Росія vs НАТО в Чорному морі: Хто кого?

Al Jazeera
Al Jazeera

Одна з найпопулярніших арабських телекомпаній

Американський ракетний есмінець "Росс" (USS Ross) USA Navy

У басейні Чорного і Азовського морів останнім часом часто відбуваються різні інциденти. Так, у червні Росія перехопила британський есмінець, а кілька днів тому російські винищувачі супроводили два американські бомбардувальники.

Про це пише Al Jazeera.

Відтоді як у 2014 році Росія анексувала Крим, її військова присутність у Північному Причорномор'ї посилилася. Це викликало невдоволення України і деяких західних держав, які неодноразово висловлювали стурбованість діями Росії у Чорному і Азовському морях, які перешкоджають реалізації їхніх інтересів в регіоні.

Москва виправдовує свою присутність тими ж причинами, вважаючи, що "експансіоністська політика" НАТО в Україні і Чорному морі становить серйозну загрозу безпеці країни.

Інтенсивні маневри

Після анексії Криму почала зростати напруженість в Чорному морі, що проявилася в збільшенні кількості і масштабів військово-морських навчань як з боку Росії, так і з боку України і НАТО.

Напруженість досягла свого піку в квітні цього року, коли Москва перекинула війська, транспортні засоби і кораблі до кордону України. Тоді весь світ побоювався "неминучого або можливого вторгнення", але Росія незабаром оголосила про закінчення "широкомасштабних маневрів", чим знизила градус напруженості.

Новини за темою: Росія проти США: Театр військових дій зміщується в акваторію Чорного моря?

З тих пір в Чорному морі періодично проходять військово-морські навчання. Наприклад, масштабні військово-морські навчання НАТО "Sea Breeze-2021", спільні маневри України і НАТО "Dive-2021", а також військово-морські маневри ВМФ Росії.

Часті інциденти

У басейні Чорного і Азовського морів останнім часом часто відбуваються різні інциденти. Наприклад, у червні цього року Росія перехопила британський есмінець "Defender", а кілька днів тому два російські винищувачі Су-30 супроводили два американські бомбардувальники над Чорним морем.

Нагадаємо, що в листопаді 2018 року російські прикордонники затримали три кораблі ВМФ України в Керченській протоці за незаконний перетин кордону, заарештувавши 25 моряків, які перебували на судах.

"Російське озеро"

Росія стикається зі звинуваченнями з боку України, Туреччини, США, європейських країн і НАТО в прагненні перетворити Чорне море на своє озеро, особливо після того, як вона вирішила закрити частину чорноморських акваторій для проходу іноземних військових кораблів, а також частину повітряного простору над Чорним морем.

Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру "Український інститут майбутнього", зазначає, що Росія прагне не допустити нарощування військової присутності сил НАТО біля своїх кордонів, використовуючи будь-які засоби, навіть якщо вони не відповідають нормам міжнародного права.

"Чорне море фактично перетворюється на сферу впливу Росії. З 2014 року вона вдвічі збільшила розмір свого флоту, поставивши на озброєння нові підводні човни і кораблі, оснащені ракетами великої дальності", - додав він.

Глава Українського Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар, у свою чергу, вважає, що Росія має намір блокувати українське узбережжя і витіснити НАТО з акваторії Чорного моря.

"Росія робить ставку на те, що НАТО не загострюватиме ситуацію, як це було раніше", - заявив Гончар, маючи на увазі тенденцію західних країн до нормалізації відносин з Москвою.

Хто сильніший?

Багато аналітиків порівнюють вплив Росії і НАТО в Чорноморському регіоні і майже одноголосно вважають, що баланс сил нині зміщено на користь Москви.

Новини за темою: Боротьба за панування в Чорному морі: Чи можуть Туреччина і Україна дати відсіч Росії?

Американський військовий експерт Марк Епіскопос вважає, що у країн НАТО не буде шансів на перемогу в разі військового протистояння з Росією в Чорному морі.

За словами Епіскопоса, Росія зміцнила свій флот, особливо на базі в Севастополі, в той час як сили НАТО, призначені для знищення російських засобів збройної боротьби в регіоні, не можуть розраховувати на широку місцеву підтримку. Україна, Румунія і Грузія можуть і майже напевно забезпечать доступ до портів і морський прохід для Збройних сил НАТО, але їм не вистачає військово-морських можливостей для чогось більшого.

