Політика Банкової все більше віддаляється від принципів демократії

Олексій Калініченко
Олексій Калініченко

Аналітик

Інавгурація шостого президента України Володимира Зеленського, 20 травня 2019 року president.gov.ua

Про це пише Олексій Калініченко у своєму блозі на сайті Korrespondent.net.

Чи розуміють у Зеленського, що диктатура й авторитаризм – це рух проти демократичного "вітру"?

Українська дійсність - тиск на свободу слова, закриття незалежних телеканалів, переслідування опозиції – ніяк не корелюється із заявами офіційної київської влади про прагнення до демократичних цінностей.

Кілька думок про ефір одного з опозиційних телеканалів, діяльність яких заборонена незаконним рішенням РНБО і президентським указом Зеленського, порушують не тільки Конституцію, права і свободи громадян України, а й здоровий глузд. Адже сьогодні забороняти масмедіа - це все одно, що справляти малу нужду на бігу проти вітру... Ну, добре, нехай біжать... поки.

В ефірі вдалося торкнутися багатьох різних злободенних питань. Говорили і про тарифний геноцид, і про дике зростання цін, і про початок роботи ВРУ, і про старт нового політичного сезону, і про тиск з боку Зе-влади на українську опозицію, і про незаконний арешт Віктора Медведчука. Ну і, звичайно ж, про "американські канікули" президента Зеленського.

До речі, про "канікули". Візит Зеленського до США виявився не просто вкрай невдалим - це візит провальний. І ось чому. Справа в тому, що ні Зе-команда, ні сам Зеленський не вловили ключовий посил  з Адміністрації президента Байдена – США не збираються підтримувати Україну так, як це уявляють собі на Банковій.

Такий висновок напрошується, якщо згадати епопею з підготовкою цього візиту, неодноразовим перенесенням його дати, відсутністю навіть дрібного клерка Білого дому під час зустрічі в аеропорту, відсутністю будь-якої конкретики в спільній заяві, млявою підсумковою прес-конференцією самого Зеленського після його розмови в Овальному кабінеті. Нарешті, навмисне ігнорування американськими ЗМІ цієї великої події, за винятком згадки про якогось "президента Lewinsky".

Але головне, як завжди, залишається за кадром. А саме - на Банковій і в середовищі придворних експертів впритул не бажають бачити змін, які відбуваються у світі у зв'язку з виведенням американських військ з Афганістану - про що за добу до зустрічі із Зеленським сказав Джо Байден.

А саме - господар Білого дому заявив, що США більше не будуть намагатися перевлаштувати інші країни.

А чим займаються американці в Україні, як не перебудовою? Всі ці реформи, які проводяться в нашій країні при режимі Зе-Порошенка - що це, як не перебудова України і звичного нам укладу життя?

Тільки на відміну від Афганістану, адміністрація Білого Дому щось не поспішає вливати трильйони доларів в українські реформи. Мабуть, на це є вагомі причини геополітичного характеру.

Також Байден перед зустріччю із Зеленським вказав на те, що відтепер Америка налаштована на боротьбу з диктаторськими й авторитарними режимами.

Ні, цього-таки у Зеленського точно не зрозуміли! Інакше б не проігнорував Офіс чинного президента візит в Україну французьких сенаторів – Наталі Гуле, яка представляє третю за величиною групу в Сенаті Франції - "Союз центру" (56 сенаторів). А також сенатора Жоеля Герріо, одного із засновників партії "Союз демократів і незалежних" (42 місця в Сенаті), який є заступником голови комітету з питань оборони.

До слова, Наталі Гуле є землячкою голови Сенату Жерара Ларше – обидва сенатори родом з Нормандії, департаменту Орн на північному заході Франції.

Приїзд представників Сенату Франції викликаний стурбованістю європейців вкрай негативною ситуацією зі свободою слова в Україні, закриттям телеканалів і переслідуванням опозиції, зокрема незаконним арештом голови політради партії ОПЗЖ Віктора Медведчука.

Наталі Гуле і Жоель Герріо відвідали знімальний павільйон забороненого Зеленським телеканалу "Перший Незалежний", де поспілкувалися з його журналістським колективом, а також зустрілися і з самим Віктором Медведчуком. Нагадаю, що французькі парламентарії свого часу підтримали ініціативу Медведчука "Міжпарламентський діалог в ім'я миру: Україна – Росія – Франція – Німеччина" з метою співпраці між депутатами країн-учасниць "нормандського формату".

Не дивно буде, якщо слідом за французами виявлять бажання відвідати Україну депутати Бундестагу, які теж підтримали ідею Медведчука про залучення європейських парламентів до мирного врегулювання конфлікту на українському Донбасі.

А потім можуть піти візити парламентаріїв, сенаторів та політиків з інших країн – Італії, Іспанії, Австрії, Угорщини і т. д. Багато з них обов'язково захочуть зустрітися з Віктором Медведчуком і безпосередньо з перших вуст дізнатися правду про те, що відбувається в нашій країні: про незаконне переслідування лідерів найбільшої опозиційної парламентської партії, про утиски свободи слова, про закриття неугодних і незручних владі телеканалів. І загалом, про плачевну ситуацію в Україні з демократією та негативні процеси в економіці та соціальній сфері.

Не дивно, що після таких візитів дуже скоро в європейських ЗМІ відкрито стануть називати Зеленського диктатором. А те, що це станеться, у мене сумнівів немає. Тема атаки Зеленського і його оточення на свободу слова й опозицію у світовій пресі буде тільки набирати обертів. А це, в свою чергу, дасть зручний привід адміністрації Білого дому в разі нових невдач на "європейському фронті" відмовитися від підтримки режиму Зе-Порошенка під слушним приводом протидії диктаторським та авторитарним режимам.

Загалом, для офіційного Києва і персонально Зеленського намічається вкрай небезпечна тенденція - уславитися диктаторським режимом і опинитися під прицілом поборників демократичних цінностей.

І тут Зе-команді обов'язково пригадають їхні гріхи - і закриття телеканалів, і обман виборців, і незаконність кримінального переслідування, і абсурдність звинувачень проти Віктора Медведчука.

І це скоріше так, ніж ні.

Олексій Калініченко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.