Росія перебуває у стані війни з Європою в умовах газової кризи

The Telegraph
The Telegraph

Щоденна британська газета, заснована в 1855 році

Європа страждає від дефіциту газу Shutterstock.com

Спостерігачі за ринком кажуть, що Росія може бути причетна до енергетичної кризи.

Про це пише The Telegraph.

Росія перебуває у стані війни з Європою в умовах газової кризи, заявив експерт з російської енергетики. Вся справа в тому, що президент Володимир Путін прагне скористатися європейською залежністю від російських енергоресурсів.

Критики кажуть, що європейські лідери невірно витлумачили ГРУ Росії на газовому ринку, яка ведеться з далеким прицілом. Цього тижня енергетична криза в Європі пішла в наступ, а газові ціни досягли рекордної позначки, збільшившись у вісім разів порівняно з початком року.

Коли Європа звернулася до Росії, що займає друге місце у світі з видобутку газу після США, Кремль почав багатоденну кампанію докорів, засуджуючи європейців за поспішний перехід на екологічно чисті види енергії.

Цього тижня Путін у своїх публічних виступах двічі дорікнув Європі за недалекоглядність, а також передчасні і поспішні спроби відмовитися від традиційних джерел енергії.

Новини за темою: Банкрутства та космічні ціни на продукти: До чого призведе рекордна вартість газу?

Відмовившись від заздалегідь підготовленої промови і читаючи за своїми записами, Путін сказав, що Москва хоче продавати газ в Європу на власних умовах, а також розхвалив російський проект "Північний потік - 2", який викликав масу протиріч і суперечок.

Одного висловлювання російського лідера вистачило, щоб заспокоїти ринки і викликати в середу падіння цін.

"Давайте продумаємо можливе збільшення пропозиції на ринку, тільки зробити це треба акуратно. Порахуйте з "Газпромом", поговоріть", - сказав він, звертаючись до міністра енергетики.

Спостерігачі за ринком кажуть, що Росія може бути причетна до енергетичної кризи, оскільки газовий монополіст "Газпром" у серпні припинив продаж газу на спотовому ринку, а також скоротив перекачування газу в європейські сховища.

Підводний газопровід "Північний потік - 2", який з'єднав Росію і Німеччину, став яблуком розбрату між Росією і Заходом, і така ситуація зберігається вже кілька років. Але Німеччина, яка прагне задовольнити свій зростаючий попит на енергоресурси, зуміла подолати протидію США цьому проекту, який у Вашингтоні вважають можливим інструментом примусу.

Один з найбільш поінформованих в Росії фахівців з газового ринку Михайло Крутіхін назвав тупикову ситуацію з газом "війною" між Росією, яка намагається отримати максимум від своїх корисних копалин, і Європою, яка прагне усунути власну залежність від викопного палива.

Новини за темою: Польща відмовляється від російського газу

Москва вважає, що Захід зараз не може відмовитися від російських поставок енергоресурсів, і намагається скористатися цим заради власної вигоди, сказав він.

"Вони думають так: для початку ми вас цієї зими поморозимо, скоротивши поставки газу, і ви тоді приповзете на колінах, благаючи допомогти, геть забувши про європейські антимонопольні енергетичні закони і про шведську школярку Грету", - написав Крутіхін у своєму блозі.

Криза поставок, судячи з усього, застала Європу зненацька. "Це результат дуже недалекоглядної енергетичної політики і курсу щодо Росії. Путін зараз цим користується, - розповів виданню The Telegraph старший стратег консалтингової фірми Bluebay Asset Management Тімоті Еш (Timothy Ash). - Реальність така, що Європа 10 років не могла зрозуміти загрозу, що виходить від Росії".

Вона повинна була усвідомити, що до чого, оскільки перший тривожний дзвінок продзвенів у січні 2009 року, коли Росія припинила постачання газу майже двадцяти європейським країнам, тому що їй не вдалося домовитися про транзит з Україною. Через це мільйони людей майже два тижні були змушені мерзнути посеред зими.

У європейських країнах, особливо з колишнього соціалістичного табору, зазвучали наполегливі заклики зменшити залежність від трубопровідного газу з Росії, поставки якого почалися ще в радянські часи, коли Москва проклала цілу мережу трубопроводів, що перекачували газ з Сибіру в Європу.

Радник Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван попередив у п'ятницю Росію про неприпустимість використання газу як "інструменту примусу". Кремль негайно засудив цю заяву, назвавши її "помилковою оцінкою".

Європа могла б закуповувати більше газу в США, але Америка поставляє його в зрідженому вигляді, і для його перекачування з газовозів необхідна відповідна портова інфраструктура. Європейські країни не хотіли вкладати гроші в її будівництво, коли ціни на російський газ були набагато нижчі.

Зараз, навіть якщо Європа захоче збільшити закупівлі СПГ в Америці, вона не зможе це зробити, оскільки більша частина обсягів вже законтрактована для поставок в Азію.

Таким чином, альтернативи російському газу у Європи немає.

Діяти в спішному порядку Росію змусили переговори в Німеччині про створення коаліції, оскільки "Північний потік - 2" ось-ось позбудеться своєї найвпливовішої західної прихильниці Ангели Меркель. Можливо, Путін сподівається, що трубопровід буде сертифікований і введений в експлуатацію до створення нового уряду Німеччини.

Новини за темою: Три серйозні перепони на шляху запуску газопроводу "Північний потік - 2"

"Сигнал з Росії такий: ми будемо раді поставляти вам більше газу... але для цього ви повинні дати дозвіл на введення в дію "Північного потоку - 2"", - сказала старший науковий співробітник Оксфордського Інституту енергетичних досліджень Катя Яфімава (Katja Yafimava).

Наталя Васильєва, Джастін Хаглер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.