Альянси для зміцнення морської безпеки

Схоже, що країни Чорноморського регіону прагнуть змінити розстановку сил в регіоні або схилити баланс сил на свою користь, налагоджуючи партнерські зв'язки один з одним і/або з НАТО.

Україна, наприклад, домовилася з Туреччиною, Грузією і Молдовою про проведення спільних військово-морських навчань, підкресливши важливість співпраці для забезпечення безпеки в Чорноморському регіоні.
Це питання її турбує більше, ніж інші країни. У НАТО постійно говорять про розгортання підкріплень в Чорноморському регіоні. Київ, у свою чергу, має намір побудувати дві військово-морські військові бази, модернізувати і розширити свій флот, а також завершити роботи з протикорабельних комплексів із крилатими ракетами "Нептун".

Мабуть, останнім епізодом в цьому контексті стало турне міністра оборони США Ллойда Остіна країнами Чорноморського регіону, в ході якого він планує відвідати Грузію, Україну і Румунію. Поїздка завершиться зустріччю міністрів оборони країн НАТО в Брюсселі.

"Остін збирається запевнити Київ і Тбілісі, що дорога в альянс для них відкрита, а також прояснити, як саме адміністрація Байдена буде вибудовувати відносини з союзниками на Чорному морі", - заявила Ксенія Логінова, кореспондент російської газети "Известия".

"У НАТО постійно обговорюють зміцнення безпеки в Чорноморському регіоні, періодично запрошуючи на деякі сесії глав зовнішньополітичних відомств України і Грузії", - додала вона.

Росія бойкотує НАТО

Доказ тому - недавнє рішення Москви розірвати відносини з НАТО, починаючи з листопада, і закрити на невизначений термін постпредства країни при цьому Альянсі.

Такі заходи, за словами міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, були прийняті у відповідь на рішення НАТО відкликати акредитацію у восьми співробітників постпредства РФ при НАТО, але російські аналітики вважають інакше.

Новини за темою: Будівництво століття: Як канал "Стамбул" змінить баланс сил у Чорному морі

За словами кореспондента "Независимой газеты" Геннадія Петрова, заява Лаврова прозвучала в той самий час, коли починається турне країнами Чорноморського регіону міністра оборони США Ллойда Остіна. Воно покликане в тому числі підтвердити, що США як і раніше є прихильними курсу на вступ до НАТО України і Грузії. У цих умовах розрив відносин з НАТО виглядає логічним для Кремля.

"Я думаю, це можна вважати досить серйозним кроком, враховуючи те, з якими труднощами створювалася Рада Росія-НАТО на початку 2000-х років. Однак його можна зрозуміти. Після українських подій і приєднання Криму "діалог глухих" Москві виявився ні до чого", - вважає провідний науковий співробітник Інституту Європи РАН Сергій Федоров.

Кордони та газ

Хоча все в основному обертається навколо безпеки кордонів і територіальної цілісності, не можна виключати економічний фактор, що впливає на напруженість в Чорному морі.

За словами економіста Андрія Новака, енергетична криза свідчить про те, що Росія володіє монополією на європейському газовому ринку і хоче, щоб її новий газопровід "Північний потік-2" був єдиним маршрутом доставки газу в Європу в обхід України.

"Росія не зможе залишатися монополістом, якщо на цьому прибутковому ринку з'являться конкуренти, в тому числі Туреччина, яка веде розвідку газу і вельми зацікавлена в його самостійному експорті в майбутньому. Крім того, є Катар та інші країни-експортери природного газу, яким потрібні більш короткі і недорогі експортні маршрути, щоб зберігати конкурентоспроможні ціни", - додав він.

За словами експерта, контроль Росії над Сирією і значними частинами Чорного моря означає, що вона відсікає оптимальний маршрут для інших країн-експортерів або може перешкоджати їм, не кажучи вже про величезні економічні вигоди в результаті встановлення контролю над торговими маршрутами в Північному Причорномор'ї.

Сафван Джулак

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.