Росія підніме з дна моря радіоактивні "бомби уповільненої дії"

Daily Express
Daily Express

Британський таблоїд, який щодня видається в Лондоні

Атомний підводний човен К-159 Bellona Foundation

В Росії збираються підняти з дна океану два атомні підводні човни, прозвані радіоактивними "бомбами уповільненої дії" через побоювання, що від витоку ядерного палива постраждають місцеві рибні промисли. 

Про це пише Daily Express.

Перше судно - радянський підводний човен К-159 проекту 627а "Кит", що затонув в Баренцевому морі в 2003 році. К-159 був спущений на воду в липні 1963 року, але всього через два роки на ньому стався витік радіоактивних речовин в результаті течі з охолоджуючих трубок конденсатора. Хоча витоки були оперативно усунені, а підводний човен за ці роки зазнав безлічі модернізацій, більшу частину свого часу він проводив у доці (насправді К-159 зробив дев'ять походів і пройшов 212 618 морських миль за 25364 ходові години, - прим. ІноЗМІ).

К-159 був виведений з експлуатації в 1989 році і зберігався на військово-морській базі Греміха на території міста Острівний в Мурманській області на північному заході Росії.

Ще 14 років до середини 2003-го човен іржавів і гнив без жодного нагляду.

Корпус субмарини утримувався на плаву за рахунок приварених до бортів баків, які служили понтонами, але стара і невдала конструкція виявилася смертоносною.

Новини за темою: Шість з половиною Хіросім на дні морському: Кладовище атомних підводних човнів СРСР і його моторошна історія

28 серпня 2003 року команда російських моряків із 10 осіб спробувала відбуксирувати підводний човен на верф Нерпа на північ від Мурманська на утилізацію.

На жаль, один з понтонів зірвало сильним поривом вітру, і човен пішов на дно Баренцева моря.

К-159 забрав з собою дев'ятьох членів екіпажу і близько 800 кг відпрацьованого ядерного палива.

Спільне розслідування на замовлення російської і норвезької влади в 2014 році показало, що реактори човна не протікають.

Однак через поганий стан крихкого і проржавілого корпусу вчені Норвезького інституту морських досліджень попередили, що ядерний матеріал може просочитися назовні.

Витік загрожує збільшити концентрацію радіоактивного цезію-137 у місцевих популяціях тріски в 100 разів у порівнянні з нинішніми рівнями за останні два роки.

У березні минулого року президент Володимир Путін видав указ підняти К-159 з дна разом з підводним човном К-27 в Карському морі.

За повідомленням Росатому, робота почнеться в 2030 році. Керівник проектів міжнародної технічної допомоги Росатому Анатолій Григор'єв підтвердив: "Як і зазначено в стратегії розвитку Арктики, 2030 рік, не раніше".

Підводний човен К-27 проекту 645 був спущений на воду в 1962 році і працював на двох експериментальних ядерних реакторах ВТ-1.

Уламки підводного човна К-27 в 2012 році COURTESY NORWEGIAN RADIATION AND NUCLEAR SAFETY AUTHORITY

У них використовувався унікальний рідкометалічний теплоносій, і вони з самого початку виявилися проблемними.

У 1968 році з реакторів стався витік радіоактивних газів у машинне відділення, в результаті чого дев'ять членів екіпажу отримали смертельну дозу радіації.

Пізніше з'ясувалося, що один із реакторів підводного човна охолоджувався нерівномірно, що призвело до відмов обладнання, пов'язаних з витоком радіоактивного матеріалу.

У тому ж році К-27 була поставлена на прикол в губі Греміха, і її реактори використовувалися для експериментів аж до 1973 року.

У 1979 році підводний човен був остаточно списаний, відбуксований в Карське море і затоплений на дні фіорду на глибині всього 33 метри.

Інтернет-видання The Barents Observer колись назвало К-159 і К-27 "Чорнобилем на морському дні в сповільненій зйомці".

Під час холодної війни і США, і Радянський Союз побудували сотні підводних човнів в якості мобільних платформ для запуску ядерних боєголовок.

За цей час на радянському флоті стався ряд аномалій, нештатних ситуацій і аварій.

Новини за темою: Роковини трагедії на АЕС "Фукусіма-1": Чи змінився підхід до ядерної генерації?

У доповіді консорціуму європейських фірм за 2018 рік стверджується, що в Північному Льодовитому океані є близько 18 000 радіоактивних об'єктів, у тому числі 18 суден і 14 реакторів.

Мінімум 1 000 з цих об'єктів мають підвищений рівень шкідливого гамма-випромінювання.

Однією з найбільш смертоносних подій в історії став інцидент 1961 року на підводному човні К-19, чиї реактори були за крок від повного розплавлення.

Намагаючись врятувати човен від вибуху, екіпаж ціною своїх життів змонтував саморобну систему охолодження.

При цьому мінімум вісім підводників померли від променевої хвороби протягом двох тижнів після інциденту, а ще чотирнадцять - протягом наступних двох років.

Катастрофа надихнула голлівудський фільм "К-19" з Харрісоном Фордом у головній ролі.

Себастьян Кеттлі

Переклад: ИноСМИ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.