Саміт Байдена і Путіна: Чому у виграші залишилися обидві сторони

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Президент Росії Володимир Путін і президент США Джо Байден, 16 червня 2021 рік, Женева РІА Новини

Президенти США Джо Байден і Росії Володимир Путін змогли зробити кілька перших кроків для відновлення подоби дипломатичних відносин між Вашингтоном і Москвою. Чи виявиться женевський саміт генеральною репетицією підписання найближчими роками більш масштабних угод США з Росією?

Про це пише The National Interest.

Ні, саміт Байдена і Путіна не призвів до знищення ядерної зброї або досягнення миру в усьому світі. Ніхто не дивився один одному в очі та не заявляв, що може побачити в них прекрасну душу. Але він не був і тим нічого не значущим заходом, як передбачали скептики.

Почнімо з того, яке враження він справив. Для президента Джо Байдена це була можливість показати, що він може відстоювати свою позицію на світовій арені. А для президента Володимира Путіна це була можливість показати, що Росія має значення. Обидва виграли, приїхавши на саміт, взявши участь у ньому та уникнувши скандалу. Путін прибув завчасно. Байден не обрушувався на нього з необґрунтованою критикою. Для обох лідерів усе це було діловими відносинами.

Для Байдена, зокрема, саміт міг би пройти невдало. Налаштовані проти Росії "яструби" з обох партій голосно заявляли, що просто, зустрічаючись із Путіним, Байден висловлює йому повагу. Це була повна нісенітниця. Байден ніколи не займав неоднозначну позицію і не "виляв", не кажучи вже про те, щоб піти шляхом, яким "колишній хлопець", як він любить його називати, пішов у Гельсінкі в липні 2018 року. Більш того, Путін ніколи не "обробляв" і не залякував Байдена так, як це робив Микита Хрущов з явно непідготовленим Джоном Ф. Кеннеді у червні 1961 року у Відні.

У будь-якому разі Байден, здається, мав реалістичне уявлення про те, чого він може досягти. Перед зустріччю з Путіним він зміцнив свою підтримку на саміті "Великої сімки" та саміті НАТО. Все пройшло гладко, що свідчило про те, що співробітники його Адміністрації все ретельно спланували і підготували. Явна дратівливість Байдена відносно американського журналістського пулу, представники якого, судячи з усього, вважали, що він може помахом чарівної палички змінити поведінку Росії, була зрозумілою, хоча й нетактовною. Очікування Байдена були скромними. "У підсумку я сказав президенту Путіну, що у нас мають бути певні основні правила гри, яких ми всі можемо дотримуватися", - сказав він.

Новини за темою: Прориву не сталося: Короткі підсумки саміту НАТО для України

Дійсно, Байден і Путін змогли зробити кілька перших кроків для відновлення подоби дипломатичних відносин між Вашингтоном і Москвою. Чесно кажучи, повернення на роботу послів у Вашингтоні та Москві - це не проблема. Сторони також домовилися про продовження діалогу з питань кібербезпеки та контролю над озброєннями. В їхній спільній заяві підтверджено прихильність принципу, згідно з яким "в ядерній війні не може бути переможців і вона ніколи не має бути розв'язана". 

Інші питання, які Вашингтону і Москві необхідно буде вирішити, стосуються України та Сирії, причому Байден заявив Путіну про свою "непохитну прихильність суверенітету і територіальній цілісності України". Путін заявив: "Що стосується кібербезпеки, ми домовилися, що ми почнемо з цього приводу консультації". Його тон не був конфронтаційним: "... Мені здається, що в такій ситуації не може бути якоїсь сімейної довіри, але її зірниці, мені здається, промайнули".

Новини за темою: Зустріч Байдена і Путіна: Короткі підсумки женевського саміту

Це дійсно так. Зусилля Байдена явно спрямовані на те, щоб розтопити лід і вийти зі стану значного охолодження, в якому перебували відносини між США і Росією протягом останніх декількох років, і зосередитися на завданні протистояння Китаю. Поки що команда Байдена з національної безпеки, яку очолюють Джейк Салліван (Jake Sullivan) і Джонатан Файнер (Jonathan Finer), успішно реалізує цей підхід. "Я зробив те, заради чого приїхав", - заявив Байден. Питання в тому, чи виявиться женевський саміт разовим заходом або ж генеральною репетицією підписання в найближчі роки більш масштабних угод із Росією. Наразі саміт у Женеві був хорошим початком. І Байден перебуває у сприятливій ситуації, в якій усе сприяє успіху.

Джейкоб Хейлбрунн

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.