Новини » Політика Читать эту новость на русском

"Санкції стали бізнесом": Як вносяться помилки і "виправлення" в санкційні списки РНБО

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Секретар РНБО Олексій Данілов Фото з відкритих джерел

Оригінал - на сайті "Страна.ua".

У травні 2021 року РНБО ввела санкції проти понад 650 "злодіїв у законі" і кримінальних авторитетів.

Ці санкції передбачають цілий ряд обмежень: блокування активів, заборона на в'їзд в Україну, неможливість отримати українське громадянство тощо. Cанкції вступили в силу відразу ж після того, як відповідний указ підписав президент України Володимир Зеленський.

Ось тільки півроку потому з'ясувалося, що в списку санкцій РНБО по 108 "злодіях у законі" були допущені помилки.

15 жовтня в цьому публічно зізнався секретар РНБО Олексій Данілов. Утім, він поспішив запевнити, що цих людей до списку санкцій внесли "не помилково", а з "помилками" – вони стосувалися написання (транслітерації) прізвищ.

Наприклад, Yesin Yegor (Єсін Єгор) виправили на Esin Egor, Lysenko Serhi (Лисенко Сергій) став Lysenko Serhii (про ці правки повідомлялося публічно). У МВС зазначали, що "злодії в законі" часто мають по кілька паспортів, в яких написання імен і дати народження можуть відрізнятися.

"Страна" публікувала список "злодіїв у законі", в чиїх персональних даних були неточності.

Секретар РНБО стверджував, що ці помилки вже виправили, а винних, які їх допустили, покарали.

Крайніми за помилку зробили не РНБО, яка затверджувала санкції, і не президента, який підписував відповідний указ – а МВС, де нібито погано перевіряли "злодіїв у законі". В результаті за помилки в санкційних списках звільнили керівництво департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції.

Причому, як говорили у владі, помилки були допущені не через неуважність, а по злому наміру і заради вигоди: за те, що прізвища написали неправильно (а отже і санкції до них де-факто не застосовувалися), зі "злодіїв" якісь відповідальні особи взяли гроші (колишні керівники МВС, утім, злий умисел спростовують).

"Страна" вирішила з'ясувати, чи виправили все-таки помилки в санкційних списках РНБО. І з чиєї провини санкційна машина так часто помиляється.

Провину звалили на МВС

Є кілька способів внести зміни до списку санкцій.

Згідно зі статтею 5 закону "Про санкції", вносити зміни в санкції може тільки той орган, який їх вводив - РНБО. За власною ініціативою або ж на основі пропозицій Верховної Ради, президента України, Кабміну, Нацбанку та СБУ. Після цієї зміни санкції точно так само повинні бути введені в дію указом президента.

"Правильно було б скасувати указ президента про введення санкцій проти "злодіїв у законі", або ту його частину, де були допущені помилки. Тому що фактично санкції ввели проти неіснуючих людей. Після чого президент повинен підписати новий указ з правильним зазначенням транслітерації", - вважає адвокат Ростислав Кравець.

Примітно, що прес-секретар президента України Сергій Нікіфоров у коментарі "Стране" заявив, що не знає, чи був виданий новий указ президента про внесення змін до списку "злодіїв в законі". Мовляв, це питання не до президента - а до Данілова. Хоча саме президент своїм указом вводить в дію санкції РНБО.

"Не можу вам відповісти на це питання. Все, що стосується РНБО, - це до Данілова. Так, санкції вступають в силу після указу президента, але готує списки і виправляє помилки в них секретаріат РНБО", – повідомив "Стране" Нікіфоров.

Колишній секретар РНБО Олександр Данилюк в коментарі "Стране" пояснив, що чіткої процедури виправлення помилок у санкційних списках в принципі немає. Внести корективи може як секретаріат РНБО, так і орган, який спочатку виявив неточності.

На Банковій же публічно звалили провину за помилки в списку санкцій "злодіїв у законі" на МВС. Мовляв, порушення були допущені співробітниками Міністерства внутрішніх справ, коли його очолював Арсен Аваков.

Логічно, що і виправленням помилок у списку санкцій займалося МВС.

