Секрети довголіття: Сім способів сповільнити старіння мозку

Svenska Dagbladet
Svenska Dagbladet

Ранкова газета у Швеції, видається в Стокгольмі

Рівень вмісту заліза в крові значно впливає на здоров'я організму людини РІА Новини, Катерина Чеснокова

Вчені довели, що на швидкість старіння мозку впливає не тільки генетика, а й спосіб життя. Як віддалити старість?

Про це пише Svenska Dagbladet.

Спосіб життя може впливати на швидкість старіння мозку. Якщо ви переглянете його, внісши незначні зміни у своє повсякденне життя, можливо, здоров'я вашого мозку значно покращиться. І почати ці зміни ніколи не пізно.

Нервові клітини головного мозку постійно оновлюються, але у процесі старіння деякі ділянки нашого мозку зменшуються, і це позначається на пам'яті, гостроті сприйняття, здатності до навчання та уважності. Процес старіння починається задовго до того, як ми самі починаємо почуватися старими.

"Робоча пам'ять і швидкість мислення погіршуються досить рано. 40-річна людина вже не може перевершити в цьому своїх дітей", - говорить Магнус Ліндвалль (Magnus Lindwall), професор психології здоров'я в Гетеборзькому університеті.

Швидкість цього процесу є індивідуальною, але роль відіграють і гени, і навколишнє середовище. На спадковість ми вплинути не можемо, а ось спосіб життя ми багато в чому визначаємо самі. Звичайно, краще набути корисних звичок раніше, але взагалі-то зробити це ніколи не пізно.

Новини за темою: Секрети довголіття: Вчені знайшли спосіб заблокувати ген, що відповідає за старіння

"Чим старше ми стаємо, тим більше наша поведінка впливає на мозок. Зазвичай говорять про три види стимуляції, які корисні для мозку: фізична стимуляція, когнітивна стимуляція та соціальна стимуляція", - говорить Ліндвалль.

Під враженням, зокрема від статті Джеймса Гудвіна (James Goodwin) в New Scientist, перелічимо сім основних методів, які слід застосовувати щодня, щоб забезпечити мозку найкращі умови.

1. Рухатися

Сьогодні є безліч доказів, що фізична активність корисна для мозку.

"Тренування допомагають створити кращі умови для утворення в мозку нових нервових клітин. Недавнє дослідження свідчить, що будь-яка фізична активність корисна для мозку, в тому числі силові тренування", - повідомляє Магнус Ліндвалль.

Сидячий спосіб життя посилює і примножує запальні процеси в організмі, а це позначається і на виникненні нових клітин мозку. Також він підвищує ризик розвитку деменції. Згідно з дослідженнями, в 13% випадків пасивний спосіб життя пацієнта стає однією з причин хвороби Альцгеймера.
Шведське дослідження серед людей віком 60 років показує, що у тих, хто займається досить інтенсивною фізичною активністю, краще виробляється дофамін, а це добре для пам'яті та мотивації.

"А на мозок деяких людей фізична активність впливає особливо сильно - більше, ніж на інших", - додає Магнус Ліндвалль.

2. Сон у пріоритеті

Хороший сон відмінно позначиться на здоров'ї мозку. Намагайтеся спати не менше ніж сім годин на добу. Якщо у віці 50-60 років регулярно спати по шість годин і менше, підвищується ризик розвитку деменції, свідчить дослідження, опубліковане в 2021 році в науковому журналі Nature Communications.

3. Урізноманітніть раціон та їжте більше овочів і зелені

На роботу нервових клітин і здатність мозку створювати нові клітини впливає також наш раціон.

Новини за темою: "Ми є те, що ми їмо": Продукти з найбільшим і найменшим вмістом пестицидів

"Є раціон, який є корисним взагалі для всіх клітин організму, в тому числі нервових. Він включає багато овочів, ягід, фруктів, бобових, горіхів, цитрусових, оливкової олії та риби", - говорить професор Каролінського інституту Май-Лис Хеленніус (Mai-Lis Hellénius). Вона спеціалізується на профілактиці серцево-судинних захворювань і вивчає вплив способу життя на стан здоров'я.

У разі надлишку тваринних жирів і білків складніше отримати достатню кількість поліненасичених жирних кислот, які є життєво важливими для мозку. Щонайменше 1% калорій має надходити до організму з омега-3, а це 2,5-3 г на день.

4. Уникайте зайвої ваги

Відомо, що існує зв'язок між зайвою вагою і погіршенням когнітивних здібностей. Популярний метод схуднення - періодичне (інтервальне) голодування, наприклад, у режимі 5:2. На прикладі тварин ми бачимо, що періодичне голодування впливає на білки в мозку, які є важливими для утворення нових нервових клітин.

Але поки що недостатньо наукових даних, щоб сказати, як періодичне голодування впливає на процес старіння мозку людини, говорить Май-Лис Хелленіус.

"Зараз людина, як правило, витрачає так мало енергії, що для схуднення часто недостатньо просто менше їсти. До того ж є ризик, що ми недоотримаємо якісь життєво важливі поживні речовини", - пояснює вона.

5. Подбайте про корисну мікрофлору кишечнику

Кишечник іноді називають "другим мозком". Між мозком і черевною порожниною через блукаючий нерв постійно підтримується зв'язок в обох напрямах. Дослідження показують, що 90% гормону серотоніну, який дуже важливий для психічного здоров'я, виробляється в кишечнику, і лише 10% - у мозку.

Новини за темою: Шість продуктів, які зміцнять імунітет і уповільнять старіння

Якщо мікрофлора кишечнику багата різними бактеріями, особливо корисними, - це, напевне, корисно і для мозку. Проблема в тому, що ми харчуємося дуже одноманітно і вживаємо занадто мало клітковини порівняно з більш ранніми періодами в історії людства.
У 2019 році в Данії проаналізували скам'янілу слину людини віком 5 700 років та виявили, що відтоді ми втратили мільйони корисних бактерій.

6. Підтримуйте добрі відносини

На здоров'я мозку позитивно впливає хороше психологічне самопочуття. Коли у нас добрі відносини з близькими, ми активні та відчуваємо, що в житті є сенс або місія.

Знижуються і стрес, і інтенсивність запальних процесів в організмі. Менше запалень - краще когнітивні здібності і нижче ризик, що в літньому віці вони нас підведуть.

У шведській докторській дисертації, написаній в Каролінському інституті в 2017 році, йдеться, що у літніх людей старше 80 років, які продовжують вести активне соціальне життя, наприклад, ходити в кіно або обідати в кафе, краще зберігається мікроструктура білої речовини мозку, а також вони показують кращі результати в тестах на швидкість мислення.

7. Все життя навчайтеся новому

Судячи з усього, діяльність, яка вимагає концентрації та відпрацювання для хорошого результату, позитивно впливає на здоров'я мозку. Вивчення нового стимулює утворення нових клітин мозку, знижуючи ризик погіршення когнітивних здібностей.

Дослідження 2017 року показало, що у літніх людей, які регулярно ходять на танці, краще структура ділянок мозку, пов'язаних із гіпокампом, а вчені вважають, що це добре впливає на пам'ять.

Раніше вважали, що освіта дає змогу запобігти деградації мозку, але недавнє дослідження Університету Умео показало, що мозок людей з вищою освітою з віком зменшується так само, як і мозок малоосвічених людей. Таким чином, важливо тренувати мозок, виконуючи нові завдання та здобуваючи знання все життя. Якщо ви лише спочиватимете на старих лаврах, клітин сірої речовини у вас не побільшає.

Майя Лундбек

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.