Постамериканський Афганістан: Обриси нового регіонального порядку

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Майбутнє Афганістану залежить від поведінки "Талібану" і його взаємин з іншими державами Фото з відкритих джерел

Останні події в Афганістані та поведінка талібів, які намагаються сформувати дієвий і представницький уряд у Кабулі, показують, який приблизно порядок може постати навколо Афганістану після виведення військ США.

Про це пише Ілія Куса в Telegram-каналі UIF.

Із усіх країн, які сьогодні контактують з "Талібаном", найбільш сприятливі стартові позиції мають Туреччина, Катар, Пакистан, Іран, Китай, Росія та Узбекистан.

Турецькі й катарські спеціалісти вже прибули в Кабул і займатимуться відновленням роботи аеропорту та його управлінням. Пакистанці зіграли ключову роль у підтримці талібів за останні 20 років і зараз допомагають їм утримати владу в протистоянні з опозицією.

Китай та Узбекистан мають комерційні інтереси в Афганістані, а Росія отримує можливість посилити свій вплив у країнах Центральної Азії. Іран отримує можливість розширити свій вплив та присутність у регіоні, спираючись на підтримку шиїтської хазарейської громади.

Утім, головною проблемою усіх країн регіону є вакуум впливу та безпеки, який лишають по собі Сполучені Штати та сили НАТО. Заповнити його одноосібно, як показала історія з Афганістаном 2001-2021 рр., неможливо.

Новини за темою: Поразка США в Афганістані: Чому це ідеальна історія для України?

Відтак, різні держави будуть змушені домовлятися, щоб створити новий колективний політико-безпековий порядок навколо Афганістану, щоб тримати ситуацію там під контролем.

Скоріше за все, можна очікувати посилення впливу на Афганістан регіональної Шанхайської організації співпраці (ШОС) під проводом Китаю, якщо проти цього не виступить Індія.

Крім того, вже сьогодні формуються щонайменше три блоки країн зі спільними інтересами, які будуть впливати на постамериканський Афганістан: вісь Пекін - Ісламабад, вісь Москва - Душанбе - Ташкент та вісь Анкара - Доха.

Цілком імовірно, що між ними можливі ситуативні союзи для стабілізації Афганістану. Зокрема, висока ймовірність того, що Туреччина та Катар будуть діяти разом із Пакистаном та Китаєм. Позиція РФ поки що не визначена до кінця, їхні інтереси та амбіції лише частково збігаються з Пекіном та Ісламабадом.

Новини за темою: Ключ до світового лідерства: Економічні інтереси Китаю в Афганістані

Підвішеними у повітрі також лишаються Туркменістан та Іран, які лише формують свою позицію щодо талібів.

У будь-якому разі, новий регіональний порядок навколо Афганістану буде заснований вже не колективним Заходом, а країнами Азії.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.