"Тому що апарат РНБО навряд чи захотів би взяти на себе таку відповідальність. А так, мовляв: "Ви складали списки, зробили помилки, ви і виправляйте їх". Швидше за все, за такою процедурою і пішли. А потім звільнили причетних співробітників МВС. Вони б самі себе підставили, якби цього не зробили", - вважає Данилюк.

За підсумком МВС подало новий документ із виправленими даними на засідання РНБО, і за нього проголосували.

Джерело "Страны" в МВС підтвердило цю інформацію. "МВС подало уточнені списки. Вони були затверджені на засіданні РНБО", – повідомив наш співрозмовник.

"Було виявлено понад 100 неточностей у паспортних даних. Неточності призвели до того, що не були вчасно заблоковані рахунки цих осіб. Після усунення неточностей рахунки були заблоковані", - розповідав глава МВС Денис Монастирський.

Як з'ясувала "Страна", на сайті Офісу президента як і раніше у вільному доступі можна знайти старий указ №203/2021 з помилками. Однак 5 жовтня там з'явився новий указ - № 497/2021, про внесення змін до списку санкцій "злодіїв у законі". Зміни перераховані в "Додатку 6".

При цьому юристи, опитані "Страной", звертають увагу на те, що помилки в списку санкцій "злодіїв у законі" виправили тільки через півроку. Тобто, з одного боку, неправильна транслітерація допомагала "злодіям в законі" уникати, наприклад, обмежень при подорожах. Але, з іншого боку, 108 фігурантів списку все ж зіткнулися з наслідками санкцій.

"Виникала неузгодженість у певних питаннях. Тому що, наприклад, якщо в закордонному паспорті у людини інша транслітерація імені та прізвища, відповідно, у прикордонників немає підстав її не впускати, не випускати з країни або заарештовувати. Але при цьому, якщо в українському написанні транслітерація правильна, то, звичайно ж, банки рахунки блокували", - говорить Кравець.

Хоча, на думку юриста, 90% фігурантів санкційних списків РНБО можуть навіть не знати про існування України.

"Вони вводили санкції щодо якихось незрозумілих колумбійських наркобаронів, іноземців, які, може, і не знали, що є така країна - Україна. Вони взяли якийсь санкційний список США щодо великих наркокартелів, торговців людьми і ввели проти них санкції, аби ввести", - вважає Кравець.

Є в цій історії й інший нюанс. Через 108 помилок в іменах "злодіїв у законі" весь цей час під санкції можуть потрапити не ті, хто повинен був за задумом РНБО, а випадкові люди, однофамільці "злодіїв у законі" зі схожими паспортними даними.

Подібні прецеденти вже були в практиці РНБО, коли під санкції помилково потрапила киянка - з таким же прізвищем кримчанки Ольги Калініної. Але замість неї в Україні влаштували "веселе життя" її тезці.

Дівчина, яка не має ані найменшого відношення до "кримської весни", більше року жила під санкціями через помилку РНБО, яка переплутала двох людей. Причому під санкції її поміщали двічі - при Порошенку і Зеленському. У підсумку, у вересні 2021 року на сайті Офісу президента вийшов указ з уточненням, проти якої Ольги треба вводити санкції. Перед киянкою ж ніхто навіть не вибачився.

Крім того, "Страна" писала про історію одеситки, яка не може отримати доступ до рахунків, тому що вона тезка москвички, яка потрапила під санкції. І це тільки ті випадки, про які стало відомо публічно.

Опитані "Страною" юристи вважають, що такий недбалий підхід до складання санкційних списків РНБО багато що говорить про рівень санкційного механізму РНБО, де навіть особливо не перевіряють паспортні дані тих, проти кого вводять обмеження.

А що стосується "злодіїв у законі", юристи вважають, що помилок у цьому списку санкцій насправді значно більше, ніж 108. І виправити їх так просто вже не вийде: жертви санкцій РНБО масово подають до суду.

Включити до списку санкцій легко, виключити - майже нереально

Як розповів "Стране" Олександр Данилюк, виключення фігурантів із санкційних списків і виправлення помилок – часта і найбільша проблема, бо ніхто з членів РНБО не хоче брати на себе таку відповідальність.

