Реверанси Зеленського в бік Китаю: Чому Київ йде на зближення з Пекіном

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Зеленський за два роки встиг стати ізгоєм для країни УП

У відносинах України та Китаю несподівано намітилося потепління

У команді президента Володимира Зеленського заговорили про поглиблення співпраці з Пекіном і навіть про запозичення управлінського досвіду Комуністичної партії Китаю (КПК) - правлячої сили в Піднебесній.

Про це пише "Страна.ua".

Неначе й не було зірваної покупки Китаєм стратегічного підприємства "Мотор Січ" у Запоріжжі, коли Київ пішов на поводу у США, які побачили в угоді загрозу своїм інтересам.

Чому у Зеленського почали робити реверанси в бік Китаю і чи надовго цей тренд, враховуючи зав'язаність післямайданної України на Вашингтон, розбиралася "Страна".

Рівняння на Компартію

Мости "Великого будівництва" довели команду Зеленського до мостів у геополітиці. Київ робить нову спробу зблизитися з Пекіном, де, схоже, готові йти назустріч.

Підтверджень цьому вже багато. Ось найбільш знакові.

30 червня міністр інфраструктури України Олександр Кубраков і міністр комерції Китаю Ван Веньтао підписали міжурядову угоду про реалізацію спільних проектів у сфері інфраструктури. Згідно з документом, Україна може отримати на пільгових умовах китайські кредити на велике інфраструктурне будівництво. В офіційному повідомленні українського міністерства Київ і Пекін названі "стратегічними партнерами", які бажають поглибити торговельно-економічне співробітництво, яке "відповідає спільним інтересам двох країн".

Новини за темою: "Звіриний оскал комунізму": Як Китай змінив свою зовнішньополітичну стратегію

Китайці обсипають компліментами улюблене дітище Зеленського "Велике будівництво" і самого Зе.

"У вашого президента є програма "Велике будівництво". Це говорить про те, що ваш президент - хороший президент. Він хоче зробити краще для свого народу. Китай хоче внести свій внесок у розвиток інфраструктури в Україні", - заявив посол Китаю в Україні Фань Сяньжун на прес-конференції в Києві незадовго до підписання угоди між країнами.

У відповідь партія "Слуга народу" (СН) розхвалює Комуністичну партію Китаю.

Як повідомляє державне інформаційне агентство КНР "Сіньхуа", голова парламентської фракції СН і голова її політради Давид Арахамія заявив в інтерв'ю китайським ЗМІ, що Китай є для України "прикладом і стратегічним партнером в модернізації країни", а його політсила має намір переймати досвід КПК "в управлінні економікою і побудові держави".

Арахамія привітав керівну Китаєм партію з 100-річчям з дня її заснування і "всіх китайців з цією знаменною подією".

Голова фракції СН заявив, що принципи його партії і КПК "багато в чому збігаються", оскільки "їх девізом є служіння народу". І побудова розгалуженої мережі в країні за типом Компартії Китаю "неодмінно" потрібно перейняти і "слугам народам".

Новини за темою: У боротьбі за світове лідерство, або Великий трикутник "Китай - Росія - США"

За його словами, офіційний Київ "високо цінує можливість брати участь у китайській ініціативі "Пояс і шлях", що підсилює транзитний потенціал України, і бачить великі перспективи у співпраці з КНР в освіті, туризмі та культурі".

"Сіньхуа" окремо відзначило, що саме Арахамія, прочитавши книгу голови КНР "Сі Цзіньпін про державне управління", посприяв появі її україномовного видання, яку надрукувало на китайські гроші видавництво "Фоліо".

Презентація книги в Києві відбулася з помпою. Досить сказати, що з української сторони на ній були присутні, крім Арахамії, голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко, віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, віце-прем'єр-міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський, міністр Кабінету міністрів Олег Немчинов, до речі, який зачитав привітання очільника уряду, заступник міністра закордонних справ Василь Боднар, народний депутат Вадим Новинський (позафракційний).

Таке представництво влади на Заході не тягне на данину ввічливості.

"Це виглядає як бажання сподобатися китайцям, зміцнити очевидне зближення країн", - коментує політолог Анатолій Октисюк "Стране".

Презентація книги Сі Цзінпіна в Києві пройшла з помпою ua.china-embassy.org

Між "порохоботами" та прагматиками

Але ж ще недавно Київ і Пекін стояли на порозі серйозного дипломатичного конфлікту і, можливо, набагато більших ускладнень.

Через зірвану угоду щодо українського виробника авіадвигунів і газотурбінних установок "Мотор Січ". Уряд України заблокував перехід підприємства під контроль китайських інвесторів, наклавши на них санкції, а акції заводу заарештували та передали в управління Держагентству АРМА. При цьому РНБО прийняла рішення про початок націоналізації підприємства. За багатьма ознаками зрозуміло, що вирішальним фактором був серйозний тиск Вашингтона, який не хотів, щоб китайці отримали технології "Мотор Січі", необхідні їм для власного авіабудування. Цей випадок тепер буде предметом розгляду в міжнародному арбітражі, куди звернулася китайська сторона.

У принципі ця історія не здалася чимось незвичайним. США активно будують альянс проти Китаю і просувають антикитайську повістку по всьому світу. Залежна від Вашингтона українська влада не могла вчинити інакше.

