"Подвійний мутант": Що відомо про "індійський" штам вірусу SARS-CoV-2?

Катерина Амосова
Катерина Амосова

Доктор мед.наук, кардіолог, професор внутрішньої медицини

Робота крематорія в передмісті Мумбаї, 23 квітня 2021 року Francis Mascarenhas/Reuters

Захворюваність на COVID-19 в Індії продовжує бити жахливі рекорди... У перші дні травня лише за офіційною статистикою - приблизно 400 тис. нових випадків і до 4 тис. смертей на день.

Про це пише Катерина Амосова на своїй сторінці в Facebook.

Опозиційні політики закликають владу до запровадження національного локдауну.
Серед імовірних причин такої потужної другої хвилі після успішного стримання першої називають появу нового "індійського" варіанту вірусу SARS-CoV-2 - В.1.617.

Він був вперше виділений в Індії ще восени, а зараз реєструється в багатьох країнах світу. Завдяки двом ключовим мутаціям в білку "шипу" (spike) первинного "уханьського" штаму ЗМІ встигли охрестити його "подвійним мутантом", але вчені вважають цю назву некоректною.

Проти "демонізації" В.2.617 виступає ВООЗ, яка поки що відносить його до т. зв. "варіантів, які представляють інтерес", - на противагу "варіантам, що викликають занепокоєння" - британському, північноафриканському і бразильському Р1.

Новини за темою: Цвинтарі переповнені, а дров не вистачає: Індія на межі коронавірусного апокаліпсису

За браком досліджень з розшифровки геному циркулюючих в Індії вірусів (секвенації), чи є "індійський" варіант драйвером другої хвилі COVID-19, яка відбувається в цій країні зараз, чи ні, остаточно не визначено. В т.ч. внаслідок широкого розповсюдження там британського штаму В.1.1.7.

Теоретично нові мутації в білку "шипу" є передумовою не тільки для збільшення заразності, але і ухиляння від імунітету, набутого після перенесення інфекції або вакцинації. Є дані, що частота реінфекції в Індії зараз складає 4,5%, що суттєво вище за "звичайний" ~1% і викликає тривогу.

Проте є і ймовірна гарна новина від індійського виробника Bharat Biotech. За даними лабораторних досліджень, його вакцина Covaxin, створена за класичним способом інактивації вірусного збудника, є достатньо ефективною проти нового "індійського" варіанту "в пробірці" - так само, як і проти інших штамів.

Новини за темою: Мутація COVID-19: Три нових штами коронавірусу, які лякають світ

Проміжні результати клінічного дослідження Covaxin третьої фази, яке проходить зараз, в розпал нинішньої хвилі COVID-19, із залученням ~26 тис. учасників, показали її 78% ефективність щодо всіх випадків захворювання і 100% - щодо тяжких випадків.

Отже:

  • клінічна й епідемічна значущість нового індійського варіанту В.1.617 поки не визначені;
  • інактивовані вакцини проти COVID-19, як-то Covaxin, імовірно, достатньо ефективні щодо тяжких випадків, в т.ч. від "нових" штамів/варіантів SARS-CoV2.

Катерина Амосова

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.