підводних човнів. В кінці Другої світової війни "Совєти" отримали в своє розпорядження кілька найбільш сучасних німецьких субмарин, проте Сполучені Штати накопичили значний досвід в області підводних човнів, а також боротьби з ними в ході війни в Тихому океані і війни в Атлантиці. З урахуванням інших технологічних переваг, Сполучені Штати в перші два десятиліття холодної війни мали значну перевагу в області технологій, пов'язаних зі створенням підводних човнів (особливо ядерних).

Радянські підводні човни відставали від західних, зокрема, в тому, що стосується малопомітності і надійності. Після завершення будівництва деякої кількості перших моделей, "Совєти" вирішили створити комбінацію з грубої сили і виключно ризикованих високих технологій.

Пов'язана з грубою силою частина означала будівництво підводного човна, здатного пересуватися швидше і занурюватися глибше, ніж будь-який західний підводний човен. Що стосується частини, пов'язаної з високими технологіями, то мова йшла про інноваційний дизайн корпусу, дизайн реактора і використання нових матеріалів. Результатом цієї роботи став проєкт 705 "Ліра" (в НАТО цей тип підводних човнів отримав назву "Alfa"), і підводні човни цього класу Захід розглядав як серйозну, хоча і нетривалу, загрозу для свого панівного становища під водою.

Новини за темою: Субмарина "Сівулф" ВМС США ясно дала зрозуміти Москві, де її місце

Вихідна точка

За допомогою підводних човнів класу "Ліра" "Совєти" мали намір досягти двох цілей. По-перше, вони хотіли виробляти зброю, здатну змінити характер війни на морі в Північній Атлантиці і в Арктиці, зброю, яка могла б загрожувати перевазі в надводних кораблях військово-морського флоту країн НАТО. На відміну від своїх західних колег, які віддавали перевагу багатоцільовим платформам, радянські підводні човни були призначені для виконання однієї місії-високошвидкісного "перехоплення" надводних ескадр НАТО, особливо авіаносних ударних з'єднань.

Силует радянського ПЧАТ проєкту 705/705К "Ліра" wikipedia.org

По-друге, запустити процес технологічного розвитку і виробляти інновації, які могли бути використані при будівництві наступних типів підводних човнів, хоча і не відразу. Побічна третя мета полягала в тому, щоб змусити НАТО витратити гроші і час на адаптацію до тієї загрози, яку будуть являти собою "Ліри".

Підводні човни класу "Ліра" відповідали другому критерію. Грунтуючись на проміжній моделі (підводні човни проєкту К-162 — "Papa" за класифікацією НАТО — з крилатими ракетами на борту), "Ліри" мали титановий корпус для того, щоб отримати якості, необхідні для високих швидкостей і екстремальних глибин. Для того щоб команда підводного човна була нечисленною, на "Лірах" використовувалися сучасні способи автоматизації основних систем управління, і подібне рішення посилювало швидкість бойового реагування команди, хоча в результаті ремонтні роботи та обслуговування в морі ставало виключно складним.

Новини за темою: Засекречена російська субмарина, яка може змінити характер підводної війни

Для досягнення високої швидкості "Альфи" використовувався дивовижний інноваційний тип швидкого реактора з рідкометалічним теплоносієм (сплав свинцю). Це дозволяло отримати величезну кількість потужності в компактному просторі. Однак подібний варіант створював значні проблеми в обслуговуванні, і лише деякі з них могли бути вирішені командою у відкритому морі. Насправді, навіть в портах "Совєти" відчували складнощі з тим, щоб підтримувати "Альфи" в робочому стані.

Основні характеристики

"Ліри" були здатні робити такі речі, які не могли повторити підводні човни інших класів (за винятком субмарин К-222) і не можуть цього зробити досі. Після занурення вони були здатні рухатися зі швидкістю 41 вузол (і могли досягти цієї швидкості з вражаючим прискоренням). Глибина їх занурення доходила до 700 метрів, тобто вони могли занурюватися на значно більшу глибину, ніж підводні човни НАТО того часу, а також сучасні.

Швидкість руху і глибина занурення "Ліри" дозволяли їй ухилятися від більшості існуючих на той час торпед НАТО, хоча в бойових умовах подібні можливості ускладнювали вихід на позицію атаки. Крім того, через свій невеликий розмір "Ліри" мали на своєму борту менший арсенал озброєнь, ніж більшість інших радянських човнів - в різних поєднаннях це був набір з 18 або 21 торпеди і крилатих ракет. Тим не менш, подібний арсенал дозволяв завдати серйозної шкоди морському угрупованню НАТО, у якого не було засобів для ефективної відповіді.

"Ліри" не були дуже тихими, особливо коли вони набирали високу швидкість. Однак здатність занурюватися на велику глибину наділяла їх деякими якостями малопомітності, які перебували в залежності від стану океану. Більш важливим є те, що вони мали високу швидкість і занурювалися на більшу глибину, ніж існуючі субмарини НАТО, що ускладнювало їх виявлення і знищення.

