Російська ядерна суперзброя відкриває новий етап у світовій політиці

Focus
Focus

Німецький щотижневий інформаційно-політичний журнал

Багатоцільовий атомний підводний човен "Белгород" є експериментальним човном для безпілотників "Посейдон" РІА Новини

З "Посейдоном" і "Цирконом" Росія створює новий клас засобів залякування. Таким чином військовими засобами забезпечують статус і вплив Росії в світі.

Про це пише Focus.

Нарощуючи озброєння, президент Путін хоче зберегти суверенітет і статус Росії. При цьому передусім він робить ставку на два види зброї - атомний підводний дрон "Посейдон" і гіперзвукову ракету "Циркон". Таким чином Путін хоче заявити про початок нового етапу світової політики.

Коли американського держсекретаря Ентоні Блінкена кілька днів тому запитали, які мотиви має стягування російських військ до західного кордону України, він лише посміхнувся. "Якби я знав!" - було написано цієї миті на його обличчі. Але потім він зібрався з думками і пояснив ситуацію зі своєї точки зору.

Вчергове уряди опинилися перед обличчям напруженої ситуації та ворожили, які цілі переслідує президент Путін.

Безпека та вплив

З одного боку, відповісти на це питання легко, але оцінити мотиви складно. Російська зовнішня і військова політика слугують, по-перше, для захисту нинішнього політичного порядку в Росії, тобто для запобігання революції, повстанню проти нинішнього режиму. Але, по-друге, вони допомагають Росії закріпитися як світовій наддержаві, мають на меті усунути будь-який чужий вплив у ближньому зарубіжжі і забезпечити присутність Росії у стратегічно важливих точках світу - на Середньому і Близькому Сході, в Африці, в Арктиці.

Новини за темою: Тотальне домінування в Арктиці: Росія нарощує військову міць

Міжнародні конфлікти не повинні в майбутньому вирішуватися без урахування російських інтересів, а тим більше всупереч їм. Але які заходи слід розглядати як оборонні (захист безпеки режиму), а які - як наступальні (посилення впливу у світі)? В оцінці цього і полягає головна складність, і не тільки для держсекретаря Блінкена. Іноді мотиви тих чи інших дій Росії можуть змінитися під час кризи, наприклад, коли якась держава реагує на неї занадто стримано.

Коріння великодержавності

Російські великодержавні амбіції спочивають на трьох стовпах. По-перше, розміри країни; по-друге, її багаті природні ресурси; по-третє, армія. Президент Путін на підставі історично сформованої культури та авторитарної системи правління ефективно використовував ці джерела влади, щоб з хаосу єльцинських років знову вивести Росію в положення великої держави.

Ніхто не повинен мати можливості погрожувати Росії та зазіхати на її нескінченні кордони. Раніше цьому слугувало ядерне залякування міжконтинентальними ракетами і ракетами середньої дальності. Вони гарантували можливість нанесення другого удару, тобто ядерну реакцію після першого удару не виключали, і це забезпечувало безпеку Росії.

Ядерне залякування

Однак останнім часом ситуація з ядерною зброєю і, відповідно, з потенційним залякуванням змінилася. Договір про обмеження систем протиракетної оборони втратив свою силу, так само як і Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності наземного базування. Космос все більшою мірою стає ареною стратегічного протиборства, насамперед між Китаєм і США.

Новини за темою: У боротьбі за світове лідерство, або Великий трикутник "Китай - Росія - США"

У нинішній ситуації виникає питання: чи можна буде в майбутньому відбивати міжконтинентальні ракети, чого колись прагнув президент Рейган зі своєю "стратегічною оборонною ініціативою"?

Зовсім нещодавно США створили новий вид Збройних сил - космічні сили, а Китай збирається в найближчі роки побудувати космічну станцію. Можливо, космос дедалі більше контролюватимуть ці держави, і він стане недоступним для третіх країн.

Нове залякування

Це загрожує підірвати становище Росії як наддержави. Тому ще кілька років тому заявили, що Росія модернізує потенціал свого стратегічного залякування. Спочатку це викликало поблажливі посмішки. Але тепер зарозумілість зникла.

Ймовірно, з 2008 року Росія працює над створенням зброї, яка забезпечить можливість нанесення другого удару навіть у тому випадку, якщо небо контролюватимуть інші держави. Тепер у відповідь ядерний удар Росії може бути завдано з глибин океану. Перші відомості про цей проект з'явилися в 2015 році, але тоді їх не сприйняли всерйоз.

Ядерне цунамі

Навіть коли президент Путін публічно повідомив про цей проект, багато фахівців на Заході вважали його справою далекого майбутнього. Але тепер спостерігачі злякалися, усвідомивши, наскільки швидко атомний підводний дрон "Посейдон" (ще одна назва 2м39) може знайти боєздатність.

Цей дрон має 20 м завдовжки, 2 м у діаметрі, його вага - 40 тонн. Його можна забезпечити атомним двигуном. Він здатний автономно рухатися океаном без участі людини, несучи ядерну боєголовку. Дальність дії "Посейдона" нібито сягає 10 тисяч кілометрів. Є різні відомості про те, наскільки швидко він може пересуватися, а також наскільки інтенсивний шум створює залежно від швидкості.
Серед тих, кому, ймовірно, належить відбивати його атаки, панує думка, що він занадто швидкий та малошумний, щоб можна було його виявити і нейтралізувати. Згідно з описами, "Посейдон" стрімко наближається до ворожого узбережжя і викликає там радіоактивне цунамі.

Новини за темою: Росія бере на озброєння нову небезпечну "субмарину для підводних диверсій"

На затоплених територіях не залишається нічого живого. Нью-Йорк, Лос-Анжелес і Сан-Франциско знаходяться на узбережжі, так само як Шанхай і Шеньчжень. Пекін розташований в 160 км від берега. За розрахунками, хвиля цунамі дійде значно далі і призведе до радіоактивного зараження сотень тисяч квадратних кілометрів.

Зберегти суверенітет військовими коштами

Разом із гіперзвуковою ракетою "Циркон" (3м22), яку не можна відбити через її величезну швидкість, Росія створює новий клас засобів залякування. Під час випробувань у 2020 році "Циркон" нібито розвинув середню швидкість в 6 000 км/год. Ракета може нести ядерну боєголовку, системи ППО проти неї поки що безсилі.

Завдання цих двох нових видів зброї - військовими засобами забезпечити статус і вплив Росії у світі. Однак їх головна мета - запобігти втягуванню Росії в можливий конфлікт між Китаєм і США і підпорядкуванню її одній зі сторін.

Російський президент хоче зберегти суверенітет Росії військовими засобами. Успіхи в озброєнні свідчать про те, що у нього це може вийти.

Якщо врахувати плановане ним геополітичне просування в Арктику і розрахунок на те, що викопні джерела енергії вдасться замінити не так скоро, як це планують інші уряди,  завдяки цьому Росія і в економічному плані залишиться дієздатною - Путін підводить свою країну до нового етапу російської та світової політики.

Томас Егер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.