Стопами Лукашенка, або Який шлях обере Зеленський

Ігар Тишкевіч
Ігар Тишкевіч

Експерт Українського інституту майбутнього

Інавгурація шостого президента України Володимира Зеленського, 20 травня 2019 року president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський уперше за свою каденцію отримав ситуацію, при якій має важелі впливу на практично всі процеси в країні.

Про це пише Ігар Тишкевич на своїй сторінці в Facebook.

Відставка Разумкова або вибір Зеленського на 2022 рік

Фундамент ситуації, що склалася, - турборежим РНБО 2021 року, який відновив рейтинги і підняв показники легітимності прийнятих президентом рішень. І, як другий результат, вивів у стан очікування основних політичних противників президента.

Рішення РНБО, природно, не можна сприймати як постійний і працюючий механізм. Це, швидше, заплатки на системі, які почнуть "відвалюватися" вже в 2022 році. Але поки вони працюють і створюють фундамент посилення президента - безпечні показники рейтингів і легітимність. Та легітимність не завжди тотожна поняттю "легальність" (законність). І твоя легітимність, легітимність твоїх рішень не завжди сприяє роботі зі створення системи, побудованої на принципах стримувань і противаг. Тобто тому, що називається демократією. Адже за наявності підтримки можна вибудовувати як рівносильні незалежні інституції влади, що взаємодіють на рівних, так і вертикально орієнтовану систему. До речі, улюблене Олександром Лукашенком слово "вертикаль влади" в останні місяці дуже часто звучить від людей з близького оточення Зеленського.

Президент сьогодні домігся максимальної керованості системи (можливої на даному етапі). І далі він отримує можливість діяти і можливість вибору.

Новини за темою: "За що голосують – поняття не мають": "Страна" дізналася механізм прийняття рішень щодо санкцій РНБО

Повторю тезу, яку озвучив на початку тексту, - сьогодні ще не катастрофа. Все залежить від вибору, який зробить президент. А варіанти у нього два.

1. Вибудовувати інституційно потужну систему державної влади. З одного боку це прийняття цілого пакету законів, що стосуються системи управління, вибудовування відносин центру і регіонів, реалізації реформ в економіці, завершення нарешті трансформації судової системи. Таким чином, парламент демонструє напрямок розвитку країни (законопроектами). Далі слово знову за президентом і його оточенням. Для практичної реалізації законодавчих норм потрібні люди. І тут доведеться міняти систему пріоритетів у кадровій роботі. Тобто слово "свої" змушене буде відійти як мінімум на четверте місце після слів "компетентний", "здатний" (навчаний),"самостійний".

Для реалізації такого плану необхідний мінімум є - керованість. Далі необхідна критична кількість просто розумних людей в ядрі групи, що приймає рішення, і політична воля. Якщо одного з двох параметрів не вистачає, тоді можливий другий варіант.

2. Стопами Олександра Лукашенка. Але не сьогоднішнього, і навіть не зразка 2014 року. Це, нехай за скороченою програмою, але починаючи від Лукашенка-1995. Дійсно, дуже багато в Україні нагадує процеси в Білорусі того періоду. Президент із величезним кредитом довіри і високими показниками легітимності на тлі кадрового голоду і скепсису ключових груп білоруських еліт. 1994-1996 рік зайняв процес отримання повного контролю над процесами в країні. Лукашенко витратив два роки. Треба відзначити, що той же процес у Зеленського зайняв період із грудня 2020 по вересень 2021 року. Швидше. І там, і там система вибудовувалася на основі "латочок". У Білорусі - укази президента, в Україні - рішення РНБО. Далі та ж вилка вибору: або вибудовувати працездатну систему і вирішувати проблему кадрового голоду. Або вибудовувати вертикаль власної влади, ставлячи не завжди на "розумних", але в 100% випадків на слухняних.

Новини за темою: Сергій Годний: Зняття Разумкова свідчить про те, що на Банковій будують суперпрезидентську республіку

Яким шляхом піде Зеленський - покаже найближчий час. У президента України для того, щоб зробити вибір, є від 4 до 10 місяців - після цього терміну "заплатки на системі" у вигляді рішень РНБО перестануть працювати, а спроби прийняти нові будуть викликати посмішку співчуття у зацікавлених груп і у населення.

Ознакою першого варіанту буде поява самостійних і самодостатніх людей у владі. Наприклад, на місце спікера може прийти навіть менш "слухняний" політик, ніж Разумков.

Що може стати ознакою вибору варіанту "Лукашенко 2.0"? Відповідь на це питання в слові "легітимність" - будь-які спроби штучно підняти цей показник. Публічна війна з вітряками, коли президент "бере на контроль" реалізацію програм, до яких за законом не має ніякого відношення. Або будь-яка красива електоральна кампанія. Можна не вибори, а, наприклад, референдум, де як мінімум одне питання буде "приємне" для виборця і дасть результат, який можна інтерпретувати як "підтримку президента". До речі, це в Білорусі теж було. 1995 і 1996 роки.

Ігар Тишкевич

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.