Погребинський: Рейтинг ОПЗЖ вищий, ніж дають соцопитування - люди бояться говорити про підтримку партії, яка піддається репресіям

Оригінал - на сайті Vesti.ua.

На початку тижня опубліковані результати дослідження громадської думки, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) методом особистого інтерв'ю. Для мене (та й для всіх професійних аналітиків) ця публікація важлива з двох причин: по-перше, вона підбиває підсумок політичного сезону 2020-2021 рр. і дає розуміння тенденцій, які  визначатимуть наше політичне життя вже восени, яке обіцяє бути "гарячим"; по-друге, дані КМІС будуть прийняті до відома в усіх політичних таборах (що б не заявляли їх представники публічно, вони чудово віддають собі звіт у тому, що результати опитування КМІС досить об'єктивно відображають політичну реальність).

Перший, і надзвичайно важливий, результат дослідження: українці вже розгубили той безпрецедентний, зашкалюючий оптимізм і ті надії, які вони пов'язували з приходом до влади Зеленського та його команди. У всій країні залишилося тільки 20% громадян, які все ще вірять, що в Україні справи йдуть у правильному напрямі. Переважна ж більшість (64%) розчаровані та вважають, що ситуація розвивається в неправильному напрямі. Багато (і багатьом) про цю владу стало зрозуміло. Що ж, краще пізно, ніж ніколи. Дані КМІС про рейтинги партій підбивають і деякий підсумок безпрецедентно жорсткої та цинічної політичної кампанії зі знищення владою опозиції.

Ніякого електорального "щастя" партії влади санкції та заборони не принесли: "Слуга народу" має близько 20%, тоді як друга партія "Опозиційна платформа – За життя" – близько 17%. Причому, спираючись на свій досвід і думки багатьох соціологів, можу припустити, що насправді рівень підтримки ОПЗЖ набагато вищий: досить складно в особистій бесіді з інтерв'юером зізнатися, що ти підтримуєш політичну силу, яка піддається репресіям і на представників якої вішають ярлики "терористів", "зрадників" тощо.

Ці результати мають протверезити як деяких недобросовісних аналітиків, які розповідали, що рейтинг "Опозиційної платформи ‒ За життя" – це результат роботи опозиційних телеканалів (мовляв, не буде в ефірі, не буде й рейтингу), так і представників влади, які не розуміють, що підтримка опозиційної партії – це реальні політичні настрої, що відображають реакцію значної частини українського суспільства на дії влади. Партія не посипалася, не розкололася, не побігла, а продовжує планомірно відстоювати інтереси своїх виборців. Тому що цих виборців багато, і вони – реальні, хто б що не фантазував на цю тему.

Рейтинги партій за червень підбивають підсумки і ще деяких "проектів" влади, наприклад спроб Зеленського і "Слуги народу" стати більшими "патріотами", ніж Порошенко і компанія. Цього не вийшло, а в підсумку втратили своїх виборців на Сході України і не придбали на Заході.

Також зрозуміло, що тема земельної реформи була програшною для влади і виграшною для опозиції (як для ОПЗЖ, так і для "Батьківщини"). А настрої людей, які хочуть референдуму щодо землі (72%), хочуть на цьому референдумі проголосувати проти продажу землі (65%) і не підтримують продаж української землі іноземцям (85%), свідчать про те, що восени тема землі матиме розвиток. Знову ж таки тому що це реальність: можна за допомогою бюрократичних прийомів загальмувати початок кампанії щодо земельного референдуму, але не можна проігнорувати настрої та бажання десятків мільйонів українців, чия думка обов'язково знайде своє політичне втілення – у результатах референдуму або виборів.

Очевидно, що тема продажу землі сама собою не "розсмокчеться". Дозволю собі припустити, що осінь буде бурхливою, оскільки, крім усвідомлення важких наслідків відкриття ринку землі, на нас чекає чергове підвищення цін на електроенергію, опалення і гарячу воду, а галопуючу інфляцію вже відчув кожен житель нашої країни, що, звичайно, не додасть популярності влади.

Показово, що буквально наступного дня після публікації результатів дослідження КМІС з'являються дані телефонного опитування компанії "Рейтинг", які є компліментарними щодо влади. Очевидно, що публікація даних "Рейтингу" не випадково приурочена до появи невигідних для влади даних КМІС. Треба було якось їх "загасити". Давно відомо, що ця компанія працює на замовлення Офісу президента. Не стверджую, що її дані сфальсифіковані або зовсім "намальовані". Але експертам відомі методи, за допомогою яких можна "відносно чесно" задовольнити побажання замовника, особливо якщо ці побажання дуже добре оплачуються. Впевнений, що таким способом соціологи, деформуючи політичну реальність, надають Зеленському і Ко ведмежу послугу, переконуючи їх у тому, що нічого змінювати в політиці влади не слід, народ підтримує, владі довіряє тощо. Але, коли влада зрозуміє, що це не так, – буде пізно.

Дозволю собі дати рекомендацію владі: займіться вирішенням реальних соціально-економічних проблем, а не полюванням на вигаданих ворогів. Погано-бідно, але деякий прагматизм і культура політичного компромісу в Україні існували досить довго. Остаточне руйнування цих опор української політичної системи може коштувати всім нам дуже дорого.

Михайло Погребинський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.