Репетиція зустрічі з Байденом: Про переговори Зеленського і Меркель

Костянтин Єлісєєв
Костянтин Єлісєєв

Голова ГО "Центр нових рішень"

Канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент України Володимир Зеленський з відкритих джерел

За будь-яких інших умов візит першої особи України до Берліна був би знаковим, як і очікування від переговорів з Ангелою Меркель. Однак не цього разу. І ось чому річ.

Про це пише Костянтин Єлісєєв у своєму Telegram-каналі.

Зупинка "Берлін": Шанси для України

До столиці Німеччини президент Зеленський поїде на тлі не дуже сприятливого клімату, який сам і зіпсував (згадати хоча б офіційні зухвалі обвинувачення у відповідальності ФРН і Франції за окупацію Криму). Не додають позитиву також історії з ПДЧ і "Північним потоком - 2", де Київ давно втратив відчуття моменту і пролітає повз усі "вікна можливостей". Критичною є ситуація і на міжнародному фронті протистояння російській агресії, де колишня "токсичність" Путіна швидко випаровується на догоду "business as usual". Такий насичений проблемними питаннями порядок денний можна було б розв’язати на рівні професіоналів із досвідом і стратегічним баченням. Меркель - саме той політик, з яким таке розв’язання і треба шукати.

На що варто звернути особливу увагу?

- Зустріч Зеленського з Меркель стане репетицією зустрічі з Байденом. Вийти за цей контекст не можна і не варто. Главі держави слід випробувати аргументи України у дискурсі з канцлером, яка невдовзі бачитиметься з главою Білого дому. Це однаковою мірою стосується всіх можливих тем - від пошуку шляхів деокупації Донбасу і Криму до реформ в Україні, від енергетичної безпеки до антикорупційної політики і судової реформи. Про те, які сигнали виявилися перспективними, а які не на часі, можна буде дізнатися в ході телефонної розмови з Меркель одразу після її повернення з Вашингтона, домовитися про яку слід ще у Берліні. Крім цього, дискусія з канцлером стане доброю підготовкою і до особистого контакту Зеленського з Байденом у Вашингтоні. І Меркель, і Байден є схожими політиками, які системно та стратегічно мислять, а отже, у несистемного популіста глави Банкової буде нагода випробувати та структурувати свої аргументи.

Новини за темою: З чим Зеленський поїде на поклін до Байдена?

- Після серії публічних образ зустріч Зеленського з Меркель має стати нагодою, щоб розставити крапки над "і". За 16 років при владі пані канцлер перетворилася на гуру в "українському питанні" (особисто працювала з чотирма президентами України) і "майстром спорту" у підтримці України, особливо за останні 7 років, пов’язаних із протидією російській агресії та консолідацією ЄС і НАТО на підтримку Києва перед загрозами Кремля, в т.ч. через механізм потужних санкцій. Цей внесок заслуговує на подяку, а не "претензії на стадіоні" "Кварталу". Якщо сьогодні ситуація змінилася, і в Берліні більше уваги та сил кидають на відновлення діалогу з Москвою, у тому числі на рівні ЄС, то проблема не в партнерах України, а в керівництві України, яке своїми підходами до "умиротворення" Москви та безсистемним миротворчим спамом підштовхує й інших до змін поведінки. Образами успіху не досягнеш, лише довірою. Зрозуміло, що цей довгоочікуваний візит Зеленського до Берліна стане останнім за каденції канцлера Меркель, а отже, завершити його на мінорній ноті образ та звинувачень буде помилковим та несправедливим. Цікаво, чи зможе Зеленський відійти від егоцентричної поведінки "шостого президента" та вийти на переговори "з висоти стратегічного історичного польоту". А згадати і дякувати є за що!

- Так, невдовзі Меркель піде з посади канцлера, але остаточно прощатися з нею Зеленському не варто. Вона залишатиметься голосом мудрості та безцінного досвіду не лише у внутрішній та зовнішній політиці ФРН і носієм цінної інституційної пам’яті щодо мирного процесу на Донбасі та протидії російській агресії, а й впливовими європейським політиком. Важливо забезпечити наступництво політики Меркель в питанні України там, де це принципово вигідно для наших національних інтересів.

Замість недолугих спроб проведення Зеленським "кастингу" на роль майбутнього канцлера Банковій слід зосередити зусилля на фіксації критично важливих для України питань у наступній коаліційній угоді (як колись про миротворчу місію ООН на окупованій частині Донбасу). Саме у такій коаліційній угоді, а не на деклараційних популістських папірцях має відображатися підтримка України на шляху членства в ЄС та НАТО, відновлення територіальної цілісності України, безпекова допомога, посилена енергетична та секторальна співпраця, сприяння децентралізації. Зрозуміло, що майбутня потужна коаліція у ФРН навряд чи можлива без "партії Меркель", а отже, треба домовлятися вже сьогодні про своєрідний "український заповіт Ангели".

Новини за темою: Що дасть Україні План дій щодо членства в НАТО

- З Берліна Зеленський має повернутися із згодою Меркель завітати до України. Об’єктивно на думку спадає 30-та річниця Незалежності України та саміт "Кримської платформи". Поза сумнівом, і іноземні лідери, і українці уважно спостерігатимуть саме за цим. Приїзд Меркель до Києва став би важливим символом підтримки України та сприяв би успіху саміту. Це може статися, якщо Зеленському вдасться переконати канцлера через презентацію чіткого бачення задуму і результативності заходу в Києві.
Своєю чергою, це рішення стане сигналом і для багатьох інших європейських та світових лідерів щодо доцільності участі у саміті. Отже, успішність подальших зовнішньополітичних кроків Києва багато в чому визначиться на полях переговорів у Берліні.

Костянтин Єлісєєв

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.