"Північний потік - 2" все ж буде добудований: Що робити далі?

wPolityce
wPolityce

Польське інтернет-видання

Перші труби для газопроводу "Північний потік — 2" gazprom.ru
Американські санкції були останньою надією Польщі на те, що "Північний потік - 2" вдасться заблокувати. Тепер же Росія отримає більше можливостей у Балтійському морі і в політиці.
 
Про це пише wPolityce.

Інтерв'ю з європарламентарем від партії "Право і справедливість" (PiS) Яцеком Саріушем-Вольським (Jacek Saryusz-Wolski).

wPolityce.pl: підтвердилася інформація про те, що Сполучені Штати не стануть вводити санкції щодо "Північного потоку - 2". Якими будуть наслідки такого рішення для США і країн нашого регіону?

Яцек Саріуш-Вольський: По-перше, судячи з усього, доля "Північного потоку - 2" вирішена: він буде добудований. Американські санкції давали останню надію на те, що проект вдасться заблокувати. По-друге, стане правдою все те, що звучало в застереженнях і аргументах проти газопроводу. Збільшиться газова, енергетична залежність Європи від Росії. Москва отримає можливість піддавати політичному тиску і шантажувати країни, які залежать від її поставок, тобто як східний фланг ЄС, так і Німеччину. Росії буде простіше вчинити черговий акт агресії щодо України, бо та буде гірше захищена. Балтійське море більшою мірою стане російським простором, оскільки під приводом охорони газопроводу росіяни почнуть стягувати туди сили свого флоту. У своїй зовнішній політиці Європа буде залежати від Росії, а та, крім іншого, зможе протягом багатьох років отримувати величезні кошти, які підуть на зміцнення її військового потенціалу. Це дозволить їй проводити ще більш агресивну політику щодо своїх сусідів і не тільки їх. Поява газопроводу означає залежність і для України, і для Білорусі. Загалом нас чекає геополітичне послаблення ЄС та його східного флангу, порушення інтересів Польщі та її східних сусідів.

Новини за темою: Боротьба за панування в Чорному морі: Чи можуть Туреччина і Україна дати відсіч Росії?

- Якщо "Північний потік - 2" з'явиться, може, варто сісти за стіл переговорів і поставити запитання, що ми за це отримаємо?

- А що ми можемо отримати?

- Хоча б якусь компенсацію від США або Німеччини.

- Я не бачу причин, з яких у тих, хто творить зло, може з'явитися бажання що-небудь нам компенсувати. Це по-перше. А по-друге, збиток, який завдасть поява "Північного потоку - 2", компенсувати неможливо. Ми стали свідками того, що сталося на наших очах у Рейк'явіку - ґрунтовного перезавантаження відносин з Росією, принципової зміни курсу американської політики, в рамках якого інтереси Німеччини ставляться вище  за інтереси східного флангу ЄС і НАТО. Це непоправна шкода.

Схема газопроводів "Північний потік" і "Північний потік — 2" gazprom.ru

Якщо говорити про пом'якшення негативних геостратегічних і геополітичних наслідків, то один метод є: Польщі слід збільшити витрати на національну оборону і довести їх до рівня в 4-5% від ВВП, як у "прифронтових" державах. Коротше кажучи, потрібно збільшити оборонний бюджет удвічі, оскільки геостратегічне рішення, що стоїть за появою "Північного потоку - 2", створює для нас додаткові загрози.

- Ви вважаєте, що ми спостерігаємо стійкі зміни в американській політиці? На якому етапі перебуває зараз розвиток польсько-американських відносин?

- Це схоже на повторення "перезавантаження" Обами. Після нього Росія вторглася на територію сусідів, у Крим. Зараз слід побоюватися того ж - потрібно підготуватися до нових актів агресії з боку Москви. Що буде з натовською присутністю на східному фланзі, ми дізнаємося найближчим часом.

- Володимир Путін тим часом заявив, що як тільки Росія починає зміцнюватися, її розвиток відразу ж намагаються загальмувати. Тим, хто хоче "щось відкусити" від його країни, він пригрозив "вибити зуби", щоб вони "не могли кусатися". Це вже явна погроза.

- Рішення по "Північному потоку - 2", тобто поступка Сполучених Штатів, показує Росії, що вона може дозволити собі піти на нові акти агресії.

Новини за темою: У боротьбі за світове лідерство, або Великий трикутник "Китай - Росія - США"

- Наскільки на тлі того, що Росія вважає Польщу своєю сферою впливу, нам варто побоюватися військових загроз?

- У довгостроковій перспективі рівень нашої військової безпеки знизиться, тому, як я сказав, нам слід переглянути свою оборонну політику, збільшивши витрати.

- США продовжать йти зі Східно-Центральної Європи?

- З боку Вашингтона ми бачили жорстку риторику і м'які дії щодо Росії. Трамп, навпаки, був м'яким у риториці, але жорстким у своїх діях. США, адміністрація Байдена, здалися під тиском Німеччини. Так можна було зрозуміти слова прес-секретаря Білого дому Джен Псакі. Америка прирівнює Німеччину до всього ЄС, ігноруючи інтереси Східно-Центральної Європи, східного флангу НАТО, "ініціативи трьох морів", віддаючи в якомусь сенсі ініціативу німцям, отже, посилиться німецьке домінування. Німеччина, в свою чергу, все міцніше пов'язує себе з Росією, цей німецько-російський дует буде дедалі сильніше впливати на ситуацію в Східно-Центральній Європі, це означає зростання тиску.

- Чи опинилася "ініціатива трьох морів" під загрозою?

- У ситуації, що склалася, вона тим більше буде нам потрібна, однак, виникнуть негативні наслідки, які вплинуть на її подальше функціонування.

- Що Ви маєте на увазі?

- Сполучені Штати, які підтримали "ініціативу", відвертаються від нашої частини Європи, кажучи: "Нехай європейці займаються своїми справами самі, а ми ведемо діалог з Європою за посередництва Берліна, тому що в першу чергу нас цікавить Китай". Така стратегія спирається на помилкову ідею, що передбачає, що політика "умиротворення" схилить Росію відмовитися від укладення з Китаєм союзу проти Заходу або дозволить відтягнути той момент, коли такий союз з'явиться. Все це обертається геостратегічним збитком, шкодить геостратегічним, геополітичним і економічним інтересам східного флангу ЄС і НАТО.

- Дякую за бесіду.

Анна Віяк
 
За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.