Психологія впливу: Заборонені прийоми маніпуляції людьми

Олександр Сусленський
Олександр Сусленський

Академік Національної академії мистецтв України

Фото з відкритих джерел

Агенти спецслужб, психологи, політики, фахівці особливих бізнес-структур, а іноді і прості люди використовують ці прийоми маніпуляції свідомістю, щоб досягти своїх цілей.

Про це пише Олександр Сусленський на своїй сторінці в Facebook.

Найчастіше жертва навіть не підозрює, що є об'єктом впливу. Найнаполегливіші легко піддаються і роблять усе, що вам від них потрібно.
Ми приготували для вас опис цих прийомів, а також технології захисту від кожного методу маніпулювання. Будьте уважні! Додавайте собі, щоб не попастися!

Метод:

1. Маніпуляція почуттям провини або образи

Використання образи або почуття провини - один з найвірніших прийомів маніпуляції близькою людиною. Образ нещасної жертви часто дає своєму носієві "дивіденди" у вигляді негласних повноважень і репарацій. Буває, що людина живе в ролі жертви роками і вже звикла з цим, проте у оточуючих вона вже не викликає співчуття і бажання допомогти і, навпаки, провокує на роздратування і навіть агресію.

Тому що насправді, як не дивно це звучить, саме жертва виявляється завжди на вершині піраміди в сімейній системі. Така людина впливає на інших за допомогою їхнього почуття провини. Згодом люди, залучені в цю гру, починають прямо або напівусвідомлено розуміти цю маніпуляцію і реагувати на неї агресією.

- Протиотрута

Найкраще виробити в родині правило забувати образи. І не пригадувати одне одному минулі гріхи під час сімейних сварок. Ні до чого хорошого це все одно не призведе. Якщо партнер чимось вас образив, то краще відразу обговорити це питання. Цивілізовано і коректно, не даючи оцінок ні тому, що відбувається, ні партнерові.

Новини за темою: Сім звичок, які допоможуть досягти успіху

Прояснити ситуацію і скоригувати правила взаємодії для зниження ймовірності повторення схожої ситуації. Скажемо метафорично: образи записуйте на піску, а радості висікайте в мармурі і граніті. Зробіть це нормою для вашої родини і побачите, наскільки легшим і щасливішим стане ваше життя.

2. Маніпуляція гнівом

Є люди, які виходять з себе, щоб змусити вас їм піддатися. Це маніпулятори, що використовують так званий тактичний гнів.

- Протиотрута

Найгірше - піти на поводу в такої людини. Адже якщо її прийом спрацює, вона і в майбутньому стане чинити так з вами і з іншими. Для початку вам буде потрібна ваша рішучість: ви не повинні поступатися або дозволяти на себе кричати. Якщо маніпулятор продовжує кричати, підіть. Продовжуйте так поводитися при будь-яких наступних сутичках, коли він злиться, доки гнівливий опонент не навчиться вести себе з вами раціонально.

Щодо власного гніву, на який вас так само нерідко будуть провокувати, варто заздалегідь виробити усвідомлену позицію і правила. Пам'ятайте, що в гніві ви, можливо, навіть зможете виголосити свою найкращу промову. Але велика ймовірність того, що пізніше ви про неї пошкодуєте і будете шкодувати все життя.

3. Маніпуляція мовчанням

Люди вдаються до багатозначного мовчання, коли хочуть показати, як вони засмучені. Інакше, на їхню думку, ви подумаєте, що проблема неважлива для них. Люди, які часто вдаються до мовчання з незначних приводів, створюють неприємну атмосферу, яка може зіпсувати робочі відносини. Мовчання розраховане на те, щоб викликати у вас почуття провини, коли ви зрозумієте, як засмучена ця людина.

- Протиотрута

Постарайтеся утриматися від підігравання "надутому", тому що якщо це спрацює одного разу, мовчун буде вдаватися до подібного прийому постійно. Але не будьте з ним різкими; поводьтеся так, ніби все нормально. Зачекайте, нехай він сам порушить мовчання. Якщо у вас виникають дискусії із мовчуном, слухайте його з відкритою душею. Дружелюбно і розумно поясніть йому, на чому ґрунтується ваша точка зору.

Навіть якщо ваш співрозмовник буде продовжувати дутися і після вашої розповіді, ви будете знати, що зробили все можливе. Ви не відступили лише для того, щоб уникнути мовчання, мета якого - змусити вас капітулювати.

4. Маніпуляція любов'ю

"Якщо любиш, то..." Ця маніпуляція розрахована на близьких людей, які відчувають до маніпулятора позитивне ставлення. Страх бути відкинутим і втратити любов сильний у людях з самого дитинства. Багато батьків необачно намагалися маніпулювати своїм чадом, примовляючи "якщо ти не будеш мене слухати/робити, що я скажу і т. п., то я перестану з тобою спілкуватися/тебе любити/піклуватися про тебе і т. д.".

- Протиотрута

Любов не предмет торгів, а результат відносини. Помічаючи експлуатацію своїх почуттів, подумайте, наскільки це вам потрібно.

5. Маніпуляція надією

Блискучі обіцянки нерідко приховують за собою прагнення до миттєвої вигоди їх автора. Казкові обіцянки Кота Базиліо і лисиці Аліси були продиктовані їхні бажанням роздобути скоріше золоті, що дзвеніли в кишені у Буратіно. Часто подібні "пісні" призводять і більш обізнаних громадян до закопування готівки "на Полі Чудес в Країні Дурнів".

- Протиотрута

Арабське прислів'я говорить: "Розумний сподівається на свої справи, а дурний покладається на надію". Довіряйте фактам, а не думкам. У прийнятті рішень спирайтеся на реальний досвід, а не на чиїсь історії або припущення.

Новини за темою: За Рейх і Аллаха: Як мусульман заманювали на службу до Адольфа Гітлера

6. Маніпуляція марнославством

Маленькі гачки, які міцно чіпляють надмірно роздуте его, можуть виглядати як невинний коментар. Похвала, яка використовується в розрахунку на досягнення своїх цілей: "Ви прекрасно складаєте звіти! Напевно і з тим, який я хочу вам запропонувати, ніхто не впорається краще за вас!" Або, навпаки, виклик з натяком на некомпетентність: "А слабо?..", "Ти б, напевно, не зміг..."

- Протиотрута

Згадайте, чи планували ви зробити пропоноване до викладу провокаційної пропозиції? Перевірте відповідність задуманого своїм інтересам і можливостям.

7. Маніпуляція іронією або сарказмом

Маніпулятор вибирає спочатку іронічний тон, критичні висловлювання і зауваження, приправлені жартами або провокаційними коментарями.

- Протиотрута

Зробити себе скривдженим без власної участі неможливо. Не вірите - спробуйте образитися просто так, ні на що конкретне. Якщо ви не будете піддаватися на провокації маніпулятора, усвідомивши або нагадавши собі, з ким і чим маєте справу, то зможете зберегти ясність думки, точність формулювань і емоційний баланс.

Олександр Сусленський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.