Стратегічне партнерство Києва і Вашингтона: Про що йде мова в документі Держдепу США

Денис Москалик
Денис Москалик

Координатор напрямку міжнародної політики в центрі політичних студій "Доктрина"

Джо Байден і Тоні Блінкен Reuters

Напередодні візиту держсекретаря Блінкена до України Державний департамент опублікував довідку щодо стратегічного партнерства між Україною та Сполученими Штатами.

Про це пише Денис Москалик на своїй сторінці в Facebook.

Стратегічне партнерство України та США

В ній зосереджувалася увага на основних питаннях даного формату двосторонніх відносин у світлі порядку денного візиту держсекретаря до Києва.

Документ Державного департаменту акцентує увагу на кількох питаннях, що є основою стратегічного партнерства між Україною та Штатами: підтримка суверенітету та територіальної цілісності України, прогрес реформ в Україні, розвиток демократичних інституцій України, забезпечення економічного процвітання та євроатлантичного майбутнього.

Опис стратегічного партнерства ділиться на чотири основні напрямки: власне американсько-українські відносини, російська агресія в Україні, українські реформи та американська допомога.

В частині щодо загального опису двосторонніх відносин Державний департамент декларує, що США рішуче підтримують зусилля України щодо досягнення її євроатлантичних прагнень та побудови процвітаючого, безпечного та демократичного майбутнього для всіх українців.

Новини за темою: Важлива частина візиту Блінкена і Нуланд до України

Найбільше уваги в контексті стратегічного партнерства між Україною та Сполученими Штатами присвячено саме проблемі російської агресії в Україні. В чотирьох пунктах тут викладені основні позиції Штатів щодо цього питання в контексті візиту Блінкена.

В першу чергу зазначається, що США глибоко стурбовані нинішніми агресивними діями та риторикою Росії, спрямованими проти України, що включає посилення присутності російських військ в окупованому Криму та навколо кордонів України. США продовжують уважно стежити за ситуацією та координувати взаємодію по цьому питанню з українським керівництвом, союзниками по НАТО та партнерами. Окремо відзначається, що Державний департамент вітає Україну за її постійну стриманість, а під час переговорів з Москвою чітко постійно заявляє, що Росії потрібно утримуватися від ескалації.

Окремо Державний департамент акцентує увагу на своїй позиції по окупованих територіях. Крим і Донбас — це Україна. Декларується, що Сполучені Штати не визнають і ніколи не визнають анексію Росією Кримського півострова. Сполучені Штати закликають Росію повернути Україні повний контроль над півостровом. Щодо Донбасу — Росія повинна виконувати свої зобов'язання згідно з Мінськими домовленостями та сумлінно працювати над припиненням конфлікту на сході України та відновленням українського суверенітету на цих територіях.

Окремим пунктом йдуть заяви щодо необхідності реформ в Україні. Вказується на те, що розбудова дієвих інституцій та забезпечення підзвітного управління як у державних установах, так і в корпоративному секторі є запорукою досягнення Україною її євроатлантичних прагнень та побудови процвітаючого, безпечного та демократичного майбутнього. Сполучені Штати підтримують Україну, оскільки вона продовжує боротися з корупцією, розвивати верховенство права і судову реформу.

Останнім пунктом опису стратегічного партнерства є допомога США для України. З 2014 року Сполучені Штати надали Україні допомогу на загальну суму понад 4,6 мільярда доларів, включаючи допомогу в галузі безпеки. Крім того, було надано три гарантії суверенних позик на 1 мільярд доларів.

Крім того, США надали допомогу, пов’язану з подоланням наслідків пандемії COVID-19, на суму понад 49 мільйонів доларів, включно з фінансуванням, спрямованим на охорону здоров’я та гуманітарні потреби. З 2014 року Сполучені Штати внесли понад 306 мільйонів доларів у гуманітарні організації на підтримку допомоги вимушеним переселенцям або іншим постраждалим від агресивних дій Росії на сході України та в Криму.

В цілому документ Державного департаменту щодо стратегічного партнерства України та США демонструє збереження загальної стабільності у відносинах між країнами. Сполучені Штати висловлюють свою сталу підтримку національній безпеці та територіальній цілісності України, надають фінансову допомогу, акцентують на необхідності уникнення ескалації насильства, а натомість вимагають реформ, насамперед в сфері судочинства та верховенства права, державного та корпоративного управління, а також боротьби з корупцією. При цьому саме останнє визначається не просто як декларативний додаток до партнерства, але саме як умова подальшої підтримки України з боку США.

Денис Москалик

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.