"Включити в санкційний список просто, а от виключити – ніхто не хоче брати на себе відповідальність. Це найбільша проблема. Зазвичай це відбувається так: компанія, проти якої ввели санкції, починає обурюватися, виходить на членів РНБО – мовляв, як же так, ми ні до чого. А члени РНБО не хочуть влазити в це. Суто бюрократична практика - триматися від цього подалі. Тому компанії, які були включені в санкційні списки – помилково або свідомо, це вже інше питання, – "бовталися" там дуже довго", – розповідає "Стране" Данилюк.

Олександр Данилюк прямо говорить "Стране" про те, що з фігурантів санкцій вимагають гроші – як за внесення в список, так і за виключення з нього.

"Були ситуації, коли в санкційний список включали деякі ІТ-компанії, що просто було замовлення, грубо кажучи, знищити компанію або нашкодити їй від конкурентів. І їх записували з надуманих причин. Були випадки, коли все "зависало" в СБУ, яка повинна була вносити зміни в список – а СБУ не зацікавлена в цьому. Оскільки дуже часто СБУ заробляє на цьому гроші: за те, щоб внести в список, і щоб з нього прибрати. Це бізнес такий для них", - каже Данилюк.

До слова, цю інформацію публічно підтверджував і голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Він заявив, що за "помилки" у написанні прізвищ у списках РНБО просили по 100-300 тисяч доларів.

"Вже приходять різного роду люди, які кажуть, що до них приходили корумповані співробітники правоохоронних органів і пропонували від 100 до 300 тисяч доларів за мзду. Припуститися помилки, щоб вони могли спокійно переміщатися за кордон", - сказав він в ефірі каналу "Україна 24".

Тому і домогтися виправлення або виключення з санкційних списків не так просто. Особливо через суд.

"Навіть якщо хтось подавав до суду, я не пам'ятаю, щоб через суди такі питання вирішувалися. У підсумку компанії, які потрапляли під санкції, розуміли, що треба вирішувати через СБУ", – пояснює Олександр Данилюк.

За словами екс-секретаря РНБО, такий масив помилок при складанні санкційних списків говорить про те, що санкційна машина в Україні "зламалася". З тієї простої причини, що стала масовою і нерозбірливою.

"Санкції - законний інструмент РНБО, але раніше він не використовувався таким "квадратно-гніздовим способом", як при бомбардуваннях, щоб максимально накрити територію. Зараз же санкційна машина стала масовою. Але не пристосована для такої масовості. Причому дуже часто останнім часом санкції вводяться проти громадян України, що я вважаю незаконним", - акцентує Данилюк.

Крім того, у разі потрапляння під санкції українських громадян, якщо в МВС були докази їхньої провини у злочинах, до них потрібно було застосовувати не санкції, а порушувати кримінальні провадження, доводити провину через суд і саджати у в'язницю.

"До чого тут санкції? Якщо ці люди вчинили злочин, їх потрібно саджати у в'язницю. Для цього є не РНБО, а МВС, суди і т.д. А коли їх намагаються "придавити" санкціями, люди ж не ідіоти: вони розуміють, що рано чи пізно ця влада піде. Їм потім доведеться нести відповідальність за порушення закону. І влада, розуміючи це, намагається "не залишати пальчиків". Тому все це як "гарячу картоплю" одне одному перекидати, і ніхто не займається перевіркою якості підготовки документів під санкції", – заявляє "Стране" Олександр Данилюк.

Не дивно, що при такому масовому штампуванні рішень РНБО про введення санкцій проти сотень фізичних і юридичних осіб відразу влада допускає такі ж масові помилки. Дивно те, що їй сходить з рук така недбалість.

"Наша держава затвердила санкційний список і зробила в ньому 108 помилок. Фактично кожне шосте прізвище - з помилкою. Про що це говорить? Це або непрофесіоналізм, або корупція. Різні можуть бути причини - або хтось свідомо включав з помилками, тому що хтось комусь заплатив і, мовляв, "ми тебе включимо в список, але тобі нічого не буде, тому що ми на тобі зробимо помилку". А з точки зору звичайного громадянина держава просто не виконує свої функції. Система не працює. Тобто ти або вводиш санкції, але тоді зроби це правильно. Або, якщо робиш стільки помилок, то краще взагалі санкції не вводь", - вважає екс-секретар РНБО.

Анастасія Товт, Поліна Проніна

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.