Хоча риторика Зе-команди не була відверто антикитайською, як у американців, її різниця з сьогоднішніми заявами очевидна.

І показово, що команда Зеленського відразу була піддана через це злій критиці з боку прозахідних кіл - від відвертих націоналістів і прихильників екс-президента Петра Порошенка - "порохоботів" - до лібералів і "соросят", складових лобі Демократичної партії США в Україні.

"Ми ж розуміємо, що Китай - це одна з ключових загроз ліберальному демократичному світу? В ЄС та США Китай сприймають більшою загрозою, ніж Росію. Ми заграємо з Китаєм, щоб що?" - задається питаннями виконавчий директор грантового Центру протидії корупції Дар'я Каленюк на своїй сторінці у Фейсбуці.

У фракції СН відповідають, що Київ вибудовує з Пекіном "прагматичні відносини".

"Будь-який народний депутат України хотів би для нашої країни відносин на основі взаємної вигоди, прагматизму з такою економічно потужною державою, як Китай. Співпраця з ним, безумовно, в інтересах України", - коментує "Стране" народний депутат Максим Бужанський (СН), який входить до парламентської групи дружби з КНР.

Варто додати, що на тлі потоку прокитайських заяв можновладців загубилося українське МЗС, чиє мовчання може бути промовистим.

Зовнішньополітичне відомство славиться своєю заідеологізованістю та прозахідністю і вважає за краще мовчати, ніж йти проти своїх поглядів. У Китаї все ще немає нашого посла, хоча в цьому провини МЗС, можливо, і немає, адже послів призначає президент. Його ім'я у світлі змін у відносинах - окрема інтрига.

Нарешті, на Захід справило сильне враження відкликання підпису України з-під документа, запропонованого Канадою на Раді з прав людини у Женеві. У ньому 44 держави вимагали негайно допустити незалежних спостерігачів до китайської провінції Синьцзян з метою перевірки інформації про порушення прав уйгурів. Україна спочатку підписала документ, а потім відкликала свій підпис.

Наприкінці червня в західних ЗМІ з посиланням на джерела серед дипломатів з'явилися повідомлення, що Київ зробив це під тиском Пекіна, який нібито погрожував зупинити постачання вакцини від коронавірусу. Україна це ніяк не коментувала, а в КНР категорично спростували факт шантажу. Відзначимо, що доказів останнього, дійсно, немає. І в руслі нової політики Зеленського щодо Китаю Україна могла піти на цей крок і без жодного тиску. Так би мовити, "назустріч китайським інвестиціям".

Китайський сценарій для України

Якими міркуваннями керується Зе у нинішній політиці щодо Пекіну?

Найбільш очевидними є економічні мотиви. Мільярди китайських інвестицій на "Велике будівництво", безумовно, дуже вагомий аргумент для всієї Зе-команди, яка активно освоює кошти на інфраструктурних проектах.

Крім того, Китай зараз є найбільшим покупцем українського продовольства, а також залізної руди. Невипадково на презентації україномовної версії книги Сі Цзіньпіна був присутній нардеп Вадим Новинський - бізнес-партнер Ріната Ахметова по компанії "Метінвест" (їй належать більшість родовищ залізної руди в Україні).

Але не виключено, що є й політичні мотиви.

Політолог Анатолій Октисюк вважає, що Офісу президента не подобається тиск США на Київ у питанні прозахідних реформ, який різко посилився перед майбутнім візитом Зеленського до Вашингтона. На його думку, команда Зеленського вбачає у розвитку відносин із Китаєм своєрідну противагу колективному Заходу.

Новини за темою: З чим Зеленський поїде на поклін до Байдена?

"Зелені" (тобто СН, - Ред.) почали торгуватися напередодні візиту Зеленського в США. Мовляв, якщо ви у Вашингтоні будете нас пресингувати, є Китай, який вже і так наш торговий партнер №1", - вважає експерт.

Як вважає політолог Руслан Бортник, Китай цілком може перебити західні кредити своїми, привабливість яких в тому, що Пекін не висуває політичних вимог.

"Захід прив'язує до своїх кредитів умови, в тому числі нездійсненні для команди Зеленського. Китай діє по-іншому. Заяви Арахамії, переказані "Сіньхуа", можна вважати таким собі легким шантажем: мовляв, якщо будете на нас чинити тиск у плані реформ, не давати чітких перспектив щодо НАТО і ЄС, є Пекін, Стамбул, які пропонують теж привабливі варіанти співпраці", - коментує Бортник.

Економічний вплив Китаю в якийсь момент, дійсно, може перерости у політичний. "ОП, уряд, набір сил у парламенті, а також силові відомства зараз перебувають під західним впливом. Але економіка з часом може переважити політику. І тоді вплив Китаю на Україну може стати визначальним", - вважає Бортник.

Можливо, на це сподівається Пекін, який в силу традицій планує на десятиліття, а й ще набагато вперед. У Києві ж звикли керуватися миттєвими інтересами. І цілком можуть знову охолонути до Китаю.

"Все залежить від результатів візиту Зеленського до США. Якщо результати влаштують Зе або на реверанси в бік Пекіна буде жорстка відповідь США, "політичний флірт" із Пекіном закінчиться. Хоча у плані економіки, думаю, зближення продовжиться", - вважає політолог Октисюк.

Денис Рафальський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.