Реакція

Як було у випадку з МіГ-25 і з іншими радянськими видами "суперзброї", в НАТО дуже серйозно ставилися до загроз з боку "Ліри". Існуючі в той час торпеди та інші види протичовнової зброї зіткнулися б зі складнощами в спробі перехопити "Ліру", або змушені були б зануритися досить глибоко для того, щоб їх знищити. Можливо, мала місце справжня паніка, або загроза з боку "Лір" була просто використана для стимулювання інновацій та фінансування, але, в будь-якому випадку, американські військово-морські сили і британський Королівський військово-морський флот почали реалізовувати термінові програми з розробки датчиків для виявлення "Лір", а також озброєнь, здатних їх знищити.

Новини за темою: Радянський "супертанк" Т-95 міг би стати легендою, перевершивши всі сучасні машини НАТО

Результатом цих зусиль стала поява деяких видів зброї, в тому числі торпеди Mark 48 ADCAP, яка, за наявними даними, здатна рухатися зі швидкістю 63 вузла. Королівський військово-морський флот розробив схожу торпеду, що отримала назву "Spearfish" (Меч-риба). Сполучені Штати також почали розробляти надзвукову ракетну систему, яка повинна була доставити торпеду або глибинний ядерний заряд на відстань до сотні миль. Сполучені Штати припинили роботи за програмою Sea Lance (Морський спис) в кінці холодної війни, тобто приблизно в той же час, коли підводні човни класу "Ліра" були зняті з озброєння.

Проблема

СРСР заплатив високу ціну за подібні показники. Отримавші прізвисько "Золоті рибки", підводні човни "Ліра" стали обтяжливими навіть для значного радянського бюджету, передбаченого для будівництва та експлуатації підводного флоту. Крім того, ці човни, в цілому, виявилися ненадійними в експлуатації і вимагали дорогих і складних робіт з обслуговування. У радянських портах часто не вистачало підготовлених кадрів і обладнання, необхідних для підтримки "Лір" в робочому стані. На відміну від більшості своїх проєктів часів холодної війни, СРСР побудував всього сім підводних човнів класу "Ліра", і при цьому одна з них була, скоріше, прототипом, ніж готовим до використання зразком. Цей перший підводний човен був утилізований в 1974 році після того, як була підтверджена правильність запропонованої концепції.

Наприкінці холодної війни Російська Федерація насилу намагалася впоратися з величезним оборонним бюджетом Радянського Союзу. Такі наддорогі кораблі як "Ліра" просто не увійшли до числа фінансованих проєктів, і, крім того, ці човни не взяли участь у значній кількості операцій, достатніх для того, щоб виправдати їх зміст. Тому Російська Федерація відразу після закінчення холодної війни відмовилася від їх експлуатації. До середини 1990-х років всі човни цього класу були виведені зі складу флоту і утилізовані.

Спадщина

Проте поради багато чому навчилися в процесі експлуатації "Лір", і вони прийшли до важливого висновку про те, що комбінація цілої серії інноваційних технологій часто призводить до того, що корабель виходить ненадійним. Підводні човни класу "Барракуда" ("Sierra" за позначенням НАТО) запозичили деякі характеристики "Лір", в тому числі титановий корпус, проте показники були знижені до того рівня, який робив роботи з ремонту та обслуговування більш простими. "Барракуди" були значно менш гучними, ніж "Ліри", і вони були здатні проводити більш різноманітні операції. На ударних підводних човнах класу "Щука" ("Akula" за позначенням НАТО) використовувалися багато варіантів автоматизації, вперше застосовані на "Лірах", що дозволяло мати на борту відносно невеликий екіпаж, враховуючи їх розміри.

Новини за темою: Військовий спадок СРСР: П'ять найбільш грізних видів озброєнь

В останні роки з'явилися різні повідомлення про те, що Росія, можливо, намагається відродити деякі характеристики "Ліри" на новому класі підводних човнів, і при цьому будуть використовуватися нові технології для вирішення тих проблем, які виникали в процесі їх експлуатації. Як і у випадку з "Щуками", деякі технічні нововведення, розроблені для "Лір", використовувалися при будівництві багатофункціональних човнів проєкту "Ясен", але це зовсім інші підводні кораблі. Новий клас менших по водотоннажності підводних човнів може стати доповненням до більш великих і дорогих "Ясенів", і вони будуть виконувати ті ж функції "перехоплювачів", що і "Ліри".

Однак Росія формулює велику кількість планів з розробки та будівництва унікальних видів озброєнь, і багато з них вельми вражаюче виглядають на папері. Чи буде коли-небудь спадкоємиця "Ліри" прийнята на озброєння (особливо з параметрами, порівнянними з початковим класом) — це питання залишається відкритим. Російська промисловість з виробництва підводних човнів уникла серйозних наслідків від колапсу Радянського Союзу, і вона опинилася в здоровішому стані, ніж більша частина суднобудівної промисловості, однак, продовжує залишатися значно меншою за розміром, якщо порівнювати з піком холодної війни.

Більш того, російський оборонний бюджет продовжує перебувати під тиском через російської економіки, яка стискається. СРСР і Росія зробили проєкт "Ліра" пріоритетним ще до закінчення холодної війни, а човен зі схожими характеристиками (і, ймовірно, схожою ціною, принаймні, на початковому етапі) буде змушений змагатися з іншими, значно важливішими оборонними пріоритетами.

Роберт Фарлі

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.