Шлюбний договір: Все, що потрібно знати

Адвокат Права
Адвокат Права

Юридичний Telegram-канал

В Україні шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, особисті відносини між ними та дітьми Фото з відкритих джерел

Маєте намір одружитися, але хочете встановити певні майнові права та обов’язки? Тоді вам потрібно укласти шлюбний договір. Що це та які умови можна включити до контракту?

Про це пише Telegram-канал "Адвокат Права".

А ви "за" чи "проти" шлюбного договору?

Сімейний кодекс України встановлює, що шлюбний договір – це цивільна угода між повнолітнім чоловіком і жінкою, яка визначає їхні насамперед майнові права та обов’язки. Тобто цей договір є угодою про вирішення спірних питань майбутнього життя сім’ї.

У Сімейному кодексі немає вимог щодо обов’язкових умов, які має містити шлюбний договір. Виходячи з цього, всі умови в шлюбному договорі визначають на розсуд сторін. Однак слід пам’ятати, що в Україні, на відміну від інших країн, шлюбний договір не може врегульовувати особисті відносини подружжя, особисті відносини між ними та дітьми. До шлюбного договору можна включити такі умови, як:

  • правовий режим майна, яке отримало подружжям як весільний подарунок;
  • умови утримання та ремонту спільного і роздільного майна;
  • способи і ступінь участі у фінансових надходженнях один одного, кількість грошей, які кожен вносить на загальний рахунок;
  • порядок розподілу майна в разі розлучення, порядок користування спільним або особистим майном;
  • обов’язкове виселення того з подружжя, хто в’їхав до квартири іншого, у разі розлучення;
  • зобов’язання щодо виплати аліментів одним членом подружжя іншому незалежно від працездатності та матеріального становища останнього;
  • припинення права на аліменти через отримання останнім майнової компенсації тощо.

Новини за темою: І сома зловити, і з сім’єю відпочити: Топ місць України для риболовлі і туризму

Проте у шлюбному контракті заборонено ставити будь-кого із подружжя у невигідне матеріальне становище, порушувати або обмежувати права дитини, чоловіка або дружини, які встановлені Сімейним кодексом, а також включати положення про зміну умов договору.

Шлюбний договір укладають у письмовій формі, він бути посвідчений нотаріусом. Його можна укладати як до реєстрації законного шлюбу, так і у шлюбі. У першому випадку угода набуває чинності в момент реєстрації шлюбу, а у другому – в момент юридичного посвідчення. Якщо шлюбний договір хоче укласти неповнолітня особа, вона повинна отримати письмову, завірену нотаріусом, згоду батьків або опікунів.

Однак, з огляду на вразливість української душі, часто шлюбний контракт сприймають як репетицію розлучення. Саме цим пояснюється незначна поширеність цього правового акта на території України. Тому вибір про укладення чи неукладення шлюбного договору залишається виключно за подружжям. Варто пам’ятати, що хоч шлюби укладають на небесах, майнові відносини сім’ї – земні.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.